AKTUALNOŚCI 2015-2016


28.12.2016

PISZĄ O NAS

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ARTYKUŁEM UMIESZCZONYM NA OFICJALNEJ STRONIE MAZOWIECKIEGO SZPITALA WOJEWÓDZKIEGO W SIEDLCACH PT. "Pomocnicy Mikołaja odwiedzili szpitalne oddziały dziecięce" DOTYCZĄCYM AKCJI PRZEPROWADZONEJ PRZEZ WOLONTARIUSZY Z NASZEGO OŚRODKA. WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA IKONĘ PRZY TEKŚCIE

28.12.2016

JASEŁKA 2016

Boże Narodzenie to niezwykły, magiczny czas, kiedy stajemy się lepsi, milsi, życzliwsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. To także czas refleksji, nadziei, radosnego świętowania w gronie najbliższych, wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń.
Podtrzymując piękną tradycję naszej placówki dnia 19 grudnia 2016 roku odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem wychowanków, dyrekcji, nauczycieli i wychowawców.
W atmosferę tego szczególnego okresu wprowadziły nas życzenia złożone przez przedstawiciela samorządu uczniowskiego Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Wychowawcom i Pracownikom, wspólne śpiewanie kolęd oraz dwa przedstawienia w wykonaniu uczniów klas I, II i III. Pierwsze przedstawienie pt. „Opowieść Wigilijna” zostało wykonane w języku angielskim i polskim. „Opowieść Wigilijna” to wzruszająca historia przemiany skąpca w człowieka hojnego i dobrego dla innych ludzi, na podstawie opowiadania Karola Dickensa o tym samym tytule. Z wielkim zapałem wcieliliśmy się w role bohaterów zadziwiając wszystkich zebranych naszą interpretacją i sposobem ukazania postaci. Pięknie poradziliśmy sobie z wyzwaniem, którym było wysławianie się w języku angielskim. Drugie przedstawienie to zmodyfikowana i umiejscowiona w czasach obecnych wersja Kopciuszka. Szczególny aplauz wzbudził nietuzinkowy sposób odegrania naszych ról, nasze stroje, strona muzyczna przedstawienia oraz nasza gra aktorska. Daliśmy z siebie wszystko oraz włożyliśmy w oba przedstawienia ogrom serca i pracy. Wszyscy byli z nas dumni. Były łzy wzruszenia, była radość i poczucie jedności.
Występy dopełniła piękna dekoracja: szopka betlejemska i pięknie ozdobiona choinka.
Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor, który złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia, pogratulował nam podkreślając to jak wiele radości i wzruszeń dostarczyło mu oglądanie naszych występów.
W dalszej części wigilijnego spotkania podzieliliśmy się opłatkiem, przekazując sobie ciepłe i pełne wzajemnej sympatii słowa, a następnie zasiedliśmy do suto zastawionego stołu. Uczniowie, którzy przez cały dzień pomagali w ich przygotowywaniu, mogli wreszcie skosztować tych wyjątkowych potraw.
Na słowa pochwały zasługują także nasi koledzy, którzy nakryli świąteczny stół oraz zadbali o nastrojowe oświetlenie i właściwą oprawę muzyczną tej wieczerzy.
Po poczęstunku wszyscy obecni na spotkaniu włączyli się w śpiewanie kolęd.
Swoją obecnością zaszczycił nas także Święty Mikołaj, w którego wcielił się pan Emil. Otrzymane prezenty bardzo się wszystkim podobały.
Jasełka pozwoliły nam poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

22.12.2016

WYCIECZKA DO STOLICY

Wycieczka zapowiadała się bardzo ciekawie. Pod czujnym okiem p. Joli, p. Iwony i p. Michała wyruszyliśmy w trasę. Zaplanowaliśmy zwiedzanie Muzeum Narodowego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Wieczorem zaś odwiedziliśmy Teatr Współczesny, by delektować się grą aktorską S. Orzechowskiego i P. Zielińskiego w spektaklu pt. „Ludzie i anioły”.
Dzień był wypełniony po brzegi atrakcjami. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy fascynujących opowieści przewodnika na temat malarstwa, jak i sztuki starożytnej. Podziwialiśmy galerie malarstwa średniowiecznego, XIX-wiecznego, dzieła Jana Matejki i sztukę starożytną.
Z zapartym tchem kluczyliśmy po zakamarkach Muzeum Powstania Warszawskiego. W skupieniu i z wielką powagą słuchaliśmy o bohaterskich czynach dzielnych powstańców. Oglądaliśmy również przejmujący film o powstańczej Warszawie. Mieliśmy możliwość przejść się ciasnymi kanałami, którymi powstańcy przemieszczali się podczas Powstania Warszawskiego. Oglądaliśmy broń, mundury, ulotki, czasopisma, zdjęcia i wiele innych ciekawych rzeczy. To było niesamowite przeżycie. Dało nam wiele do myślenia…
Po kilku godzinach aktywnej, ciekawej edukacji z zakresu historii, literatury i sztuki udaliśmy się na obiad. Następnie na Krakowskim Przedmieściu i Placu Zamkowym podziwialiśmy bajkowe, świąteczne iluminacje.
Wieczorem odbyła się uczta dla duszy, czyli wspomniany wcześniej komediowy spektakl pt. „Ludzie i anioły”, który podsunął mam wiele przemyśleń dotyczących sensu i celowości ludzkiego życia. Pełni wrażeń, bogatsi w nowe doświadczenia około północy wróciliśmy do placówki.

22.12.2016

WARSZTATY HISTORYCZNO - SURVIVALOWE W REZERWACIE JATA

17 grudnia wybraliśmy się do Rezerwatu Jata na zajęcia historyczne „Tajemnice łukowskich templariuszy”. Las zimą wygląda wspaniale. Ośnieżone drzewa, świeże powietrze-wszystko to tworzyło wspaniałą atmosferę. W tym miejscu odbyło się spotkanie z żywą historią. Rycerze walczyli w pojedynkach, bardowie opowiadali historie a kucharze gotowali średniowieczne potrawy. Odbyła się również lekcja survivalu. Nasi chłopcy aby przygotować sobie pożywienie musieli sami znaleźć chrust na ognisko a później sami rozniecić ogień krzesiwem. Jedzenie również musieliśmy przygotować sami. Bigos i karkówka z dzika wyszła nam idealnie! W międzyczasie odbywały się walki rycerskie, pokaz średniowiecznej broni białej i broni palnej. Zwieńczeniem dnia była wspólna biesiada przy ognisku. Podczas konkursów udało nam się wygrać bardzo ciekawe prezenty- oryginalną flagę amerykańskich Marines (prezent dla organizatorów podczas ich pobytu w Polce) i ich naszyjnik. Wyjazd okazał się mega ciekawy. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek historycznych z tamtych czasów. Samo uczestniczenie w tym pikniku dało nam ogromnie dużo radości.

22.12.2016

PREMIERA PRZESTAWIENIA P.T. "KOPCIUCH"

Dnia 13 grudnia miało miejsce długo wyczekiwane wydarzenie- premiera przedstawienia przygotowanego przez naszych wychowanków w Świetlicy Socjoterapeytycznej w Siedlcach p.t. "Kopciuch". Jest to współczesna, komediowa wersja znanej wszystkim bajki "Kopciuszek", która została osadzona we współczesnych realiach a główne role kobiece zostały zamienione na męskie. Wśród obsady znaleźli się m.in. Bartek, który zagrał złego Macocha, Adaś i Mateusz- odtwórcy ról przybranych braci Kopciucha, Kuba T., do którego należała tytułowa rola, Marcin w roli Super Wujka oraz dwóch śmiałków- Kacper i Kuba H., którzy odważnie odegrali role kobiece- księżniczki Mariolki i jej koleżanki Gabryski. W magiczny świat bajki wprowadził nas narrator Maciek. Wielogodzinne próby, uczenie się tekstów na pamięć, kompletowanie strojów w ciucholandzie oraz własnoręcznie zrobiona scenografia nie poszły na marne. Nasi mali i duzi widzowie nie kryli uśmiechów na twarzach i zadowolenia. Przedstawienie bardzo im się podobało. Na koniec robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z dzieciakami. Przez chwilę poczulismy się jak gwiazdy teatru. Przed nami jeszcze kilka występów. Mamy zaproszenia do szkół, szpitala i domu pomocy. Juz nie możemy się doczekać a relacje będziemy zdawać na bieżąco.

22.12.2016

AKCJA WOLONTARIUSZY- " DOKARMIANIE KACZEK",

Koniec jesieni to szczególnie trudny okres dla zwierząt. Minusowe temperatury i zamarznięta ziemia nie ułatwiają w poszukiwaniach pożywienia. Nasi Wolontariusze postanowili przyjść z pomocą tym najmniejszym i najsłabszym- zwierzętom mieszkającym nad siedleckim zalewem. Wyposażeni w różnego rodzaju kasze i pieczywo dokarmiali dziko żyjące ptactwo. Kaczek było naprawdę sporo i wcale się nas nie bały- przyplynely do nas bardzo blisko i prawie jadły nam z ręki. Taki mały gest a tak duże ma znaczenie. Pomaganie jest fajne :-)

22.12.2016

LODOWISKO

W sobotni poranek Grupa Usamodzielnienia ( Nowy Świat ) razem z Młodzieżową Grupą Usamodzielnienia z Gostchorzy wybrała się na lodowisko w Siedlcach. Niektórzy z nas bardzo dobrze opanowali jazdę na łyżwach, inni natomiast uczyli się jej od podstaw. Przez całą godzinę fantastycznie się bawiliśmy. Było dużo śmiechu z naszych nieskoordynowanych ruchów. Pani Edyta i pan Piotr czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Większość z uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu , która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu.

12.12.2016

PROJEKT EDUKACYJNY

Klasa I gimnazjum przy MOW w Gostchorzy wspólnie z nauczycielem języka rosyjskiego zorganizowała projekt edukacyjny "ВКУСНО, ЗДОРОВО И ПОЛЕЗНО". Projekt miał na celu propagowanie zdrowego stylu życia, dbania o własne zdrowie, wprowadzenia do codziennego menu produktów pełnowartościowych korzystnie wpływających na funkcjonowanie młodego człowieka. Zajęcia projektowe zintegrowały grupę, dając przy tym wychowankom możliwość świetnej zabawy. Prócz fiszek zawierających nową i utrwaloną juz wcześniej leksykę, wychowankowie mieli możliwość przygotowania potraw, w których głównym produktem stały się warzywa i owoce. Ta forma pracy bardzo spodobała się wychowankom i zaangażowała wszystkich do wspólnej pracy. Pod koniec wszyscy mieli możliwość degustacji przygotowanych wspólnie posiłków.

12.12.2016

WOLONTARIUSZE W RADOSNEJ SZKOLE

Co drugi czwartek miesiąca odwiedzamy zaprzyjaźnioną Zawodową Specjalistyczną Rodzinę Zastępczą w Wiśniewie. Ponieważ na dworze zimno i mokro przenieśliśmy nasze spotkania z Beniem i Wojtkiem do Radosnej Szkoły, gdzie budowalismy zamek z wielkich klocków, ukladalismy tor przeszkód i bawiliśmy się w wymyślane na bieżąco zabawy. Nie tylko Benio i Wojtus mieli uśmiechnięte buzie- my też świetnie się bawiliśmy. Mogliśmy "wyszalec" się za wszystkie czasy. Mimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania.

12.12.2016

KONKURS LITERACKI "DOWN OBOK MNIE"

Serdecznie gratulujemy Blazejowi udziału w konkursie literackim "Down obok mnie", ktory poraz V zostal zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" dla uczniów mazowieckich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematem prac konkursowych moglo być każde wydarzenie, w którym brały udział osoby z zespołem Downa, a które na autorze zrobiło duże wrażenie, np. przypadkowe spotkanie, zorganizowana akcja, własne przemyślenia i refleksje. Praca mogla mieć formę opowiadania, felietonu, eseju, reportażu, wiersza itd. Nasz kolega napisał tekst hip- hopowy, który mówił o trudnościach jakie napotykają na swojej drodze osoby z Zespołem Downa. Błażej wykazał się dużym zaangażowaniem i empatią. Bardzo się ucieszył z dyplomu, drobnego upominku i zestawu książek. Jeszcze raz gratulujemy!

05.12.2016

ZWYCIĘSTWO W TURNIEJU O PUCHAR DYREKTORA MOW WOJNÓW

Dnia 04.12.2016 r. dwa zespoły reprezentujące Nasz ośrodek wystąpiły w turnieju halowej piłki nożnej. Drużyna MOW Gostchorz II wygrała wszystkie mecze i okazała się zdecydowanie najlepsza w I turnieju o Puchar Dyrektora MOW Wojnów. Nasz drugi zespół występujący pod nazwą MOW Gostchorz I uplasował się na szóstym miejscu.
W niedzielnym turnieju rozgrywanym na hali sportowej usytuowanej przy gimnazjum w Mordach chodziło o zdrową rywalizację, dobrą zabawę oraz integrację z lokalnym środowiskiem. W turnieju zagrało sześć drużyn w systemie grupowym i pucharowym. W zawodach wystartowały zespoły: Galaktyczni, Pomarańczowi Wojownicy, Dobry Sąsiad, Cytadela Onomatopeja oraz MOW Gostchorz I i MOW Gostchorz II. Zdecydowanie najlepszy okazał się zespół MOW Gostchorz II w składzie którego występowali wychowankowie oraz wychowawcy ośrodka. Kadra drużyny przedstawiała się następująco: Pan Łukasz, Pan Damian, Pan Michał, reprezentant grupy Nowy Świat Jacek, oraz reprezentant grupy domek Przemek. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze i pewnie sięgnęła po puchar. Drugie miejsce zajęli Galaktyczni Wojnów (drużyna w skład której wchodzi lokalni mieszkańcy), a trzecie drużyna Dobry Sąsiad (wychowankowie z grupy zamieszkującej domek w Wojnowie).
Turniej był bardzo udany nie tylko ze względu na wynik sportowy, ale przede wszystkim na sympatyczną atmosferę oraz rywalizację w duchu gry fair-play. Sport daje nam możliwość odreagowania, rozwijania naszych sportowych pasji, uczy pracy zespołowej. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji pucharu.

30.11.2016

WOLONTARIUSZE NA NIEWIDZIALNEJ WYSTAWIE W WARSZAWIE

Nasi wolontariusze zawsze z uśmiechem na twarzy i z pozytywnym nastawieniem pomagają najbardziej potrzebującym nie oczekując nic w zamian. Jak sami przyznają dostają dużo więcej- zaufanie, uśmiech, dobre słowo. Chętnie integrują się z osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie. Lubią rozmawiać ze starszymi osobami, odrabiać lekcje z dzieciakami i pomagać zwierzętom. Tym bardziej entuzjastycznie zareagowali na informacje, ze specjalnie dla nich został zorganizowany wyjazd na Niewidzialną Wystawę do Warszawy. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w świat osób niewidomych, podczas której wychowankowie mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi.Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzilismy specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia, różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoliła nam zapomnieć, że byliśmy na wystawie. Doświadczylismy tego jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak odczuwać las, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach. Na koniec zostalismy zapoznani z alfabetem braila, pomocami w życiu codziennym, gralismy w gry planszowe z zasłoniętymi oczami oraz dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie pomoc osobie niewidomej przejść przez przejście dla pieszych. To była niezwykła wycieczka.

30.11.2016

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

Rankiem 25 listopada grupa 17 wychowanków pod czujnym okiem 3 opiekunów wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i okolic. W podróży i zwiedzaniu ruiny XVII wiecznego Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, który przez kilka lat cieszył się mianem najpiękniejszego zamku w Europie, towarzyszyła nam piękna pogoda. Budowla, której fundatorem był Krzysztof Ossoliński symbolizuje kalendarz: 4 baszty –kwartały, 12 sal – miesiące, 52 pokoje –tygodnie, 365 okien –dni w roku. Po tej magicznej podróży w czasie opuściliśmy pałac i pełni zapału wyruszyliśmy podziwiać Opatowską kolegiatę pod wezwaniem św. Marcina z Tours, która zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jej widok i piękna sylweta rysowała nam się z daleka , przy wjeździe do Opatowa. We wnętrzu kościoła o malowidłach historyczno-batalistycznych umieszczonych na ścianach kościoła, o wyposażeniu kolegiaty pochodzącej z XVIII w., o obrazie Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku umieszczonym w ołtarzu, bardzo ciekawie opowiadała nam Pani przewodnik. Zachwytom nad wspaniałymi zabytkami, które były żywą lekcją historii nie było końca, ale czas nieubłaganie szybko płynął. Żegnając kolegiatę udaliśmy się do mety pierwszego dnia wycieczki. Zmęczeni intensywnym dniem dotarliśmy do hotelu Imperial Residence w Sandomierzu, gdzie czekały na nas pokoje gościnne oraz pyszna obiadokolacja. Podczas jej spożywania mogliśmy w praktyce wykorzystać wiadomości zdobyte podczas zajęć technicznych i w sposób zgodny z zasadami Savoir Vivre zachować się przy stole. Wychowawcy i właścicielka hotelu była zachwycona naszym zachowaniem. W sobotni poranek powitało nas zamglone niebo, ale my pomimo niesprzyjających warunków, w dobrych humorach wyruszyliśmy w dalsza przygodę. Pierwszym punktem programu było wejście na Bramę Opatowską. Z tej gotyckiej bramy, z platformy widokowej roztacza się piękna panorama miasta i okolicy. Niestety musieliśmy uwierzyć panu przewodnikowi na słowo, gdyż unosząca się nad miastem mgła ukryła przed nami piękno tego miejsca. Następnie dotarliśmy do Podziemnej Trasy Turystycznej, która stanowi system XIV i XV wiecznych piwnic. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Lochy owiane są niesamowitymi legendami. Z ich treścią zapoznał nas pan przewodnik. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się na Rynek. Podziwialiśmy piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy Ratusz. Charakterystycznym elementem pięknej budowli jest herb miasta i zegar słoneczny. Z Rynku przeszliśmy do gotyckiej Bazyliki Katedralnej wzniesionej w 1360 roku. Wnętrze kościoła zachwyciło nas swoim bogatym wystrojem w stylu barokowym. Dzięki przewodnikowi poznaliśmy jego ciekawą historię. Dalej zwiedzaliśmy otoczenie zamku. Następnie przeszliśmy egzotycznym Wąwozem Królowej Jadwigi. Niestety mroźna i wietrzna pogoda nie sprzyjała spacerom. Zmarznięci i głodni przechodząc przez Ucho igielne udaliśmy się na obiadek do restauracji mieszczącej się na Rynku. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w „opatowskie krówki” w godzinach popołudniowych opuściliśmy Sandomierz i udaliśmy się w powrotną podróż. Do ośrodka wróciliśmy około godziny 18.00 zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka była dotykiem historii i architektury z różnych epok. Wspólnie spędzony czas był bardzo pouczający zarówno dla uczniów jak i wychowawców. Mogliśmy się więcej o sobie dowiedzieć, podzielić się przeżyciami i przemyśleniami. Jedno jest pewne - wycieczki zbliżają.

30.11.2016

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana jest bezpłatnie każdemu wychowankowi przebywającemu w placówce. Po rozpoznaniu jego indywidualnych potrzeb oraz możliwości psychofizycznych opracowywany jest przez zespół nauczycieli, wychowawców i specjalistów we współpracy z rodzicami lub opiekunami prawnymi indywidualny program edukacyjno- terapeutyczny, w którym zawarte są szczegółowe zalecenia. Ośrodek posiada bogatą ofertę zajęć terapeutycznych i rozwijających uzdolnienia i zainteresowania. Każdy wychowanek uczestniczy w zajęciach socjoterapeutycznych, na których modelowane jest prawidłowe, akceptowane społecznie zachowanie, budowana jest adekwatna samoocena, rozwiązywane są problemy i trudności społeczne wychowanka, w zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych prowadzonych w trzech blokach tematycznych- humanistycznym, przyrodniczo- matematycznym oraz językowym. Wychowanek nie tylko uzupełnia braki edukacyjne, ale także kompleksowo przygotowuje się do Egzaminu Gimnazjalnego. Każdy wychowanek korzysta z zajęć resocjalizacyjnych z elementami treningu zastępowania agresji, gdzie ma możliwość uczyć się jak bez agresji werbalnej i fizycznej rozwiązywać konflikty, panować nad swoimi emocjami i uczuciami oraz komunikować się z innymi w akceptowany społecznie sposób. Dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się organizowane są w kameralnych, maksymalnie 5-cio osobowych grupach zajęcia terapii pedagogicznej. Terapia ma za zadanie usprawniać zaburzone funkcje poznawcze- pamięć, percepcję słuchową i wzrokową, koordynację wzrokowo- ruchową, koncentrację uwagi i inne. Dla wszystkich uczniów organizowane są również spotkania z doradcą zawodowym, który ma za zadanie zdiagnozować predyspozycje każdego wychowanka i podpowiedzieć ewentualne możliwości kształcenia i rozwoju zawodowego. Ponad to każdy wychowanek ma możliwość korzystania z bogatej oferty zajęć poza placówką- sekcji zainteresowań, terapii uzależnień, wsparcia specjalistów dla ofiar przemocy, pomocy prawnej oraz wolontariatu.

30.11.2016

WARSZAWSKI ZAMEK - ZAMEK KRÓLEWSKI

W czwartek rano 24 listopada wraz z naszym wychowawcą Panem Jackiem, udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy, której główną atrakcją było zwiedzanie Zamku Królewskiego. W wyjeździe uczestniczyło 8 wychowanków i wychowawca w sumie 9 osób. Kolejki były niesamowite, długie na cały dziedziniec ale warto było czekać dla tych pięknych wystaw i sal. Każdy słuchał pani przewodnik jak zahipnotyzowany, opowiadała z ciekawością i potrafiła zachęcić człowieka do słuchania a także posiadała dużą wiedzę na temat każdej Sali oraz ich szczegółów. Sala tronowa, sala malarza Canaletto i jego piękne obrazy, sala rycerska czy sypialnia królewska również potrafią zaintrygować swoim pięknem jak i bogatą historią. Nie było osoby niezaciekawionej, zarówno mali, młodzi jak i starsi każdy słuchał i każdy był zafascynowany. Podziemia zamku są niesamowite nawet niektóre ściany mają przedwojenne otwory wywiercone przez Niemców. Po wystawie i opowieściach Pani przewodnik zaprowadziła nas do szatni po czym udaliśmy się do samochodu i zajechaliśmy coś zjeść, każdy był uśmiechnięty najedzony i zadowolony z wyjazdu. Wróciliśmy z optymistycznym nastawieniem na kolejne wyjazdy uczestników sekcji historyczno-patriotycznej.

27.11.2016

BAL ANDRZEJKOWY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ NAD STAWAMI

Było nam niezmiernie miło, kiedy otrzymaliśmy zaproszenie na Bal Andrzejkowy od mieszkancow i pracownikow Domu Pomocy Społecznej nad Stawami. Nie była to zwykła impreza, ale niezwykły bal przebierańców, którego motywem przewodnim była zabawa w zamku. Nie mogliśmy zawieść mieszkańców dlatego postanowiliśmy się dobrze do niego przygotować. Pierwszym etapem był wyjazd do ciucholandu. Znaleźliśmy tam wszystko czego potrzebowalismy- sukienki, peleryny, peruki i akcesoria balowe. Następnie własnoręcznie wykonaliśmy pozostałe stroje z kartonów i elementów papierowych. W przygotowania zaangażowała się mama jednego z wychowanków, która przekazała na ten cel potrzebne materiały papiernicze. 23 listopada gotowi w skladzie: król, królowa, księżniczka, rycerz, smok, mieszczanka rycerska, mała myszka i czarownica wyruszyliśmy na bal. Nasze pojawienie się na sali wywołało lawinę śmiechow i uśmiechów. Na wstępie dostaliśmy zadanie- mieliśmy rozkręcić imprezę i zabawiać gości. Tak też zrobilismy- prowadziliśmy pociąg, wyciagalismy do tańca dziewczyny i starsze panie, braliśmy udział w roznych konkursach . W międzyczasie podawane były ciepłe posiłki a na finał imprezy podano przepyszny tort i ciasto. Zabawa była przednia i mogłaby trwać do białego rana. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i super zabawę.

27.11.2016

TERAPIA Z ELEMENTAMI INTEGRACJI SENSORYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

W naszym ośrodku mamy możliwość korzystania z różnych form wsparcia i niecodziennych terapii. Korzystając ze słonecznej pogody odwiedziliśmy siedlecki park miejski, aby wziąć udział w terapii z elementami integracji sensorycznej. Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Jeżeli integracja sensoryczna jest zaburzona reakcje organizmu mogą być nieadekwatne do bodźca. Zazwyczaj przejawia się to agresją werbalna i fizyczną, słaba odpornością na stres i frustrację, zaburzeniami koncentracji uwagi, pamięci a co za tym idzie trudnościami w nauce i codziennym życiu z innymi ludźmi. Dlatego wykorzystaliśmy zasoby parku, aby poćwiczyć nasza integrację. Było dużo zabawy przez huśtanie i bujanie na placu zabaw. Kręcenie na karuzeli pomogło naszemu blednikowi, przeciskanie się przez drabinki stymulowalo nasze czucie głębokie a chodzenie po lancuchowych zabawkach kształtowało nasza równowagę. Bawiliśmy się jak dzieci. W bardzo dobrych nastojach i pełni optymizmu wróciliśmy do ośrodka.

27.11.2016

RAZEM MAMY SIŁĘ- WSPÓLNY PROJEKT WOLONTARIUSZY I KLUBU GLADIATOR SIEDLCE

Pomaganie ludziom to za malo- stwierdzili ostatnio nasi wolontariusze i wspólnie z klubem Gladiator Siedlce postanowili wesprzeć tych najsłabszych i bardzo zależnych od czlowieka- zwierzęta. Wychowankowie i zawodnicy klubu sportowego zorganizowali zbiórkę żywności i produktów specjalistycznych dla Domu Tymczasowego i Hospicjum w Wisniewie dla kotów skrzywdzonych przez człowieka. Mieszkańcami domu są koty po traumatycznych przezyciach- bez oczu, łapek, chore na białaczkę, porzucone, które wymagają specjalistycznej opieki i przede wszystkim miłości, ciepła i spokoju. Dodatkowo nasi chłopcy własnoręcznie przygotowali budę na sekcji majsterkowania dla przygarnietego w tym domu psa. Serdecznie dziękujemy klubowi Gladiator Siedlce, pani Kasi- zawodniczce i trenerce za owocną współpracę. Obecnie przygotowujemy się do wyjazdu do schroniska dla zwierząt.

27.11.2016

DLACZEGO LEŚNICY LICZĄ OWADY CZYLI LEKCJA ENTOMOLOGII

W sobotni poranek odbył się wyjazd edukacyjny w którym uczestniczyło 8 wychowanków wraz z wychowawcą. Był to warsztat pt „Dlaczego leśnicy liczą owady” organizowane w szkole podstawowej w Dąbiu oraz w pobliskim rezerwacie Jata. Był on podzielony na 2 etapy : część zamknięta czyli opowieści leśników (Pana Cezarego Kieszka, Pana Andrzeja Kuleszy i Pana Michała Onuszko) na temat sposobów przeliczania owadów , ochrony ich oraz etapów rozwoju. Zebrane owady ze ściółki wokół drzewa umieszczają w oznakowanym pudełeczku z celem rozpoznania gatunku owada i analizy występowania. Na podstawie zebranych i rozpoznanych owadów z wszystkich wyznaczonych powierzchni podokapowych określają stan zagrożenia powstania szkód w danym lesie czyli prognozę zagrożenia na najbliższą wiosnę. Później dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o korniku drukarzu czyli owadzie atakującym drzewostan. Do drugiej części warsztatów należała część terenowa czyli poszukiwanie owadów w ściółce leśnej koło drzew. Wszyscy szukali bardzo dokładnie oraz z zainteresowaniem. Byliśmy chętni do pracy i pełni radości z takiego wyjazdu, na koniec wszyscy udali się na mini plac zabaw i przy ognisku zjedliśmy smaczne kiełbaski oraz przepyszny bigos. Wszystkim podobała się taka lekcja entomologii w formie warsztatów.

27.11.2016

JANUSZ KORCZAK - PEDAGOG I WYCHOWAWCA

20 listopada obchodziliśmy w naszej placówce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji postanowiliśmy uczcić pamięć i przybliżyć sylwetkę Janusza Korczaka wykonując gazetkę, która zawisła w dostępnym dla wszystkich miejscu. W trakcie tworzenia wychowawca przybliżył nam postać wybitnego pedagoga jakim niewątpliwie był Janusz Korczak. Wychowawca wychowawców jak często go nazywani znany jest do dziś ze swojej walki o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka Spośród wielu praw o których pisał i mówił za najważniejsze uważał prawo do szacunku, wiedzy, upadku, własności, tajemnicy, radości oraz dnia dzisiejszego. Z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem z pomocą Pana Łukasza wykonaliśmy powierzoną nam pracę

25.11.2016

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka dnia 18 listopada uczestniczyliśmy w spotkaniu organizowanym w Sali GOK w Mordach w formie Panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wojnowie. Debata dotyczyła praw dziecka w Polsce. Do uczestnictwa w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych. Prelegenci w sposób interesujący i rzeczowy wypowiedzieli się na temat „Teorii i Praktyk praw dziecka w Polsce” w perspektywie reprezentowanej przez siebie organizacji. Spotkanie uświetniły występy młodych raperów – wychowanków MOW w Wojnowie. Zwieńczeniem dyskusji był słodki poczęstunek. Do MOW wróciliśmy w przekonaniu, iż w Naszym Ośrodku respektowane są Prawa Dziecka.

25.11.2016

KOLEJNA WIZYTA W ŚWIETLICY CARITAS

Czwartki lubimy bardzo. A to dlatego, że odwiedzamy dzieciaki ze świetlicy socjoterapeutycznej Caritas w Siedlcach. Tym razem graliśmy w gry planszowe, pomagalismy odrabiać lekcje z matematyki i bawiliśmy się w dom z najmłodszymi dziewczynkami. Dzięki takim spotkaniom czujemy się jak dzieci. Możemy zapomnieć o trudach dnia codziennego i przenieść się w kolorowy świat dziecinstwa.

25.11.2016

WOLONTARIAT PEŁNĄ PARĄ

Wolontariusze Ośrodka w ostatnim czasie mieli ręce pełne roboty. Kilkakrotnie odwiedzili zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej nad Stawami w Siedlcach. Podczas pierwszego spotkania mieli za zadanie wyczyścić piękne, wielkie, wieloletnie rosliny. Nie było latwo, ale przy okazji mogli porozmawiać i umilić czas pensjonariuszom. Na kolejnym spotkaniu chłopcy zorganizowali rozgrywki w gry planszowe. Były szachy, rummikub, warcaby i karty. Później zajęli się lepieniem aniołów z masy solnej i klejeniem gwiazdek. Było to bardzo radosne i sympatyczne spotkanie. Na ostatniej wizycie dostali wyjątkowe zadanie- naprawa i pompowanie wózków inwalidzkich, balkonikow i chodzikow. Chłopcy mieli możliwość nie tylko usprawnić sprzęt, ale także lepiej poznać i zintegrować się z mieszkańcami. Na zakończenie wychowankowie wraz z mieszkancami rozegrali mecz Boccia. To już jest nasza tradycja.

14.11.2016

XVIII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ZA NAMI

W piątek dnia 11 listopada 2016 r. punktualnie o godz. 11:11 na trasie 28 Biegu Niepodległości wystartowało 15 tysięcy biegaczy z całego kraju. Wszyscy startujący mieli na sobie białe lub czerwone koszulki, tworzące niesamowitą flagę Polski. Już tradycyjnie w imprezie wziął udział team MOW Gostchorz reprezentowany przez 8 wychowanków i 4 wychowawców. Zawodnicy mieli do pokonania 10 km trasy ulicami centrum stolicy: al. Jana Pawła II – T. Chałubińskiego – al. Niepodległości – zawrócili na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką i pobiegli z powrotem – al. Niepodległości – T. Chałubińskiego – al.Jana Pawła II. Metą wyścigu była ul.Stawki. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych spowodowanych ujemną temperatura i typowo zimową aurą wszyscy zawodnicy reprezentujący Nasz Ośrodek dotarli do mety i otrzymali pamiątkowe medale za udział w biegu. Wśród Naszej młodzieży najlepiej zaprezentował się Marcin, który uzyskał czas 48m19s, natomiast spośród kadry najszybciej dobiegł Pan Michał z czasem 51m18s. W drodze powrotnej udaliśmy się na Kopiec Powstania Warszawskiego, gdzie oddaliśmy hołd poległym i wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z Naszymi medalami. Głównym założeniem startu w imprezie była integracja międzypokoleniowa, promowanie aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz propagowanie wartości patriotycznych. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Gostchorzy stawia na upowszechnianie kultury fizycznej i popularyzację sportu, jako zdrowego sposobu na życie. Już nie możemy doczekać się następnych startów. Kolejnym wydarzeniem w którym na pewno weźmiemy udział będzie Bieg Tropem Wilczym organizowany również na dystansie 10 km.

15.11.2016

OBCHODY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W 98 rocznicę odzyskania przez Nasz Kraj niepodległości w Polsce odbywa się wiele uroczystośći z tym związanych. Nas również nie mogło zabraknąć aby uczcić to wielkie święto. Pojechaliśmy do Siedlec gdzie na Placu Wolności odbyły się główne uroczystości w naszym mieście. Odśpiewano hymn Polski,oddano salwę honorową, odczytano apel pamięci a Prezydent Miasta Siedlce w swoim wystąpieniu przypomniał nam historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to uświetnił występ Orkiestry Wojskowej. Było to bardzo pouczające spotkanie, które pomogło nam zrozumieć jak ważny jest patriotyzm w naszym życiu i pamięć o Ojczyźnie.

15.11.2016

ESCAPE ROOM

12 listopada razem z pięcioosobową grupą usamodzielnienia wybraliśmy się do Escape Room w Siedlcach. Chłopcy zostali zamknięci w pokoju, gdzie wcielili się w bohaterów pewnej historii . Aby wydostać się z pokoju musieli wykorzystać spryt, kreatywność i spostrzegawczość. Na ucieczkę mieli 60 minut. Zabrakło im kilku sekund, a udałoby się im wyjść.

10.11.2016

WIZYTA W STREFIE LASERTAG

Dnia 5 listopada razem z grupą usamodzielnienia wybraliśmy się do strefy Lasertag w Siedlcach, gdzie spragnieni wrażeń wychowankowie mieli okazję zagrać w laserowy paintball. Mimo fizycznego zmęczenia gra dostarczyła chłopcom dużo adrenaliny oraz pozytywnych emocji. Była oparta na zasadach zdrowej rywalizacji i dzięki temu wychowankowie przypomnieli sobie jak współdziałać w grupie.

25.11.2016

ŚWIĘTO ZMARŁYCH

We wtorek 1 listopada, wybraliśmy się na Cmentarz parafialny do pobliskiego Wiśniewa. Wychowawca, Pan Piotr zapoznał nas z historią Cmentarza oraz uczulił nas, abyśmy zachowywali się z należytym szacunkiem dla tego miejsca i spoczywających tam zmarłych. Odwiedziliśmy groby wielu znanych i zasłużonych dla lokalnego społeczeństwa i Polski ludzi. Byliśmy również przy grobie Ojca Świętego, Jana Pawła II. Bardzo ważnym punktem naszego wyjścia było zapalenie zniczy i modlitwa przy grobach. Ciekawym miejscem wyjazdu była gajówka w Kryńszczaku. 20 lipca 1944 r. doszło tutaj do tragicznej w skutkach akcji partyzanckiej. Celem akcji miało być wzięcie do niewoli dowódcy dywizji Waffen SS „Grossdeutschland” gen. von Mannteuffla. Źle przygotowana akcja, która naruszała wszelkie zasady walki partyzanckiej zakończyła się śmiercią 25 młodych osób. Wydarzenie to upamiętnia pomnik postawiony przy drodze Łuków – Siedlce. „ODDALI ŻYCIE BYŚ MÓGŁ WOLNY GODNIE ŻYĆ”- z pamięcią słów w zadumie wróciliśmy do placówki. Wycieczka była bardzo interesująca, mimo niesprzyjającej nam pogody. Dowiedzieliśmy się wiele o ludziach zasłużonych dla naszej Ojczyzny.

07.11.2016

MĘŻCZYZNA IDEALNY

Dnia 28.10.16 r. dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia „SZANSA” mieliśmy możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego „Mężczyzna Idealny” prezentowanego w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcah. Spektakl komediowy opowiada historię sławnego showmana telewizyjnego, gwiazdora estrady(w tej roli Jacek Kawalec), przeżywającego kryzys osobowości i zgłaszającego się na kurację do kliniki leczenia męskich nerwic. Nie podejrzewa, że to klinika, zupełnie niepodobna do innych. Kieruje nią ekscentryczny profesor psychiatrii (Andrzej Beja Zaborski), stosujący metody bliższe raczej hippisom i playboy’om, niż instytutowi naukowemu. Jego najbliższa współpracowniczka (Małgorzata Lewińska) natomiast, doktor psychiatrii i bio-genetyki, umysł wybitny i szalony, jest owładnięta ideą "wyprodukowania" mężczyzny idealnego, zdolnego przetrwać w epoce nadchodzącego matriarchatu. Pracuje nad tym w ukryciu i już udało się jej "wyhodować" pierwszy egzemplarz mężczyzny idealnego (Artur Dziurman), niestety, z wieloma ukrytymi i jawnymi wadami. Komedia bardzo nam się podobała. Po zakończeniu przedstawienia mieliśmy możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć z odtwórcami głównych ról.

07.11.2016

DERBY POLSKI: LEGIA - LECH

Dnia 22.10.16 r. po raz pierwszy w tym sezonie pojechaliśmy na mecz piłki nożnej rozgrywany na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3. Tym razem mieliśmy przyjemność oglądać rozgrywki Lotto Ekstraklasy. W meczu 13 kolejki zmierzyli sie odwieczni rywale Legia Warszawa i Lech Poznań. Po otrzymaniu biletów wstępu oraz poddaniu rewizji osobistej weszliśmy na stadion i udaliśmy się na naszą trybunę. Widok rozentuzjazmowanego tłumu zrobił na nas niemałe wrażenie – na mecz przybyło prawie 26 000 osób, a kibice obu drużyn nie ustawali w dopingowaniu swoich faworytów! Pierwsza połowa meczu była bardzo wyrównana, natomiast drugą połowę meczu zdominowała Legia Warszawa – doprowadzając ostatecznie do wyniku 2:1. W drodze powrotnej udalismy się na Kopiec Powstania Warszawskiego gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze. Zmęczeni i pełni wrazeń około godziny 1 w nocy wróciliśmy do Gostchorzy.

07.11.2016

UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ SIĘ IM PŁACI

Jak co roku, zgodnie z tradycją naszego ośrodka udaliśmy się na cmentarz w miejscowości Wiśniew. Pod opieką Pani Kasią oraz Pana Damiana posprzątaliśmy opuszczone, zapomniane groby a pamięć o zmarłych uczciliśmy zapaleniem znicza. 1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu z rodzinami pochylamy się nad grobami naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych pozostawiając kwiaty i zapalając "płomyk nadziei". Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym.

07.11.2016

ZAJĘCIA Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniu 24 października 2016 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu z doradcą zawodowym. Warsztaty odbyły się w Klubie Pracy przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Siedlcach. Niebawem kończymy naukę w gimnazjum i będziemy dokonywać ważnych wyborów życiowych. Między innymi decyzję o wyborze zawodu. Zajęcia z edukacji zawodowej zwróciły uwagę, że warto znać swoje predyspozycje zawodowe. Mieliśmy okazję mówić o swoich słabych i mocnych stronach, w jaki sposób należy przygotować dokumentację na rozmowę z przyszłym pracodawcą. Była to także okazja do odegrania scenek w których występowaliśmy w roli osoby szukającej pracy. Warsztaty zakończyliśmy zwiedzaniem Urzędu Pracy, co pozwoliło nam poznać jego funkcjonowanie. Zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy w poszczególnych wydziałach urzędu i aktywnymi formami pomocy, jakich udziela osobom poszukującym zatrudnienia. Należą do nich m.in. doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia dla osób bezrobotnych, staże pracy i programy wspomagające osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Zdobytą wiedzę niebawem będziemy wykorzystywać. Podczas zajęć z doradztwa opiekę nad nami sprawowali- Panie Kasia i Karolina oraz Pan Łukasz. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pani Magdaleny Waldzińskiej. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

07.11.2016

ZDOBYWAMY NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Wiązanie krawata to umiejętność podstawowa dla eleganckiego mężczyzny. Ale, jak wszystkiego, również tego trzeba się kiedyś nauczyć. W niedzielny poranek pan Marek nauczył wszystkich wiązać krawat. Póki co, tylko na jeden sposób, ale będziemy się uczyć również innych technik.

07.11.2016

GRAMY W KRĘGLE

W sobotę 15 października wraz z grupą usamodzielnienia MOW Gostchorz wybraliśmy się do kręgielni w Parku Wodnym w Siedlcach. Tam miło spędziliśmy czas. Każdy gracz celnie trafiał kulą w kręgle. Chłopcy kulturalnie rywalizowali między sobą. Wszyscy byli zwycięzcami. Była to wspaniała integracja grupy.

19.10.2016

SPOTKANIE Z ROBERTEM RUTKOWSKIM

W środowe południe w Szkole Novum w Siedlcach przy ul. Dylewicza 10 mieliśmy możliwość spotkać się z samym Robertem Rutkowskim- znanym psychoterapeutą, który opowiadał nam o uzależnieniach. Nie ma trudnej młodzieży – są tylko beznadziejni dorośli – powiedział na konferencji przygotowanej przez Stowarzyszenie „Szansa” Robert Rutkowski, expert od kryzysów – jak sam o sobie mówił. Na spotkaniu-ku miłemu zaskoczeniu-wyświetlano film w którym sami braliśmy udział. Wśród słuchaczy była także obecna Pani Maria Podniesińska – nestorka ruchu profilaktycznego na rzecz uzależnień na terenie Siedlec, którą z radością powitał Rutkowski. Psychoterapeuta, który na co dzień pomaga ludziom wychodzić na prostą uświadomił uczestnikom jak groźne dla naszego zdrowia i życia jest spożywanie alkoholu – nawet piwa a także innych narkotyków typu marihuana czy papierosy. Wyjaśniał, jak łatwo wpaść w spiralę nałogu i jak ciężko się z niej wydostać. Swoje tezy popierał aktualnymi badaniami i przykładami z życia. Dużo czasu poświęcił naszemu mózgowi, szczególnie korze przedczołowej, która odpowiada za nasze postrzeganie, nasze reakcje i działania. Jej uszkodzenie na skutek substancji typu alkohol czy narkotyki powoduje, że człowiek inaczej się zachowuje. Zachowania te są zbliżone do zachowań szympansa. Bardzo ważne dla każdego człowieka jest pozytywne myślenie. Terapeuta radził, by każdego dnia samemu mówić sobie miłe rzeczy – jeśli nikt z innych osób tego nie robi, bo nasz mózg to zapamiętuje. Ma to ogromne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia i działania. Recepta jest prosta: CHWALMY siebie i innych. Spotkanie przygotowało siedleckie stowarzyszenie na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem „Szansa”. Prezes stowarzyszenia-Mirosława Paczóska otrzymała od Roberta Rutkowskiego gratulacje za dotychczasową działalność i życzenia dalszej realizacji tych trudnych zadań. Warto było zaprosić osobę, która mogła nam rozjaśnić problem narkotyków czy alkoholu. Dzisiejszy wykład pozwolił pokazać, jak wygląda mózg osoby, która zażywa alkohol… To było bardzo przerażające i myślę, że dało dużo do myślenia – powiedziała Mirosława Paczóska. Psychoterapeuta zachęcał do aktywnego udziału w spotkaniu, ze względu na duży przekrój słuchaczy. Na sali byli obecni zarówno starsi jak i młodsi ludzie, nauczyciele i psychologowie a także rodzice, którzy postrzegają problem z zupełnie różnych perspektyw. Wykładowi przysłuchiwała się również młodzież z gimnazjum w Wiśniewie a także my wychowankowie. Spotkanie zgromadziło blisko 100 osób. Wszyscy z ciekawością uczestniczyli w wykładzie na temat przeróżnych uzależnieniach, głównie narkomanii i alkoholizmie. Dziękujemy za zaproszenie. Wychowankowie MOW Gostchorz.

07.11.2016

TRENINGI SEKCJI OGÓLNOROZWOJOWEJ

W zdrowym ciele zdrowy duch jak głosi przysłowie. Korzystając z ostatnich słonecznych dni w październiku nie mogliśmy odpuścić zajęć biegowych z p. Damianem. Lubimy pokonywać nasze słabośći dlatego dużym zaskoczeniem było, że przy zaplanowanym kilometrze przebiegliśmy ponad 3! Wielu z nas myślało, że nie da rady jednak odpowiednia motywacja pomogła nam pokonać ten dystans.

07.11.2016

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

8 października nasza kadra piłkarskich orłów wybrała się do zaprzyjaźnionego MOW w Borowiu. Miał się tam odbyć turniej na zakończenie lata. Mimo wielkich nadziei przywieźliśmy 4 miejsce. Przegrywając z faworytem MOW Borowie 1:5, z MOW Wojnów również 1:5 oraz z MOW Puławy 2:4. Na osłodę wygraliśmy ostatni mecz 4-0 z MOW II Borowie. Miło nam poinformować, że nasz wychowanek Jacek z 6 bramkami został królem strzelców turnieju. Wyjazd ten mimo słabych wyników był bardzo udany ponieważ sport daje nam możliwośc odreagowania i rozwijania naszych sportowych pasji.

19.10.2016

ZAJĘCIA W AQUAPARKU

Zjeżdżalnia, Jaccusi i basen - to atrakcje z których mamy okazję korzystać podczas cotygodniowych zajęć w Aquaparku organizowanych dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem SZANSA, które udostępnia nam bezpłatne wejściówki. Celem wyjazdów, w których bierze udział grupa podopiecznych „Nowy Świat”, jest propagowanie wśród wychowanków zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie przysparza wszystkim uczestnikom wyjazdów, oprócz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

KADR Z PLANU ZDJĘCIOWEGO
KADR Z PLANU ZDJĘCIOWEGO
04.10.2016

PISZĄ O NAS

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ARTYKUŁEM UMIESZCZONYM NA STRONIE PODLASIE24 - REGIONALNY PORTAL INTERNETOWY PT. "TAMA - przeciwko uzależnieniom wśród młodzieży" DOTYCZĄCYM PREMIERY FILMU POWSTAŁEGO DZIĘKI WSPÓŁPRACY MOW GOSTCHORZ I STOWARZYSZENIA "SZANSA" http://www.podlasie24.pl/powiat-siedlecki/kultura/wisniew-tama---przeciwko-uzaleznieniom-wsrod-mlodziezy-1e0d3.html

19.10.2016

MASZ GŁOS - MASZ WYBÓR

13 października 2016r. odbyły się Wybory do Samorządu Wychowanków w MOW Gostchorz na rok 2016/2017. Pod różnymi hasłami wyborczymi m.in. "Głosuj na mnie kolego bo to dla dobra twego... Bo ja bardzo dobrze wiem czego każdy wychowanek chce...." dobiegła nasza wspólna kampania wyborcza. Spośród zgłoszonych kandydatów wybraliśmy przedstawicieli już w I turze wyborów. Do głosowania przygotowano 42 karty, gdzie przy nazwisku kandydata chłopcy znakiem "x" dokonywali wyboru. Do głosowania przystapiło 36 wychowanków-6 wstrzymało się od głosu. Przedstawicielem samorządu został wychowanek Mateusz- z liczbą głosów 16, uczeń klasy II gimnazjum; zastępcą został wybrany Marcin-także uczeń klasy II z liczbą głosów 13. W wyborach po 1 głosie otrzymali Mateusz i Andrzej; 2 głosy otrzymał Kacper, 3 głosy Kuba. Wybory odbyły się zgodnie z procedurami wyborów demokratycznych. Wychowankowie powołali komisję skrutacyjną. Trzymamy kciuki i życzymy wybrańcom aby jak najlepiej spełniali się w roli tych godnie reprezentujących placówkę.

04.10.2016

MECZE PIŁKI NOŻNEJ: MOW GOSTCHORZ VS MOW WOJNÓW

W dniach 30 września i 02 października reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy rozegrała kolejne już, a pierwsze w tym roku szkolnym mecze piłkarskie z reprezentacją zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Wojnowa. Rywalizacja o zwycięstwo w obu meczach była bardzo zacięta i wyrównana, jednak na pierwszym miejscu wszyscy uczestnicy meczów stawiali zasady fair play. Mecze zakończyły się dwoma zwycięstwami naszej drużyny. W pierwszym meczu padł wynik 6:4, natomiast niedzielna potyczka zakończyła się wynikiem 10:10 a w rzutach karnych 3:0 dla reprezentacji naszego Ośrodka trenującej pod okiem Pana Damiana. W drugim meczu w barwach drużyn wystąpili również wychowawcy. Ośrodek w Gostchorzy reprezentowali p.Michał i p.Łukasz. Nasi wychowankowie są bardzo zadowoleni z możliwości rywalizacji i aktywnego spędzenie wolnego czasu. Jedno jest pewne już niebawem dojdzie do kolejnego spotkania między tymi drużynami.

04.10.2016

WOLONTARIAT W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

We wrześniowe popołudnie zaraz po zakończdniu zajęć szkolnych nasi wychowankowie wybrali się do Świetlicy Socjoterapeutycznej w Siedlcach. Jest to kolejny projekt grupy wolontariuszy, którzy tym razem postanowili pomóc dzieciom zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Jeden z wychowanków tak podsumowal ten wyjazd: "Wspólnie odrabialismy lekcje, graliśmy w gry planszowe, bawiliśmy się w różne dziecięce zabawy. Wzięliśmy również udział w zajęciach plastycznych, gdzie wspólnie z dzieciakami mieliśmy za zadanie wykonać Panią Jesień. Na koniec urzadzilismy wybory Miss Jesieni. Było bardzo sympatycznie, uśmiechy nie schodziły nam z twarzy. Az żal było wyjeżdżać. Dzieciaki nie chciały nas wypuścić. Dlatego obiecalismy, że niedługo znowu ich odwiedzimy. A słowa trzeba dotrzymać".

04.10.2016

DZIEŃ CHŁOPAKA

W naszym ośrodku 30 września obchodzono Dzień Chłopaka. Z tej okazji wychowanki z zaprzyjaźnionego ośrodka wychowawczego w Czuchowie przygotowały przedstawienie dla chłopców oraz pamiątkę w postaci karty okolicznościowej. Młodzi jubilaci cieszyli się z miłej niespodzianki. Wszyscy bawili się wyśmienicie

04.10.2016

REKONSTRUKCJA SZARŻY

W dniu 25.09.2016r. wybraliśmy się do miejscowości Kałuszyn, aby obejrzeć rekonstrukcję Szarży 4. Szwadronu 11. Pułku Ułanów nad zalewem Karczunek. Na samym początku przedstawienia obejrzeliśmy wiele atrakcji takich jak: pokazy jeździeckie, wysłuchaliśmy historii walk 4. Pułku Ułanów w kampanii wrześniowej. Najciekawsza jednak była rekonstrukcja bitwy o Kałuszyn w wykonaniu grupy Ułanów, którzy z pasją kultywują tradycję oręża Polskiego. Na koniec wyjazdu wybraliśmy się na spacer dookoła Zalewu Karczunek.

04.10.2016

ŚWIATOWY DZIEŃ ORDERU UŚMIECHU

Jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy Światowy Dzień Orderu Usmiechu. Postanowiliśmy połączyć go z naszym II Ośrodkowym Dniem Dobrego Humoru. Każdy wychowanek miał możliwość pokazać swój talent komediowy i sprawdzić się w czterech kategoriach:
1. Boki zrywać- opowiedz dowcip o blondynkach, o policjantach, o szkole i jeden w dowolnie wybranej przez siebie kategorii;
2. Najlepszy żart- wymyśl najlepszego psikusa, którego możesz zrobić koledze, rodzinie, nauczycielowi itp. Pamiętaj o tym, aby z żartu śmiały się wszystkie osoby, był bezpieczny i na odpowiednim poziomie. Profesjonalne jury oceni jakość kawału;
3. Trudne pytania- jury będzie zadawało Ci serię szybkich, dosyć łatwych pytań. Twoim zadaniem będzie odpowiadać nie używając słowa „tak” i „nie”; Ciekawe na ile pytań uda Ci się odpowiedzieć.
4. Parodia- wylosuj karteczkę z imieniem i nazwiskiem charakterystycznej osoby. Stań przed publicznością i postaraj się sparodiować tą osobę. Publiczność ma za zadanie odgadnąć kim jest pokazana przez Ciebie postać. Jury oceniają prezentację;
Do konkursu zapisało się aż dwunastu wychowanków, jeden na drodze losowania zasiadło w jury a reszta kibicowała i dopingowała jako publiczność. Bezsprzecznym zwycięzcą został Kacper, który rozbawił jury i wszystkich wychowanków do łez. Drugie miejsce zajął Mateusz, który swoim ostrym żartem zostawił w tyle konkurencję. Na podium znalazł się również Jakub a wyroznie ie dostal Krystian. Na zakończenie obejrzeliśmy kompilację śmiesznych filmików w Internecie. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody a wszystkim dopisywały przednie humory.

29.09.2016

PREMIERA FILMU "SZANSA"

Dnia 28.10.2016 r w Gminnym Ośrodku Kultury w Wisniewie odbyła się uroczysta premiera filmu „SZANSA“ nakręconego w ramach zajęć filmowych przeprowadzonych w Naszym Ośrodku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Szansa, uczniowie ZS Wiśniew, wychowankowie MOW Wojnów oraz lokalne media. Projekcję filmu poprzedziła prelekcja połączona z koncertem Pawła Przewoźnego. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz fotogalerii. Film- https://www.youtube.com/watch?v=DiKFjerthXE Galeria - http://mowgostchorz.pl/premiera-filmu-szansa.html

29.09.2016

WIZYTA W DOMU NAD STAWAMI

Poniedziałki są bardzo pozytywne dla grupy wolontariuszy. Po raz kolejny odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej nad Stawami w Siedlcach. Z wielkim uśmiechem powitała nas Pani Teresa, która bardzo się ucieszyła z naszego przyjazdu. Wzięliśmy udział w warsztatach decoupage prowadzonych przez pensjonariuszke domu Panią Anię. Nie było to wcale takie proste, wymagało cierpliwości i precyzji, ale efekt przeszedł nasz najśmielsze oczekiwania. Po skończonych warsztatach poszliśmy pomóc w przygotowaniu posiłków i karmieniu. Po obiedzie mieliśmy chwile czasu, aby porozmawiać z mieszkańcami. Byli bardzo radośni, że zechcielismy poświęcić im czas i naszą uwagę. My również dziękujemy im za zainteresowanie i zaufanie.

29.09.2016

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

17 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z okazji tak ważnego święta postanowiliśmy podnieść swoje kompetencje i wzięliśmy udział w praktycznych zajęciach pierwszej pomocy. Na wstępie nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa zapoznał nas z algorytmem resuscytacji krazeniowo- oddechowej. Kiedy nasza wiedza teoretyczna była ugruntowana przeszliśmy do najciekawszej, praktycznej części. Pozycję bezpieczną cwiczylismy na sobie natomiast resuscytacje mieliśmy okazję potrenować na prawdziwym fantomie. Nie było lekko. Uciskanie klatki piersiowej manekina to nie lada wyzwanie. Teraz juz wiemy jak pomóc osobie poszkodowanej.

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
20.09.2016

PREMIERA FILMU

Dnia 28.09.2016 r. o godz. 10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie odbędzie się prelekcja połączona z koncertem Hip Hopowym podsumowywująca realizację zajęć filmowych w ramach programu „TAMA – przeciwko uzależnieniom wśród młodzieży”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „SZANSA” powstał film którego premiera nastąpi w trakcie spotkania. Serdecznie zapraszamy.

GALERIA - NOWY ŚWIAT
GALERIA - NOWY ŚWIAT
18.09.2016

NOWY ŚWIAT

Grupa Usamodzielnienia MOW Gostchorz powstała w 2015 roku na skutek wieloletnich doświadczeń w zakresie przygotowania do samodzielnego życia wychowanków Ośrodka. Dzięki przekształceniu dwupoziomowego mieszkania znajdującego się w Siedlcah na ul. Nowy Świat powstała wielofunkcyjna, otwarta na środowisko grupa. Jest to forma, która ma zapewnić najbardziej skuteczne i efektywne przygotowanie do samodzielnego, dorosłego życia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających funkcjonowanie grupy usamodzielnienia. Wystarczy kliknąć na ikonę po lewej stronie aby przenieść się do naszej galerii.

18.09.2016

WYLOSUJ ANIOŁA

Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wszyscy wychowankowie MOW Gostchorz wzięli udział w Akcji "Wylosuj Anioła", w której wspierane są dzieci z oddziałów onkologicznych. Tak niewiele trzeba, aby choć na chwilę wywołać uśmiech na dziecięcej twarzy, która walczy o życie. Wystarczy kupić lub własnoręcznie wykonać kartkę i napisać na niej kilka pozytywnych, dodających otuchy słów i odesłać na adres fundacji "Gdy liczy się czas". Nasi chłopcy postanowili sami wykonać kartki. Efekt końcowy zadziwil wszystkich. Kolorowe, pełne pozytywnej energii z wymyślonymi wspólnie słowami otuchy kartki wzruszaly i dawały nadzieje. Do tej akcji na pewno jeszcze wrócimy. A teraz już skupiamy się na nowym projekcie naszych osrodkowych wolontariuszy.

18.09.2016

NASZE SERCA DLA PODOPIECZNYCH DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ NAD STAWAMI

Tak jak zapowiadalismy poszerzamy zakres działalności wolontariuszy naszego ośrodka. W poniedziałek ruszyliśmy pełną parą z nową akcją wolontarystyczna. Tym razem odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej nad Stawami. Na początek wzięliśmy udział w zajęciach terapeutycznych na świeżym powietrzu. Mieliśmy za zadanie przedstawić się pensjonariuszom i wysłuchać co ciekawego mają nam do powiedzenia o sobie. Wysluchalismy również ciekawej bajki terapeutycznej o wężu i mędrcu i wzięliśmy udział w ożywionej dyskusji. Po skończonych zajęciach pomoglismy osobom na wózkach i mającym problemy z chodzeniem dotrzeć do budynku. Mieliśmy chwile, aby porozmawiać i się lepiej poznać. Na zakończenie zagraliśmy pasjonujący mecz w Boccia. My kontra domownicy. Walka była bardzo zacięta i po remisie 2:2 był czas na dogrywke. Udało nam się wygrać rozstrzygajaca rundę. Było ciężko bo przeciwnik był bardzo wymagający i juz zapowiedział rewanż. Wróciliśmy do ośrodka w bardzo dobrym nastroju i juz planujemy kolejne spotkania.

13.09.2016

WARSZTATY PLASTYCZNE

Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym grupa naszych wychowanków bierze aktywny udział w warsztatach plastyczne. Czujemy się wyróżnieni, że możemy zgłębiać tajniki sztuk plastycznych i eksperymentować w zakresie różnych technik i form ekspresji pod kierunkiem Pani Izy Staręgi, malarki której prace znane są nie tylko w Siedlcach ale również w całej Polsce i na Świecie. Zajęcia rozbudzają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, są dostosowane do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i wizji młodych twórców. Dzięki tym zajęciom niektórzy z wychowanków odkrywają w sobie talent plastyczny, który mogą rozwijać pod okiem profesjonalistki.

13.09.2016

POKAZY LOTNICZE

W piękną słoneczną sobotę 9.09 postanowiliśmy spędzić czas w sposób ciekawy i przyjemny. W tym dniu w 23 Bazie Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Maz. odbywały się pokazy lotnicze, w których uczestniczyliśmy. Z podziwem obserwowaliśmy popisy pilotów samolotów myśliwskich MIG -29 i F-16, akcje ratownicze eskadry śmigłowców . Ponadto zwiedzaliśmy samolot transportowy” Herkules” i samolot prezydencki „Jak”. W szeregu pawilonach z zaciekawieniem i pasją zapoznawaliśmy się z sprzętem i wyposażeniem naszego wojska . Największa atrakcją wyjazdu była przejażdżka samochodem który symulował poślizg samochodowy. Wykorzystując piękna pogodę w drodze powrotnej odwiedziliśmy zalew Karczunek. Przy pięknej słonecznej pogodzie wylegiwaliśmy się na plaży i zażywaliśmy kąpieli.

11.09.2016

SPŁYW KAJAKOWY DOLINĄ LIWCA

Korzystając z pięknej słonecznej pogody dnia 09.09.2016 r. 16 wychowanków wraz z wykwalifikowanymi opiekunami wybrała się na spływ kajakowy. Długość trasy wyniosła około 7 km a jej poziom określany jest jako bardzo łatwy. Jest to istotne z uwagi na małe doświadczenie młodzieży, która w zdecydowanej większości uczestniczyła w tej formie aktywności po raz pierwszy. Na wstępie wychowawcy omówili zasady bezpieczeństwa oraz udzielili instruktarzu technik pływania. Trasę rozpoczęliśmy w Kisielanach a ukończyliśmy w Żukowie. Uczestnikom bardzo podobała się ta forma spędzania wolnego czasu, mogli obcować z piękną naturą i jednocześnie poprawiać kondycję fizyczną. Z czasem będziemy podwyższać próg swoich możliwości oraz pływać na trasach dłuższych i trudniejszych.

09.09.2016

KOLEJNA ODSŁONA WOLONTARIATU

Wolontariuszem w naszym Ośrodku może zostać każdy. Wystarczy duże serce, szczere chęci, pozytywne nastawienie, uśmiech od ucha do ucha i ofiarowanie odrobiny czasu drugiemu człowiekowi. W dniu dzisiejszym wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej Zawodowej Specjalistycznej Rodziny Zastępczej w Wisniewie. Chłopaki- Benio i Wojtus przywitali nas szerokimi uśmiechami i radosnymi okrzykami. Bardzo się ucieszyli z naszego przyjazdu. Nie tracąc czasu ruszyliśmy na pobliski Orlik, gdzie graliśmy w piłkę, bawiliśmy się na placu zabaw oraz wymyslalismy różne aktywności, aby jak najweselej spędzić ten czas z Beniem i Wojtkiem. Na zakończenie spotkania poszliśmy na krótki spacer, który zakończył się miłą, słodką niespodzianką. Pomaganie jest fajne! Dlatego nie poprzestajemy działać i ruszamy dalej! Niedługo zdradzimy szczegóły kolejnej odsłony wolontariatu.

06.09.2016

UCZESTNICZYLIŚMY W NARODOWYM CZYTANIU

Narodowe Czytanie jest polską akcją społeczną propagującą znajomość literatury narodowej. Obszerne fragmenty dzieł odczytywane są w miejscach publicznych. Tegoroczna edycja odbyła się 3 września i dotyczyła powieści "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Jednym z miejsc gdzie to dzieło było odczytywane to Wola Okrzejska. Tu w dworku (obecnym muzeum) babki Felicjany Cieciszewskiej urodził się w 1846 roku Henryk Sienkiewicz i spędził swoje pierwsze 9 lat życia. Miejsce oddalone jest od nas około 50km. Oprócz odczytywania dzieła naszego rodaka w interpretacji znanego aktora teatralnego Wojciecha Malajchata w programie znalazły się pokazy bractwa rzymskiego "Hella at Roma", turniej szachowy, zajęcia warsztatowe z odgrywania żywych scen powieści czy zwiedzanie dworku Henryka Sienkiewicza. Największą popularnością cieszyła się wspomniana grupa historyczna. W programie mieli pokaz musztry i uzbrojenia, inscenizacje walk gladiatorów czy pokazy uzbrojenia legionistów. Wyjazd był dla nas niezwykle pouczający. Z jednej strony mogliśmy doświadczyć obcowania z dziełem naszego wielkiego twórcy a z drugiej przenieść się w tamtą epokę. Było to dla nas bardzo rozwijająca wycieczka. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

06.09.2016

OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września to nie tylko początek roku szkolnego. To również ważna data w historii naszego kraju. Jest to rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Grypa młodzieży wraz z wychowawcą wybrali się do pobliskich Siedlec aby oddać hołd poległym żołnierzom. Na miejscowym placu Sikorskiego włodarze miasta złożyli kwiaty. My również zapaliliśmy symboliczny znicz. Pamiętamy o osobach dzięki którym mamy swoją wolność. Będąc w Siedlcach udaliśmy się szlakiem patriotów. Są to miejsca w Siedlcach- pomniki, kamienie, popiersia poświęcone osobom dzięki, którym mamy w Polsce wolność. Czytaliśmy historię siedleckich harcerzy, osób cywilnych, żołnierzy stacjonujących w Siedlcach, czy bardziej sławnych generała Kościuszki czy Sikorskiego. Nasz spacer zakończyliśmy na cmentarzu wojskowym w Siedlcach zapalając znicz pod grobem Nieznanego Żołnierza. Szlak patriotów był to dla nas bardzo mądry i pouczający czas, który spożytkowaliśmy na naukę historii naszego kraju.

06.09.2016

JAK ZOSTAĆ NASZYM WYCHOWANKIEM 

25.08.2016

------------------------------OBÓZ W KRYNICY ZDRÓJ-------------

W dniach 02.08-07.08.2016 przebywaliśmy na obozie letnim w Krynicy Zdrój. Po sukcesie dotychczasowych obozów, które często wspominamy, dyrekcja naszej placówki wpadła na pomysł aby raz jeszcze dać nam możliwość zintegrowania się tym razem w górskich klimatach. Wyjazd do Krynicy Zdrój okazał się bardzo trafny. Na miejscu mieliśmy okazję sprawdzić swoją kondycję. Dzięki Panu Pawłowi i Pani Milenie każdego dnia maszerując pokonywaliśmy długie dystanse wpatrując się w piękno Naszych polskich Gór. Podziwialiśmy uroki Beskidu Sądeckiego i gór: Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. Wieczorami czas spędzaliśmy na wspólnych rozmowach. Sześć dni w górach minęło nam błyskawicznie. Dziękujemy za zorganizowanie tego wyjazdu zwłaszcza, że większość z nas po raz pierwszy miała okazję zobaczyć góry.

25.08.2016

WYCIECZKA DO SERPELIC

W dniu 18.07.2016 zwiedzaliśmy malownicza miejscowość która położona jest na skraju woj. mazowieckiego, w pięknej dolinie Bugu na piaszczystej terasie nadzalewowej, w otoczeniu sosnowych borów porastających piaszczyste wydmy i pobliskie wzgórza morenowe. Wg niektórych źródeł nazwa miejscowości wywodzi się od ruskiego imienia Serpel. Miejscowe przekazy wiążą powstanie wsi z wyprawami Bolesława Chrobrego. Prawdopodobnie powstała ona jednak w poł. XVI w. W najstarszych dokumentach występuje nazwa Siepielicze, a następnie Siepielice, natomiast legenda wiąże nazwę z napadem Tatarów. Zaskoczeni pracujący w polu przy żniwach mieszkańcy cięli napastników „sierpami po licach”. Nazwa powstała z połączenia tych dwóch słów. Przyrodnicze walory Serpelic sprawiły, że w okresie międzywojennym przybywali do gospodarzy „letnicy”, po wojnie zaś wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych. W centrum wsi , na niewielkiej wydmie znajduje się drewniany kościół z 1947 r. pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra I Pawła oraz klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. W lesie za cmentarzem wytyczona została Droga Krzyżowa, zwana Kalwarią Podlaska. Pomysłodawcą powstania Kalwarii Podlaskiej, jako wiernej kopii jerozolimskiej Via Dolorosa był zmarły w styczniu 2007 r. Brat Adam. Zaczątkiem budowy kalwarii było ok. 50 kg kamieni i ziemi z Jerozolimskiej Via Dolorosa przewiezionej pod koniec października 1980 r. w walizkach przez Zbigniewa Bońka, Władysława Żmudę i Józefa Młynarczyka. Stacje kapliczek I – IX wykonano wg projektu znanego rzeźbiarza Gustawa Zemły, zaś Kaplicę Grobu Pańskiego zaprojektował Daniel Mazur. Prace przy budowie kalwarii rozpoczęto w 1987 r., dwa lata później trwały w latach 1987-1991, w latach następnych prace wykończeniowe. Kaplicę ukończono w 1991 r. Stacje Kalwarii to duże płaskorzeźby ustawione na postumentach. Przy budowie Kalwarii nawiązano do oryginału i na ile było to możliwe zachowane zostały odległości oraz usytuowanie w terenie poszczególnych stacji.

25.08.2016

PARK LINOWY

Dnia 12.07.16 r. wraz z wychowawcą wybrałyśmy się do Parku linowego w Nakorach. Czas spędzony w parku linowym to aktywny wypoczynek którym mogą cieszyć się zarówno dzieci jak i dorośli. Pomimo pokaźnych wysokości tak forma rekreacji jest bardzo bezpieczna. Na wstępie wykwalifikowany instruktor przeszkolił nas jak poprawnie i bezpiecznie pokonywać kolejne odcinki. Zmierzyliśmy się z dwiema trasami - niską i wysoką w której przeszkody umieszczone są kilkanaście metrów nad ziemią oraz zjazdem na tyrolce z wysokości 10 m. przez całą długość parku. Pomimo trudności wszyscy uczestnicy poradzili sobie z pokonaniem całej trasy. Wyprawa do parku linowego okazała się dla nas niebywała i sprawiła nam wiele radości. Tego typu wyzwania polecamy wszystkim którzy chcą sprawdzić swoją kondycję i sprawność fizyczną jak i tym którzy walczą z własnymi słabościami.

25.08.2016

WYCIECZKA DO KOPALNI KREDY MIELNIK

Dnia 06.07.16 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Mielnik. Jest to miejscowość w południowej części województwa Podlaskiego słynąca przede wszystkim z kopalnictwa i przetwórstwa kredy. Pierwsze wzmianki historyczne o Mielniku sięgają XI wieku. Prawa miejskie magdeburskie miejscowość otrzymała w 1501r. od Kazimierza Jagiellończyka. Mielnik podobnie jak Drohiczyn był znaczącym ośrodkiem handlowym i ważnym portem rzecznym na szlakach kupieckich do czasu wojen szwedzkich. Po tym okresie miasto zaczęło tracić swoje znaczenie handlowe i przeobrażało się w ośrodek rolniczy. Mieliśmy okazję zobaczyć odkrywkową Kopalnie Kredy. Jest to jedyna w Polsce czynna kopalnia kredy.  Kreda wydobywana w tym miejscu ma nawet 60 mln lat. 

25.08.2016

STADNINA KONI W JANOWIE

Dnia 02.07.2016 r. wybraliśmy się do stadniny koni w Janowie Podlaskim. Dzięki fachowej wiedzy Pani przewodnik poznaliśmy historię Stadniny a także dowiedzieliśmy się jakie konie ( i nie tylko), hoduje się w tej pięknej Stadninie. Dzięki tej wycieczce mogliśmy obcować z pięknymi zwierzętami jak również podziwiać piękno przyrody.

25.08.2016

WOLONTARIAT

Dnia 27 czerwca wybraliśmy się ostatni raz w tym roku szkolnym do Zawodowej Specjalistycznej Rodziny Zastępczej w Wiśniewie. Jak zwykle był to dla nas czas szczególnej radości. Chłopcy- Beniamin i Wojtek przywitali nas szerokimi uśmiechami a Pani Bożena wspierała nas dobrym słowem. Zaopatrzeni w piłki do gry wyruszyliśmy na boisko przy szkole. Piękna pogoda dopisywala. Graliśmy w nogę i koszykówkę a także pomagalismy Wojtusiowi jeździć na rowerze. Dobre humory nas nie opuszczały szczególnie kiedy mogliśmy wspólnie powyglupiac się na trampolinie. Pomaganie innym, szczególnie tym najbardziej potrzebującym daje nam ogromną satysfakcję a także uczy empatii, dostrzegania potrzeb innych osób, rozwija nasze kompetencje społeczne i pokazuje jak dużo można dać drugiemu czlowiekowi poświęcając tylko swój czas i uwagę. Wolontariat dodaje skrzydeł wszystkim!

04.07.2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Kolejna klasa opuściła mury MOW Gostchorz. W Czwartek 23.06.2016 r. odbyło się oficjalne pożegnanie tegorocznych absolwentów. W wydarzeniu wzięli udział ich młodsi koledzy, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście z rodzicami na czele. Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia wychowanków, którzy posumowali pobyt i podziękowali kadrze za opiekę. Następnie wręczono świadectwa i dyplomy za udział w konkursach i pracę na rzecz ośrodka. Uroczystość swoim przemówieniem podsumował dyrektor. Absolwentom życzymy powodzenia w dalszych etapach edukacji. Mamy nadzieję, że pobyt w ośrodku pomoże odchodzącej młodzieży w kształtowaniu samodzielnego życia.

06.07.2016

KURS KIEROWCÓW WÓZKÓW JEZDNIOWYCH

Od Piątku 17.06.2016 r. kolejna grupa naszych wychowanków rozpoczeła profesjonalny kurs na wózki widłowe. Kursy tego typu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych wychowanków wkraczających w okres samodzielności, ponieważ posiadanie uprawień na wózki widłowe jest częstym wymogiem i warunkiem zdobycia pracy w wielu branżach. Chcąc podnieść kwalifikacje naszych wychowanków proponujemy im szeroki wachlarz kursów i szkoleń. Celem kursu jest zdobycie potwierdzonych uprawnień do pracy przy obsłudze wózków jezdniowych. Uzyskanie uprawnień operatora zwiększy szanse potencjalnego pracownika na rynku pracy krajowym i zagranicznym. W trakcie szkolenia na wózki widłowe młodzieży zostanie przekazana wiedza w taki sposób, aby nauka odbyła się bez zbędnego stresu, profesjonalnie i z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji kursantów.

GALERIA
GALERIA
17.06.2016

TRENING W NASTULA CLUB BIELANY

Dnia 17.06.2016 r dzięki zaproszeniu dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego w Judo Pawła Nastuli mogliśmy uczestniczyć w treningu mieszanych sztuk walki. Po przybyciu do klubu trenerzy zorganizowali nam wymagającą rozgrzewkę. W pierwszej kolejności rozegraliśmy mecz piłki nożnej na macie na zasadach futbolu totalnego – wszyscy atakowali i bronili, oraz odbyliśmy typowy rozruch jaką wykonują zawodnicy. Trening właściwy rozpoczęliśmy od zajęć Judo. Instruktorzy pokazali nam podstawowe chwyty które trenowaliśmy w parach, wykonywaliśmy również ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie jak przewroty, rzuty, pady, które kształtują siłę, szybkość, wytrzymałość, gibkość i koordynację ruchową. Następnie przeszliśmy do treningu bokserskiego, który wymagał od nas poświęcenia. W trakcie ćwiczeń wiele cennych uwag przekazywali nam również zawodnicy, którzy chętnie korygowali nasze błędy. Po aktywnych i wymagających zajęciach mieliśmy okazję porozmawiać z Pawłem Nastulą, który opowiedział nam kilka ciekawych historii ze swojego życia. W trakcie rozmowy podkreślał jak ważna w życiu jest determinacja, wytrwałość i stawianie sobie kolejnych celów. Podkreślił również, że uprawianie sztuk walki wpływa wszechstronnie na kondycję fizyczną oraz hartuje ćwiczących psychicznie, działa kojąco na nerwy, poprawia samopoczucie i uczy panowania nad emocjami. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie a zawodnik rozdał nam zdjęcia z autografami. Zapraszamy do galerii.

GALERIA
GALERIA
18.06.2016

WARSZTATY FILMOWE Z WHITE STUDIO

W dniach 14 i 16 czerwca dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem SZANSA w naszym ośrodku odbyły się warsztaty filmowo - fotograficzne o wymiarze zarówno teoretycznym jak i praktycznym. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów pracujących, na co dzień w branży filmowej, mających doświadczenie na polu edukacji. Warsztaty skierowane są do wszystkich wychowanków. Ich celem jest rozwijanie zainteresowania sztuką filmową oraz fotograficzną, poznawanie specyfiki poszczególnych zawodów filmowych. Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z technikami oraz podstawami filmowania i fotografowania, jak również ciekawą historią tej nowoczesnej sztuki. Młodzieży, została przybliżona dokładna budowa aparatu fotograficznego typu „lustrzanka”, obiektywu, profesjonalnych kamer nagrywających w technologii slow motion, kamery GoPro Hero, krótkofalówek oraz co cieszyło się największym zainteresowaniem – drona. Przybliżono również specjalistyczne pojęcia związanym z filmem i fotografią tj.: głębia ostrości, ogniskowa obiektywu, czas naświetlania, ekspozycja, czułość i wartości przysłony, których znajomość jest niezbędna dla pełnego wykorzystania możliwości urządzenia i wykonania pracy w jak najlepszej jakości. Podczas spotkania, zaprezentowany został profesjonalny osprzęt, którym wychowankowie po odpowiednim przeszkoleniu w dalszych etapach, mogli wykonywać różne zadania. Wychowankowie mieli możliwość wcielenia się w rolę aktorów a także stanąć za kamerą i uczyć się fachu operatora. Była to bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Zajęcia filmowe pełnią wiele funkcji: rozwojową, relaksacyjną, a w pewnym zakresie – nawet terapeutyczną. Pod okiem założyciela wytwórni WHITE STUDIO Pawła Przewoźnego młodzież realizują swoje pasje, marzenia. Wychowankowie mają możliwość przekazania emocji, zaprezentowania swojego talentu, spełniają się a przy tym fantastycznie się bawią. Efektem końcowym zajęć będzie spot mówiący o szkodliwości dopalaczy, którego premierę planujemy na Wrzesień 2016. ZAPRASZAMY DO GALERII

GALERIA
GALERIA
15.06.2016

XVII MITYNG LEKKOATLETYCZNY Z OKAZJI DNIA ŚW. ANTONIEGO

Dnia 14.06.16 r. dzięki zaproszeniu MOW Barska uczestniczyliśmy w mityngu lekkoatletycznym zorganizowanym w Warszawie na Stadionie Skry. Młodzież z ośrodków wychowawczych zmierzyła się w 7 dyscyplinach: bieg na 100 m, sztafeta 4x100 m, bieg na 400 m, bieg na 1500 m, skok w dal, pchnięcie kulą oraz rzut piłeczką palantową. Nasi uczestnicy wykazali się wielkim zaangażowaniem reprezentując barwy naszego Ośrodka. Po zaciętej walce toczonej w duchu rywalizacji fair play w klasyfikacji generalnej zajęliśmy 5 miejsce. Najlepszy wynik indywidualny uzyskał Jacek, który w biegu na 400 m wywalczył II miejsce. Zawody te sprawiły nam wiele radości oraz dostarczyły wiele niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

15.06.2016

MOTO PARK UŁĘŻ

Moto park Ułęż jest idealnym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju imprez motoryzacyjnych. Na terenie toru odbywają się eventy, wyścigi samochodowe, motocyklowe, pokazy ekstremalnej jazdy oraz imprezy masowe, a ponadto realizacje filmowe i telewizyjne. W dniu 12.06.2016 mieliśmy okazję być na jednej z takich imprez. Obejrzeliśmy wiele sportowych samochodów największych marek tj. Subaru impreza, Ferrari California, Ariel Atom, czy np. Lamborghini Gallardo. Oprócz tego porobiliśmy wiele ciekawych zdjęć oraz dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek na temat motoryzacji, a szczególnie tego co ukrywają pod swoją maską te wyjątkowe samochody. Ponadto, dzięki uprzejmości kierowców mogliśmy wsiąść do tych wspaniałych aut.

15.06.2016

WYŚCIGI ZAPRZĘGÓW KONNYCH

Grupa naszych wychowanków będąca uczestnikami sekcji jeździeckiej w dniu 12.06.2016 wzięła w wycieczce na IV Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi pt. „MEDIA DRIVING CUP” Zawody odbyły się w stadninie koni w miejscowości Jagodne. Oprócz zawodów było wiele innych konkursów, pokazów oraz wystaw. Młodzież naszego ośrodka z zaciekawieniem zwiedzała tereny wystaw i oglądała pokazy woltyżerki, ujeżdżania oraz z pasją kibicowała konkursowi powożenia.

11.06.2016

SPOTKANIE Z PIOTREM STĘPNIAKIEM

Dnia 11.06.2016 r. nasz Ośrodek odwiedziła nietuzinkowa postać - Piotr Stępniak pseudonim "Gepard". Kiedyś był groźnym przestępcą, dilerem narkotyków, handlarzem bronią, pomagał nawet wywozić młode kobiety do domów publicznych we Włoszech. Dziś ma dom, żonę, dzieci i jeździ po Polsce z wykładami przestrzegającymi przed narkotykami, alkoholem i przestępczym półświatkiem. Kilkanaście lat temu, jak sam o sobie mówi, narodził się na nowo. Od tego czasu znów jest Piotrem Stępniakiem, porządnym człowiekiem. Brutalne dzieciństwo odcisnęło piętno na całym jego życiu. Odkąd skończył osiem lat był świadkiem jak rodzice popadali w alkoholizm. Libacjom towarzyszyły kłótnie i bójki. Z czasem rodzice rozstali się, a on wraz z rodzeństwem został z matką która coraz więcej piła. Powoli i on zaczął schodzić na złą drogę. Od drobnych kradzieży, przez poprawczak i pierwsze odsiadki w więzieniach. Sprzedawał młodym ludziom narkotyki, zajmował się handlem bronią, handlował kobietami, pomagał w przemycaniu ich do domów publicznych na Zachodzie, był kibolem, był agresywny i nienawidził wszystkich, nienawidził drugiego człowieka, do tego stopnia, że życie ludzkie było dla niego niczym. Tak żył przez wiele lat - aż 20 z nich spędził w zakładach karnych. W tym czasie próbował odebrać sobie życie osiem razy - podrzynając gardło, połykając nóż. W końcu 12 lat temu stało się coś, co zmieniło jego życie. Jak sam opowiada - "Byłem na spacerze, ktoś mi powiedział, że Jezus mnie kocha. Pobiłem tego człowieka, znów trafiłem do więzienia, ale te słowa ciągle pulsowały mi w głowie. Nigdy nie chodziłem do Kościoła, w moim domu to butelka była Bogiem". Jednak to był początek jego przemiany. Teraz Piotr Stępniak, kiedyś "Gepard", jeden z najniebezpieczniejszych przestępców we Wrocławiu, od kilku lat jeździ po całym kraju i spotyka się głównie z młodzieżą by mówić im o tym czym jest uzależnienie od narkotyków, jak wygląda przestępczy półświatek, jak niewiele trzeba by stoczyć się na samo dno.

11.06.2016

KURS TURYSTYKI ROWEROWEJ

W MOW Gostchorz od 2015 r. funkcjonuje sekcja turystyki rowerowej. W związku z planowaniem co raz to dalszych i trudniejszych tras w dniach 10.06.-11.06. przedstawiciele kadry Ośrodka odbyłi profesjonalny Kurs Instruktora Turystyki Kwalifikowanej ze specjalnością turystyka rowerowa przeprowadzony przez przedstawicieli Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców. W ramach zajęć wykwalifikowani wykładowcy omówili zasady organizacji imprez turystyki rowerowej, bezpieczeństwa w turystyce rowerowej, rekreacji i animacji czasu wolnego, znakowania szlaków rowerowych, prawne aspekty turystyki kwalifikowanej, prowadzenia wycieczek rowerowych i doboru komentarza krajoznawczego oraz podstawy pilotażu i przewodnictwa. Przeprowadzono również ćwiczenia terenowe na terenie miasta Siedlce. W trakcie wycieczki rowerowej uczestnicy trenowali pracę z mapą, orientacje w terenie oraz prowadzenie turystycznej grupy rowerowej w warunkach miejskich. Dzięki uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji możemy bezpiecznie przeprowadzić rajdy rowerowe dla naszych wychowanków.

11.06.2016

KONFERENCJA "PRZEBACZENIE I POJEDNANIE"

Dnia 09.06.2016 roku dzięki uprzejmości stowarzyszenia "SZANSA" nasi wychowankowie mogli uczestniczyć w konferencji pt. „Przebaczenie i pojednanie w rodzinach dotkniętych uzależnieniami”. Swoją prelekcję wygłosił ks. Marek Dziewiecki. Wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła po brzegi wypełniona sala. Dziękujemy za zaproszenie.

GALERIA
GALERIA
11.06.2016

MALUJEMY NA SZKLE

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII PRAC NASZYCH WYCHOWANKÓW STWORZONYCH NA ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH "NA SZKLE MALOWANE" PROWADZONYCH PRZEZ PANIĄ BEATĘ.

11.06.2016

MECZ MOW GOSTCHORZ - ZO WIŚNIEW

Dnia 07 czerwca zaraz po przedstawieniu zostaliśmy zaproszeni do wspólnego grania w piłkę nożną na orliku z gimnazjalistami Zespołu Oświatowego w Wiśniewie. Mecz był zacięty i bardzo energiczny i mimo, że daliśmy z siebie wszystko nie udało nam się pokonać rywala. Jednak wcale nas to nie zniechęciło a wręcz przeciwnie. Już nie możemy doczekać się rewanżu.

11.06.2016

SZKOŁA MAŁPEK - PRZEDSTAWIENIE DLA MALUSZKÓW

Dnia 07 czerwca po długich przygotowaniach po raz kolejny odwiedziliśmy oddział przedszkolny w Zespole Oświatowym w Wiśniewie i wystawiliśmy przedstawienie p.t."Szkoła małpek". Tym razem zaprezentowaliśmy przedszkolakom nasz talent komediowy i przebrani w zabawne stroje wygłupialiśmy się na scenie. Mateusz był słoniem, Maciek przebrał się za papugę, Kacper, Tomek, Kuba, Damian i Marcin rozrabiali jako małpki a narratorem był Sebastian. Bardzo się cieszymy, że nasz występ podobał się najmłodszym a największą nagrodą dla nas był ich uśmiech.

06.06.2016

II MIEJSCE W V FESTIWALU PIOSENKI MOICH RODZICÓW

W dniu 5 czerwca wzięliśmy udział w V Festiwalu Piosenki Moich Rodziców organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wisniewie. Mieliśmy okazję wysłuchać ciekawych interpretacji kultowych przebojów. Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Dlatego bardzo się cieszymy, że reprezentant naszego osrodka- Daniel wywalczył zaszczytne drugie miejsce wykonując własny utwór. Serdecznie dziękujemy organizatorom za miło spędzone niedzielne popołudnie.

06.06.2016

I AUKCJA CHARYTATYWNA "100 GODZIN HIPOTERAPII DLA DZIECI"

Dnia 03.06.2016r. braliśmy udział w I Aukcji Charytatywnej pt. „ 100 GODZIN HIPOTERAPII DLA DZIECI”. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Z wylicytowanych obrazów pozyskane środki finansowe przeznaczone zostały na organizację hipoterapii dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z Siedlec, Gminy Siedlce i Powiatu Siedleckiego. Aukcję umiliło wiele wykonawców muzycznych. Odbył się także występ naszego kolegi z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wojnowie. Gromkie brawa widowni były owocem jego miłego występu. Obrazy z aukcji namalowali studenci z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Patronatem Honorowym Aukcji był Prezydent Miasta Siedlce Pan Wojciech Kudelski. Występ aktorów Teatru RAMPA z Warszawy przybliżył nam historię Siedlec. Wystąpienie Pani Dr Aleksandry Szabert pozwoliło nam zapoznać się z tematyką hipoterapii.
Dziękujemy za zaproszenie Stajni Zielony Raj i Panu Zdzisławowi. Jak się dowiedzieliśmy, przygotowania do tej Aukcji trwały 9 miesięcy. Łącznie udało się zebrać kwotę 4,5 tys. złotych.
Jeszcze raz dziękujemy z spotkanie w którym mogliśmy aktywnie uczestniczyć. Gratulujemy pomysłodawcy i już nie możemy doczekać się kolejnej aukcji.

06.06.2016

REZERWAT PRZYRODY JATA ZDOBYTY

Dnia 02.06.2016r. odbyła się wycieczka do rezerwatu przyrody "Jata", w której brało udział 12 wychowanków. Gdy przyjechaliśmy na miejsce przywitała nas pani przewodnik-z Nadleśnictwa Łuków. Rezerwat zajmuje powierzchnię 1116,94 ha, położony jest w województwie lubelskim. W pieszej wędrówce mogliśmy zobaczyć m.in. proces rozkładu drzewostanu - powaloną sosnę pokrytą dywanem mchów, samca jaszczurki zwinki. Przedmiotem ochrony jest zachowanie wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym z udziałem jodły, występującej tu na północno-wschodniej granicy swego zasięgu. Z bagien na terenie rezerwatu wypływają rzeki Krzna Północna i Krzna Południowa. Dowiedzieliśmy się co wchodzi w skład flory i fauny Rezerwatu: Drzewostany rezerwatu tworzą jodła, jawor, dąb, świerk, sosna oraz mniej licznie lipa, klon, wiąz, olsza i jesion. Znaczna część tego drzewostanu to ponad 100-letni starodrzew. W warstwie runa rezerwatu występują gatunki rzadkie i objęte ochroną lub charakterystyczne dla innych stref geograficznych i klimatycznych. Występujące tu gatunki objęte ochroną, to: widłak jałowcowaty, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, bagno zwyczajne, podkolan biały, a objęte ochroną częściową to m.in. kruszyna pospolita, kalina koralowa, kopytnik pospolity, przytulia wonna, porzeczka czarna. Fauna: Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie między innymi gatunków - płazów, np. traszka grzebieniasta, gadów: zaskroniec zwyczajny, padalec, żmija zygzakowata, ptaków, tj. m.in. orlik krzykliwy, orzechówka, mysikrólik zwyczajny, gil, krzyżodziób świerkowy, bocian czarny, brodziec samotny, dzięcioł średni, muchołówka mała, puchacz zwyczajny, trzmielojad zwyczajny, ssaków: łoś, jeleń, sarna, dzik, 12 gatunków nietoperzy i inne. Rezerwat Jata to także miejsce pamięci. W granicach rezerwatu znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne związane z walką wyzwoleńczą na tym terenie: Pomnik pamięci ks. Brzóski z 1928 wybudowany w 63 rocznicę śmierci bohatera powstania styczniowego; Pomnik - Krzyż Virtuti Militari upamiętniający miejsce obozu żołnierzy AK w latach 1943–1944; Pomnik partyzantów polskich i radzieckich z 1969 roku; Obelisk z 1996 roku upamiętniający żołnierzy AK uczestniczących w operacji Burza. Zmęczeni pieszą wędrówką zasiedliśmy do wspólnego ognisko. Piekąc kiełbaski, opowiadaliśmy sobie swoje przeżycia z wycieczki. Pani przewodnik w pogadance przybliżała nam historię Jaty. Bardzo podobała nam się wycieczka. Przyroda jest nam bliższa.

06.06.2016

FLYING ROCKSTAR TOUR

Na tym wydarzeniu nie mogło nas zabraknąć. W Warszawie na Placu Defilad odbył się Flying Rockstar Tour. Były to pokazy we freestylu motocrossowym czyli po naszemu skakanie na motorach :-) Ale żeby nie było za prosto zawodnicy przeskakując nad rampami wykonywali niebezpieczne ewolucje. Wspaniale było oglądać zawodników, którzy na tle Pałacu Kultury wykonywali podniebne ewolucje. Chwilę później czekała nas kolejna ogromna niespodzianka. Ponieważ tego dnia odbywał się finał Ligi Mistrzów w piłce nożnej nasz wychowawca p. Damian zabrał nas do miejscowych Złotych Tarasów gdzie w kinie mogliśmy obejrzeć ten mecz! Zobaczenie finału na wielkim ekranie to wspaniałe przeżycie. Tym bardziej, że mecz dostarczył również wiele emocji.

GALERIA
GALERIA
06.06.2016

MITYNG SPORTOWY Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Dnia 1 czerwca 2016 r. z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA zorganizowaliśmy mityng sportowy. W obchodach święta naszej młodzieży uczestniczyli wszyscy wychowankowie oraz licznie zgromadzona kadra. Młodzież brała udział w turnieju koszykówki i siatkówki, siłowaniu na rękę, rywalizacji strongman, biegu rzeźnika, biegu na dystansie 60 m, konkursie strzałów do bramki z dystansu oraz slalomie rowerowym. Rywalizacja toczyła się przy akompaniamencie glośniej muzyki wyselekcjonowanej przez naszych wychowanków. Pomiędzy rywalizacją można było posilić się regeneracyjna kiełbasą z grilla. Po roztrzygnięciu poszczególnych dyscyplin rozdane zostały nagrody oraz pyszne lody. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zdrową rywalizację w duchu fairplay a zwycięca gratulujemy.
WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH RYWALIZACJI
Koszykówka- 1. Jacek i Tomek, 2. P. Damian i Kacper, 3. Arkadiusz i Marcin
Siatkówka- 1. P. Michał i Kuba, 2. P. Emil i Daniel, 3. Krzysztof i Mateusz
Konkurs strzałów z dystansu – 1 . Marcin, 2. Kuba, 3. Maksymilian
Bieg 60 m-1. Mateusz, 2. Jacek, 3. Andrzej
Siłowanie na rękę- 1.Arkadiusz, 2. Mateusz, 3. Krzysztof
Bieg rzeźnika-1. Arkadiusz, 2. Tomasz, 3. Kuba
Rowery- 1. Tomasz, 2. Damian, 3. Krzysztof
Strongman- 1.Tomasz, 2. Krzysztof, 3. Mateusz.

06.06.2016

STREET WORKOUT

Każdy czas jest dobry na rozwijanie naszych pasji. Podczas spaceru wokół siedleckiego zalewu nasi wychowankowie mogli ćwiczyć modny work street workout. Najbardziej zaawansowany z nich jest Marcin, który może rozwijać swoje możliwości w trakcie pobytu w ośrodku. 

GALERIA
GALERIA
06.06.2016

TWÓRCZA RESOCJALIZACJA

Rok pracy na zajęciach plastycznych w Galerii Kultura juz za nami. Aby podsumowac ten owocny czas postanowilismy przyozdobic ściany osrodka naszymi obrazami. Poprosiliśmy o wsparcie kolegów z sekcji majsterkowania , którzy pomogli nam oprawic nasze prace i zawiesić je na ścianach. Teraz galeria dostępna jest dla wszystkich, ożywia ściany ośrodka i przypomina nam miło spędzony czas na warsztatach plastycznych.

06.06.2016

WSPÓLNE GRANIE

Dla naszej placówki ważne jest jak odbiera nas miejscowe środowisko. Dbamy o to aby żyć w przyjaźni z miejscowymi mieszkańcami. Oprócz akcji np. "sprzątania świata" czy innych spotykamy się z miejscową młodzieżą aby wspólnie z nimi pograć razem w piłkę nożną. Dla chłopaków jest to nie tylko sytuacja zmierzenia się z rówieśnikami, ale także rozwijanie ich relacji ze społeczeństwem.

GALERIA
GALERIA
06.06.2016

KONKURS NA PLAKAT "STOP DOPALACZOM"

Wielu z nas mimo młodego wieku miało przykre doświadczenia z dopalaczami. Dlatego postanowiliśmy wziąć udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego i podzielić się nasza niechlubna wiedzą tworząc plakaty mające być przestrogą dla innych, aby nigdy nie sięgnęli po dopalacze. Prace plastyczne wykonaliśmy pod okiem pani Izy Staregi z Galerii Kultura a do obróbki prac fotograficznych wykorzystaliśmy program, którego obsługi nauczyliśmy się podczas pobytu w Ośrodku. Czekamy teraz niecierpliwie na rozstrzygnięcie konkursu, trzymajcie za nas kciuki i zapraszamy do galerii.

06.06.2016

WYCIECZKA NA WYŻYNĘ LUBELSKĄ

W drugi, długi weekend maja, wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego woj. lubelskiego. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Jezioro Firlej. W długim spacerze do okoła jeziora mogliśmy zacząć bliżej poukładać swoje wakacyjne plany. Po spacerze udaliśmy się na zlot fanów pojazdów volkswagenów oraz audi. Pan Piotr w pogadance opowiedział nam kilka ciekawostek dotyczących samego jeziora. Firlej – jezioro we wschodniej Polsce na Nizinie Południowo podlaskiej, a dokładniej Wysoczyźnie Lubartowskiej. Leży 12 km na północny zachód od Lubartowa oraz 11 km na południowy wschód od Kocka przy miejscowości Firlej. Wchodzi w skład Jezior Firlejowskich. Jezioro nie posiada dopływów i stałych odpływów. Okresowy ciek istnieje tylko po roztopach lub ulewnych deszczach. Wypływa z jego zachodniej strony i uchodzi do niżej położonego Jeziora Kunowskiego. Linia brzegowa jeziora jest słabo rozwinięta, a kształt owalny. Zbiornik nie posiada wysp. Nad jeziorem spotkaliśmy kilku miłośników wędkowania. Jak się dowiedzieliśmy zbiornik zarybiany jest wieloma gatunkami. Występują tam drapieżniki takie jak szczupak, okoń, węgorz i sandacz. Białoryb stanowią leszcz, karaś, lin, płoć, karp i amur. Intensywne wędkowanie zmniejsza jednak liczebność ryb. W jeziorze Firlej występują glony i zmniejszają przezroczystość wody. Mimo tego wody posiadają II klasę wód jeziorowych. W drodzę powrotnej udaliśmy się jeszcze do m. Kozłówka, gdzie znajduje się Pałac Zamoyskich. Zobaczyliśmy Pałac w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. Na południu miejscowości znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy. 16 maja 2007 roku zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę Pomników historii. Wycieczka była pełna atrakcji- bardzo nam się podobało.

06.06.2016

KONKURS HIP-HOPOWY PISZĘ I ŚPIEWAM BEZ WULGARYZMÓW

Nasza wyprawa na konkurs hip-hopowy do Warszawy zaczęła się w sobotę z rana. Konkurs zaczął się o godz. 11:00 i trwał do godziny 16:30.Pokazaliśmy co potrafimy i daliśmy z siebie 100%. Okazało się ,że dostaliśmy się do finału konkursu. Ucieszyliśmy się z tego powodu ,że wybrali właśnie nas. Atmosfera była bardzo miła i towarzystwo było znakomite. W niedziele z samego rana wyruszyliśmy na finał konkursu -Piszę i śpiewam bez Wulgaryzmów. Daliśmy z siebie wszystko jednak konkurencja okazała się lepsza i tym razem nie udało nam się znaleźć na podium. Mimo to czujemy się wygrani bo pokazaliśmy kawał dobrego hip- hopu bez wulgaryzmów co można uznać za wielką sztukę. Za rok postaramy się być jeszcze lepsi.

06.06.2016

RAJD ROWEROWY

Dnia 22.05.2016r. w ramach integracji z lokalnym środowiskiem uczestniczyliśmy w Wiosennym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Wiśniewie. Trasę rajdu rozpoczęliśmy w Wiśniewie odwiedzając kolejno : Ciosny, Radomyśl, Stare Okniny, Gostchorz, Kaczory i wróciliśmy z powrotem do Wiśniewa. Trasa rajdu wiodła przez malownicze okolice szczególnie, że piękna pogoda sprzyjała podróżowaniu. Generalnie taka forma wypoczynku bardzo się nam podobała. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny wyjazd. Więcej zdjęć w artykule pod adresem http://www.gok.wisniew.pl/content/rajd-rowerowy-0 w którym znajdują się podziękowania dla MOW Gostchorz.

22.05.2016

SPŁYW KAJAKOWY DOLINĄ LIWCA

W dniu 21.05.2016 r. wybraliśmy się na spływ kajakowy. Długość trasy wyniosła około 10 km.Poziom trudności trasy, określany jest jako bardzo łatwy. Trasę rozpoczęliśmy w Kisielanach. Po kilku kilometrach minęliśmy Żuków, przepływając obok pozostałości metalowej kładki. Kilkaset metrów dalej przepływaliśmy przez zastawkę. Tu Liwiec nabiera tempa i staje się atrakcyjniejszy. Z lewej strony mijaliśmy zabudowania wsi Zaliwie Piegawki, na końcu której dopłynęliśmy do mostu łączącego Zaliwie z Mokobodami gdzie zakończyliśmy spływ. Z czasem będziemy podwyższać próg swoich możliwości oraz pływać na trasach dłuższych oraz trudniejszych.

19.05.2016

SEKCJA TURYSTYKI KAJAKOWEJ

W związku z założeniem nowej sekcji w MOW Gostchorz w dniach 12.05.-14.05. sześciu przedstawicieli kadry Ośrodka odbyło profesjonalny Kurs Instruktora turystyki kwalifikowanej ze specjalnością turystyka kajakowa przeprowadzony przez przedstawicieli Towarzystwa Turystów Przyrodników i Krajoznawców. W ramach zajęć wykwalifikowani wykładowcy omówili zasady organizacji imprez turystyki kajakowej, bezpieczeństwa w turystyce kajakowej, rekreacji i animacji czasu wolnego. Poruszono tematy metodyki prowadzenia wycieczek kajakowych, prawnych aspektów turystyki kwalifikowanej. Przeprowadzono również ćwiczenia terenowe na rzece Liwiec przybliżające podstawowe techniki ratownicze, wiązania liny, prowadzenia turystycznej grupy kajakowej na spływie, metodykę pilotażu i przewodnictwa turystycznego, jak również skuteczne metody doboru komentarzy krajoznawczych. Dzięki uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji możemy bezpiecznie przeprowadzi spływy kajakowe dla naszych wychowanków. Już niedługo relacja z pierwszej wyprawy szlakiem Doliny Liwca wchodzącego w obszar programu Natura 2000.

19.05.2016

SZTAFETA ORTOGRAFICZNA

13:48,14 tyle czasu zajęło najlepszemu zespołowi zmierzenie się z … czterema krótkimi tekstami ortograficznymi.
Uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w konkursie ortograficznym przeprowadzonym na świeżym powietrzu w formie sztafety. W zmaganiach wzięły udział cztery zespoły. W skład każdego z nich wchodziły następujące osoby: pisarz, który notował dyktando; korektor poprawiający ewentualne błędy; dwóch uczniów, których zadaniem było zapamiętanie i dyktowanie tekstu pisarzowi. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania należało do pani Agnieszki Jurzyk – nauczyciela języka polskiego.Zwyciężyła drużyna w składzie: Damian, Kamil, Arek, Maciek.
Uczestnicząc w tym konkursie, uczniowie połączyli to, co dla nich pożyteczne z tym, co przyjemne. Pisząc to dyktando, przećwiczyli zasady ortograficzne oraz spędzili czas na świeżym powietrzu w ruchu. Podobne zmagania czekają teraz uczniów klasy I.

19.05.2016

POMAGAMY

W miniony czwartek wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej Zawodowej Specjalistycznej Rodziny Zastępczej w Wiśniewie, aby spędzić trochę czasu z mieszkającymi tam dziećmi. Najpierw wybraliśmy się na szkolny orlik, gdzie graliśmy w piłkę nożną, koszykówkę a także nieźle bawiliśmy się na placu zabaw. Później poszliśmy na długi spacer, który zakończyliśmy smacznymi lodami. Zarówno dzieci jak i my zakończyliśmy ten dzień w pozytywnych nastrojach.

GALERIA
GALERIA
19.05.2016

Aktualności

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ KWIATÓW CHODOWOWANYCH PRZEZ NASZYCH WYCHOWANKÓW, KTÓRE ZDOBIĄ TEREN OŚRODKA. WARTO NADMIENIĆ, ŻE ROŚLINY CHODOWANE SĄ W DONICACH WYKONANYCH NA SEKCJI MAJSTERKOWANIA

06.05.2016

PODNOSIMY KWALIFIKACJE

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, podobnie jak w poprzednich latach część wychowanków przystąpiła do kursu na Prawo Jazdy kategorii B. W dzisiejszych czasach to uprawnienie jest jednym z priorytetów młodzieży wkraczającej w etap samodzielności. Jest jednym z wymagań większości pracodawców, podnosi kwalifikacje, pozwala zaoszczędzić cenny czas. Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów czyni młodych niezależnymi oraz daje im satysfakcję.
ZYCZYMY POWODZENIA I TRZYMAMY KCIUKI.

19.05.2016

SEZON GRILLOWY ROZPOCZĘTY

Pogoda potrafi psuć plany, ale nie nam. Mimo niesprzyjających warunków, czyli mocnego deszczu i grzmotów, w sobotnie popołudnie udało nam się rozpalić grilla. Wspólnie z wychowawcami zajęliśmy się grillowaniem wcześniej przygotowanych kiełbasek i karkówek. Kulinaria to hobby kilku z naszych chłopaków. W takich sytuacjach mogą rozwijać swoje pasje.

19.05.2016

WARSZTAT SAMOCHODOWY - MINI PRAKTYKA

Dnia 13.05.2016r. wybraliśmy się wraz z opiekunem do Łukowa w celu zwiedzenia warsztatu-firmy, zajmującej się wymianą szyb samochodowych. Dokładniej-zwiedziliśmy firmę Laser Auto-Szyby. Firma istnieje na rynku lokalnym już od 1994r. My pasjonaci motoryzacji mogliśmy posłuchać i zobaczyć pracę mechaników, którzy wymontowują stare uszkodzone szyby i wklejają nowe. Przy okazji wymiany dowiedzieliśmy się co to jest m.in. winieta samochodowa i inne emblematy. Miła motoryzacyjna wycieczka dała nam nowe doświadczenia do wykorzystania w naszej przyszłości.

19.05.2016

DBAMY O OKOLICĘ

Nasi wychowankowie często sami przejawiają inicjatywę pomocy. Marcin- nasz wychowanek i piłkarz wyszedł z propozycją aby dbać o boisko na którym rozgrywa mecze jego drużyna ULKS Gołąbek. Jest to również dla niego dobra okazja aby pod bacznym okiem wychowawcy uczyć się obsługi sprzetów koszących takich jak kosa spalinowa czy ciągnik-kosiarka. Na pewno przyda mu się to w przyszłości.

19.05.2016

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Sobotnie ognisko to dobra okazja aby po dobrym jedzeniu dobrze się poruszać. Nasi wychowankowie są często aktywizowani w celu nie tylko rozładowania emocji, ale po prostu by zdrowo i aktywnie spędzali wolny czas.

19.05.2016

Aktualności

Dobra pogoda pozwala nam jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Potrzebne jest to do zdrowego rozwoju ducha i ciała. W sobotnie popołudnie wybraliśmy się do niedalekiej miejscowości aby tam zorganizować sobie ognisko. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo. Było to obok boiska na którym grają chłopaki z naszego ośrodka. Wcześniej chcieliśmy posprzątać ten teren, który był w bardzo złym stanie. Uczy nas to dbania o środowisko i teren w naszej okolicy. Po skończonej pracy sami zorganizowaliśmy sobie ognisko i mogliśmy usiąść i zjeść kiełbaski.

09.05.2016

WYJAZD DO AQUAPARKU

W sobotnie popołudnie grupa chłopców uczestnicząca systematycznie w sekcji pływackiej miała okazję spędzić wolny czas na obiektach siedleckiego Parku Wodnego. Był czas na rekreację zabawę i odpoczynek, aby nabrać siły przed kolejnymi treningami na pływalni .
W ramach sekcji systematycznie uczęszczamy na zajęcia na pływalni przy PG nr 4 w Siedlcach gdzie nadal uskuteczniamy technikę jednego z najbardziej popularnych stylów pływackich jakim jest kraul.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a umiejętności pływackie nabyte pod okiem doświadczonego instruktora z pewnością się przydadzą.

09.05.2016

KIBICUJEMY Z KLASĄ

Kolejne „kibicowanie z klasą” odbyło się 07.05.2016r. Tym razem Pogoń Siedlce z rocznika 2005 rozgrywała mecz ligowy z drużyną UKS 9 Siedlce.
Nie było to łatwe spotkanie dla młodych „pogonistów”, którzy musieli się trochę natrudzić, aby wyjść zwycięsko z tego pojedynku. Ostatecznie udało się im zakończyć mecz wygraną z wynikiem 2:0.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w kolejnym sukcesie młodszych kolegów. Zaraz kolejne mecze, a my wierzymy, że nasz doping na pewno się przyda.

09.05.2016

TURNIEJ BOCCIA

W czwartkowy poranek wybraliśmy się do hali sportowej Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Siedlcach gdzie odbył się IV Wiosenny Turniej Boccia.
Rozgrywki przeprowadzone zostały w systemie pucharowym. 18 drużyn zostało podzielonych na trzy grupy A, B i C. Z każdej grupy do walki o podium wychodziły dwie drużyny, które w zmaganiach grupowych uzyskały największą liczbę punktów. W finale turnieju spotkało się ze sobą sześć drużyn, z których wyłoniono zwycięzców. Niestety po zaciekłych walkach nie udało się wyjść naszym drużynom z grupy A oraz C, zamiast tego powróciliśmy z dobrymi humorami i nastawieniem bojowym do dalszych ćwiczeń oraz nutką goryczy za nie wyjście z grupy.
Boccia jest dyscypliną sportową, która w doskonały sposób integruje środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi. To sport drużynowy, gdzie wszyscy mają równe szanse. Warunkiem wygranej jest tak precyzyjne rzucenie bili przez zawodnika danej drużyny by znalazła się ona jak najbliżej białej bili tzw. „white jack” . Wygrywa ta drużyna, której największa liczba bil znajdzie się najbliżej „jacka”.

04.05.2016

PISZĄ O NAS !!!

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ARTYKUŁEM UMIESZCZONYM NA OFICJALNEJ STRONIE GIMNY WIŚNIEW PT. "SKROMNI I SKUTECZNI" DOTYCZĄCYM PRAC PORZĄDKOWYCH WYKONYWANYCH PRZEZ NASZYCH WYCHOWANKÓW. WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA IKONĘ PRZY TEKŚCIE 

RELACJA VIDEO
RELACJA VIDEO
29.04.2016

MAMY MISTRZA !!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI Z XXXI MISTRZOSTW POLSKI MŁODZIEŻOWYCH OŚRODKÓW WYCHOWAWCZYCH W TENISIE STOŁOWYM, NA KTÓRYCH REPREZENTACJA MOW GOSTCHORZ ZAJEŁA VII MIEJSCE A NASZ WYCHOWANEK MARCIN OSIĄGNĄŁ WIELKI SUKCES ZDOBYWAJĄC TYTUŁ INDYWIDUALNEGO MISTRZA POLSKI

27.04.2016

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO

Dnia 27 kwietnia po długich i żmudnych przygotowaniach zorganizowaliśmy wydarzenie społeczne skierowane do najmłodszych mieszkańców Gminy Wiśniew. Przedstawienie p.t. "Witaminki" było efektem kilkutygodniowych prób, własnoręcznie wykonanych kostiumów i naszej ciężkiej pracy. Przebrani za owoce, warzywa i witaminy razem z Doktorem Zdrówko zabraliśmy dzieciaki w Krainę Zdrowia i Uśmiechu. Przygotowalismy zabawne wiersze o zdrowym odzywianiu, piosenke "Witaminki", quiz o zdrowiu a na zakonczenie odbyla sie szalona salsa w rytm piosenki Majki Jezowskiej "Owocowy karnawal". Na zakonczenie zaprosilismy naszych gosci na zdrowy poczestunek , ktory na zywo przygotowywalismy podczas trwania przedstawienia. Wszystkim bardzo smakowalo. Żyjmy smacznie i zdrowo!!!

27.04.2016

ŻYCIE JEST FAJNE

Dnia 23 kwietnia wybraliśmy się do Warszawy, aby wziąć udział w charytatywnym biegu Orlen Warsaw marathon. W oczekiwaniu na start postanowiliśmy zrobić coś fajnego i dobrego dla innych. Odwiedziliśmy Klubokawiarnie Życie jest fajne. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w tym miejscu pracują osoby z Zespołem Aspergera i Autyzmem. Chwilę wcześniej wychowawcy nakreślili nam charakterystykę zaburzenia i wyjątkowość tego miejsca. Klubokawiarnia zrobiła na nas duże wrażenie. Bardzo przytulne, przyjemnie urządzone wnętrze, bogate menu i przemiła obsługa. Przed biegiem nie mogliśmy pozwolić sobie na żadne słodkości, które kusily nas zza blatu, ale wypilismy pyszna czekoladę, zrelaksowalismy się i pełni sił i pozytywnej energii ruszyliśmy na bieg.

29.04.2016

DZIEŃ ZIEMII

Po raz kolejny młodzież naszego ośrodka brała aktywny udział w obchodach "DNIA ZIEMI". Akcje prowadzone są corocznie wiosną, a ich celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród młodzieży. Tym razem uczestnikami akcji byli uczniowie wszystkich klas ośrodka. 22 kwietnia 2016 roku terenem naszych działań był las w okolicy Gostchorzy. Zebraliśmy dużo śmieci, chociaż porównując "plony" z latami poprzednimi, w tym roku śmieci było trochę mniej. Chciałoby się wierzyć, że wzrosła świadomość w społeczeństwie odnośnie ochrony naszego wspólnego dobra. Urząd Gminy Wiśniew zapewnił worki oraz transport zebranych odpadów. Akcje tego rodzaju są, poza wymierną korzyścią oczyszczenia lasu ze śmieci, znakomitą okazją do integracji młodzieży a także prowadzenia ciekawych obserwacji przyrodniczych, zwłaszcza że pogoda dopisała.

26.04.2016

BIEG DAR SERCA

Dnia 23.04.2016 r. w przeddzień głównych konkurencji w ramach ORLEN Warsaw Marathon, grupa wychowanków MOW Gostchorz uczestniczyła w biegu Dar Serca. W tej charytatywnej konkurencji stanęli obok siebie pełnosprawni i niepełnosprawni biegacze, którzy poprzez uczestnictwo w wydarzeniu chcieli pomóc innym. Podczas imprezy biegacze mieli do pokonania trasę, która przebiegała przez Park Skaryszewski na warszawskiej Pradze. W trakcie imprezy mieliśmy możliwość spotkania na żywo sławnych sportowców takich jak Tomasz Majewski – mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, Adam Kszczot – mistrz świata w biegu na 800 m, czy Piotr Gruszka – mistrz europy i v-ce mistrz świata w siatkówce. Sobotni bieg odbył się dzięki wsparciu Fundacji ORLEN – Dar Serca, która realizuje m.in. programy na rzecz Rodzinnych Domów Dziecka, wyrównywania szans edukacyjnych utalentowanej młodzieży oraz pomocy lokalnym społecznościom. Start każdej osoby to realna pomoc dla Fundacji ze strony PKN ORLEN w wysokości 10 zł. W biegu uczestniczyło łącznie 7000 osób co daje łącznie kwotę 70,000 zł.

29.04.2016

DEBIUT NASZYCH WYCHOWANKÓW

Nasi wychowankowie coraz mocniej angażują się w swoje pasje. W ubiegłą sobotę Eryk, Mateusz i Sebastian zadebiutowali w pierwszym zespole juniorów ULKS Gołabek. Eryk zagrał na pozycji napastnika, Mateusz bramkarza a Sebastian to klasyczny ofensywny pomocnik. Wśród kibiców było słychać, że "robią przewagę" w grze. Dla chłopaków to była wspaniała okazja aby wrócić do społeczeństwa w pozytywnej roli. Zostali oni docenieni za wkład w grę zespołu. Były to dla nich niezapomniane chwile.

26.04.2016

ZWIEDZILIŚMY STARE MIASTO

W słoneczne Sobotnie popołudnie mieliśmy możliwość zwiedzenia Starego Miasta w Warszawie. Starówka, niemal w całości odbudowana po wojennych zniszczeniach, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiać tu można kolorowe kamieniczki, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski (w pełni odbudowany po wysadzony w powietrze w trakcie Powstania Warszawskiego, a także stojącą na Placu Zamkowym kolumnę Zygmunta III Wazy – Króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. W wolnym tempie spacerowaliśmy uliczkami Starówki, zatrzymując się przy najładniejszym placu Warszawy – Rynku Starego Miasta i obserwowaliśmy tłumy turystów, oraz ludzi przedstawiających swoje umiejętności jak chociażby freestyle z piłką do nogi czy pokazy breakdance i jogi.

21.04.2016

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016

Podsumowanie trzech lat nauki w gimnazjum za nami !!!
W dniach 18-20 kwietnia 2016 roku trzynastu uczniów klasy III przystąpiło do egzaminu gimnazjalnego. Sprawdzian z wiedzy humanistycznej otworzył nam trzydniowe zmagania. W następnej kolejności napisaliśmy egzaminy z wiedzy matematyczno-przyrodniczej i języków obcych.
Teraz  pozostanie nam tylko czekać na wyniki !!!

GALERIA
GALERIA
21.04.2016

Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

Dnia 19 kwietnia br. po raz 73 wspominaliśmy rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W polskich szkołach dzień ten jest stałą datą obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Żonkile stały się symbolem pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Wydarzenia z tamtego okresu stały się dla nas uczniów okazją do dyskusji i rozmów na temat praw człowieka, konsekwencji braku tolerancji i szacunku dla innych narodów, Holokaustu oraz skutków dyskryminacji, uprzedzeń oraz stereotypów.
W tym dniu grupa młodzieży z MOW Gostchorz udała się do niedawno otwartego, nowoczesnego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Miejsce to jest naprawdę ciekawe. Nazwa mówi sama za siebie - ukazuje historię Polskich Żydów. Przechodząc przez poszczególne części wystawy stałej mamy do czynienia z różnymi latami, wiekami naszej przeszłości. Odwiedzając kolejne sale mijamy aranżacje - targu, synagogi, ulicy w mieście, bibliotekę z okazałym księgozbiorem, dworzec kolejowy z kasami w których można nabyć starodawny bilet. Można go sobie samemu oderwać z całego pliku, poczym można go skasować w specjalnym kasowniku, który wytłacza nazwę tego Muzeum. Na wystawie nie brakuje również elementów trudnych czasów, okresu wojen światowych czy Holocaustu. Zwiedzanie zajęło nam ok. 2 godzin.
Po opuszczeniu wystawy byliśmy świadkami przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 73. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Prezydent oraz Premier złożyli kwiaty przy pomniku bohaterów warszawskiego getta. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie podziwiając panoramę stolicy wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

21.04.2016

Aktualności

Zapraszamy do odsłuchania utworu nagranego przez naszych wychowanków. Kawałek został stworzony w ramach sekcji ekspresji wokalnej na potrzeby Ogólnopolskiego Konkursu Muzyczno – Wokalnego " Hip - Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów" Aby odpalić klip wystarczy kliknąć na ikonę.

21.04.2016

GRAMY W KOSZA

Mimo mroźnego poranka dzisiejszy dzień okazał się bardzo słoneczny. Postanowiliśmy to wykorzystać. Większość wychowanków bardzo lubi gry zespołowe, lecz niekoniecznie jest to piłka nożna. Koszykówka cieszy się również wielkim powodzeniem. Dzisiaj po krótkiej rozgrzewce przed śniadaniem przeszliśmy na boisko i odbyliśmy rozgrzewke z piłkami. Chłopcy wykonując poszczególne czynności mieli też dobrą zabawę. Każdy mógł rzucać, kozłować, podawać piłkę. Korzyść z tego typu treninu jest ogromna, ponieważ ćwiczy kondycje, uczy precyzji i opanowania. Nawet mniej wysportowani wychowankowie w pełni w niej uczestniczą doskonaląc swoje umiejętności, nie muszą „walczyć” o piłkę ze sprawniejszymi kolegami. Po zakończeniu rozgrzewki nastąpił podział na drużyny i rozpoczął się mecze. Pojedynek minęła nadspodziewanie szybko. Mamy nadzieję, że jutro będzie równie słoneczny dzień.

21.04.2016

STOP DOPALACZOM

W ośrodku zostały przeprowadzone zajęcia na temat ..Szkodliwości dopalaczy’’. Przeprowadziła je pani prokurator, która uświadomiła wychowankom jaki jest niebezpieczny wpływ mody na dopalacze. Zwróciła szczególną uwagę na skutki ich zażycia. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, zadawała wiele pytań, poznała jakie mogą ponieść konsekwencje za branie oraz posiadanie dopalaczy lub innych substancji psychoaktywnych.

17.04.2016

PIELGRZYMKA TRZECIOKLASISTÓW

Egzaminy gimnazjalne tuż tuż…. więc postanowiliśmy wybrać się na pielgrzymkę do m. Wola Gułowska, gdzie znajduje się Parafia Nawiedzenia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września, gdzie kustoszami są OO. Karmelici. Podczas wyjazdu wychowawca opowiedział nam kawałek historii tego miejsca. Pierwotny kościół dla Karmelitów, wybudowany został w 1548 r., lecz uległ pożarowi. Obecny kościół parafialny murowany z 1633 r., fundacji Ludwika Krasińskiego, dziedzica Gułowa, konsekrowany w 1772 r. przez Bpa Jana Lenczowskiego. Do 1864 r. byli tu Karmelici, których usunął rząd rosyjski, klasztor uległ kasacie. W 1868 r. przeniesiono tu nabożeństwa parafialne z Nowodworu a po zamknięciu par. w Nowodworze w 1875 r., została utworzona parafia z części par. adamowskiej. W 1924 r. ponownie powrócili Karmelici. Styl barokowy. Koronacja obrazu Matki Bożej w 1982 r. Księgi metrykalne od 1834 r. Kronika parafialna od 1924 r. Po modlitwie, zwiedzaniu, w skupieniu dokonaliśmy wpisu do kroniki parafialnej prosząc Matkę Bożą o pomoc i dobre owoce egzaminów gimnazjalnych.

09.04.2016

SUKCES NASZYCH WYCHOWANKÓW

Dnia 07.04.2016r. reprezentacja MOW w Gostchorzy w tenisie stołowym uczestniczyła w Turnieju półfinałowym XXXI Mistrzostw Poski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym. Turniej odbywał się w Puławach. Nasza reprezentacja po emocjonujących i bardzo wyrównanych pojedynkach toczonych w duchu fair play, odniosła wielki sukces. Zdobyliśmy I miejsce i wywalczyliśmy awans do Turnieju finałowego Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym, które odbędą się we Włocławku.

GALERIA
GALERIA
09.04.2016

ZAJĘCIA PLASTYCZNE "NA SZKLE MALOWANE"

W ostatnim czasie w naszej placówce została powołana do życia nowa sekcja plastyczna. Jest to jedna z wielu propozycji spędzenia wolnego czasu oraz oraz poszukiwania i rozwijania naszych zainteresowań i predyspozycji. Nawet nie przypuszczaliśmy, że umiemy malować na szkle.Tworzymy ładne prace techniką witrażową a także dajemy nowe życie różnym przedmiotom szklanym. Malowanie na szkle wymaga od nas cierpliwości i dokładności, umiejętności doboru koloru, planowania pracy oraz przewidywania efektu końcowego. Uczymy się, że możemy kreować przestrzeń wokół nas, upiększać ją, oswajać. Ozdabianie pomieszczeń MOW albo obdarowywanie pracami naszych najbliższych samodzielnie wykonanymi dziełami jest bardziej satysfakcjonujące, niż uczynienie tego z wykorzystaniem gotowych przedmiotów. ZAPRASZAMY DO GALERII

09.04.2016

2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

Dnia 08-04-2016 roku pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do Muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pojechaliśmy tam w grupie 9 osobowej razem z wychowawcą. Wyjechaliśmy z ośrodka o godzinie 15:30 i dojechaliśmy tam na godzinę 16:20. Tu w dworku (obecnym muzeum) babki Felicjany Cieciszewskiej urodził się w 1846 roku i spędził pierwszych 9 lat życia Henryk Sienkiewicz. Na wejściu powitał nas pan przewodnik i oprowadził nas po muzeum. Opowiedział nam o dzieciństwie Henryka i jego twórczości. Zadawaliśmy masę pytań, na które pan przewodnik z chęcią nam odpowiadał. Widzieliśmy tam między innymi: figurę woskową, różne książki tłumaczone na wiele języków, sukienkę Nel z filmu „W pustyni i w puszczy”, fortepian matki Henryka, pióro i okulary którymi się posługiwał. Po całym zwiedzaniu wpisaliśmy się na listę gości i podziękowaliśmy za oprowadzenie nas po muzeum i miło spędzony czas. Po wyjściu z muzeum pojechaliśmy na kopiec do m. Okrzeja, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Po zejściu wróciliśmy do busa, którym wróciliśmy do ośrodka o godzinie 18:40. Wracając wychowawca wycieczki zrobił nam ciekawą pogadankę- gdzie dowiedzieliśmy się, że 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń – podkreślili senatorowie. Wszystkim bardzo się spodobała wycieczka i chcemy takich więcej.

09.04.2016

UCZYMY SIĘ GOTOWAĆ

Sekcja kulinarna funkcjonuje w naszej placówce od początku roku szkolnego 2015/2016 jest systematycznie prowadzona raz w tygodniu. W sekcji biorą udział podopieczni, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz poprawić swoją sylwetkę jak i samopoczucie, które wynika z zdrowego odżywiania. Dzięki temu wychowankowie zdobywają wiedzę o przygotowywaniu różnorakich posiłków a także przyczynia to się do współrealizacji o przygotowanie jak najlepszego dania. W wyborze przepisu, który będziemy realizować uczestniczą wszyscy członkowie koła często są to przepisy złożone jak i proste w wykonaniu. Dużo także ciekawych przepisów czerpiemy z książki z przepisami z szóstej edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” który realizujemy na naszych zajęciach.

06.04.2016

INAUGURACJA SEKCJI TURYSTYKI ROWEROWEJ

Jak mówi przysłowie „Pierwsze Koty za Płoty". Sekcja Turystyki Rowerowej, zorganizowała pierwszą wycieczkę rowerową w sezonie 2016. Wyjazd dużej grupy (12 osób) cyklistów miał miejsce we wtorkowe popołudnie. Trasa przejazdu przebiegała po okolicznych miejscowościach i liczyła ok 20 km. Po przypomnieniu przez wychowawców zasad bezpieczeństwa założyliśmy ochronne kaski, odblaskowe kamizelki i pojechaliśmy asfaltową drogą przez Radomyśl, Wiśniew i Łupiny. Droga bardzo nam się podobała ponieważ w większości prowadziła przez tereny w których widać rozkwitającą wiosnę. Już nie możemy doczekać się kolejnych coraz to dłuższych wyjazdów. Zajęcia w sekcji rowerowej w pełni wpisują się w zdrowy tryb życia który promowany jest w Naszym Ośrodku.

05.04.2016

LADYS FIGHT NIGHT II EDYCJA

Dnia 1 kwietnia, wychowankowie uczestniczący w zajęciach sekcji Muay Thai wyjechali wraz z Panią Karoliną do Łodzi na galę „Ladys Fight Night 2” czyli druga gala federacji sztuk walki, w całości dedykowanej kobietom. Widowisko odbyło się na ringu w Hali Expo, która wypełniła się po brzegi. Gala rozpoczęła się przywitaniem gości oraz zaprezentowaniem zawodniczek. Po prezentacji, gwiazdy wieczoru udały się na rozgrzewkę, a na ringu rozegrały się zacięte walki . Główną walkę rozegraną w formule K-1 stoczyła nasza ulubiona zawodniczka. W jednym narożniku stanęła Marta Gusztab. Jej przeciwniczką była Katarzyna Posiadała z Gladiatora Siedlce. Pierwsza runda była wyrównana lecz z przewagą naszej faworytki. Zawodniczki wymieniały ciosy, ale druga odsłona pojedynku, to coraz efektywniejsza walka zawodnicznki z klubu w którym mamy przyjemność trenować. Pani Kasia, co chwilę uruchamiała kombinację kopnięcie w tułów - lewy prosty – kołowrotek. Finałowa runda, to postawienie przez Kasię kropki nad „i”. Niesiona dopingiem publiczności nie dała już sobie wyrwać zwycięstwa. Ostatecznie Katarzyna Podsiadło wygrała jednogłosnie na punkty. Impreza bardzo się nam podobała. Emocje dawały o sobie znać, kiedy walczyła zawodniczka z Gladiatora. Po walkach korzystająć z naszych wejściówek VIP mieliśmy możliwość porozmawiania z zawodniczkami i skosztowania pysznego suszi. Organizatorom bardzo dziękujemy.

05.04.2016

MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE NOŻNEJ DO LAT 17 - GRAJĄ NASI RÓWIEŚNICY

W sobotni wieczór na stadionie Pogoni Siedlce odbył się mecz kwalifikacyjny Mistrzostw Europy do lat 17 Serbia- Czarnogóra. Nas fanów tego sportu nie mogło zabraknąć na takim wydarzeniu. Mecz był bardzo emocjonujący. Naszym faworytem była Serbia, która wygrała 2:0. Takie wyjazdy uczą nas kulturalnego dopingu oraz umiejętności odpowiedniego zachowywania się w społeczeństwie. Również możliwość oglądania naszych rówieśników na tak wysokim poziomie sportowym sprawia, że my również możemy uwierzyć w siebie, że ciężką i wytrwałą pracą można osiągnąć sukces w życiu.

05.04.2016

SOBOTNI SPARING

Jednym z zadań wychowawców w naszym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym jest umożliwienie wychowankom realizacji jego zainteresowań i pasji. Nasi wychowankowie- Marcin, Patryk i Mateusz rozwijają swoje zainteresowanie piłką nożną w klubie piłkarskim. W ubiegłą sobotę mieli możliwość reprezentować nasz ośrodek w kolejnym sparingu. Patryk i Mateusz- nasi bramkarze- rozegrali po jednej połowie na bramce. Marcin wszedł w drugiej połowie i był bliski dwóch asyst. Niestety napastnicy nie wykorzystali bardzo dobrych okazji wypracowanych przez niego. Mecz mimo porażki 0:3 był dla chłopaków bardzo miłym przeżyciem. Jest on doskonałą okazją aby chłopcy mogli budować pewność siebie i rozwijać się w społeczeństwie. Dają oni także przykład pozostałym chłopakom pozostającym w ośrodku, że wytrwała praca przynosi efekty.

05.04.2016

JAN PAWEŁ II - PAMIĘTAMY

Minęło już 11 lat… Dziś rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Wierni pamiętają!!! 11 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, arcybiskup Leonardo Sandri ogłosił: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca”. Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu swojego pontyfikatu. Dziś, jak co roku, wierni upamiętnią kolejną rocznicę Jego śmierci. My również oddajemy hołd. 

05.04.2016

CZWARTKOWE TRENINGI PIŁKARSKIE

Sport jest jednym z najlepszych sposobów na rozwój młodego człowieka. Nasi wychowankowie- Marcin, Patryk i Mateusz już od miesiąca trenują w zaprzyjaźnionym klubie piłkarskim ULKS Gołąbek. Współpraca została nawiązana aby młodzi chłopcy, którzy są w naszym ośrodku, mogli dalej rozwijać swoje pasję. Wielu z nich wcześniej trenowało w innych klubach. Podczas pobytu w ośrodku nie muszą zawieszać swoich treningów a dalej mogą kontynuować swoją przygodę z piłką. Sport jest wspaniałą okazją do zapomnienia o swoich uzależnianiach i problemach a doskonałą możliwością rozwoju ducha i ciała. Miejmy nadzieję, że już niedługo uda się młodym zawodnikom zadebiutować w pierwszej drużynie juniorów!

30.03.2016

"SZANSA" NA SUKCES

Podobnie jak w roku ubiegłym bierzemy aktywny udział w zajęciach pozalekcyjnych w Stowarzyszeniu na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem „Szansa”. Nasze działania koncentrują się wokół tematyki:
narkotyków - „Razem przeciwko uzależnieniom dzieci i młodzieży” i narkomanii – „POMOCNA DŁOŃ”,
problemu alkoholowego – „SZANSA”.
W ramach w/w projektów osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków, a także i nasi bliscy mogą korzystać z bezpłatnych i anonimowych porad terapeutycznych oraz psychoterapeutycznych. Zajęcia pomagają nam w analizie sytuacji i ocenie symptomów zagrożenia uzależnieniem. Na zajęciach uczymy się jak wybrnąć z trudnych sytuacji kryzysowych. Dowiedzieć się także można, jak eksperymentowanie i szkodliwe zażywanie wszelkich używek wpływa na nasz organizm. Osoby prowadzące spotkania informują nas o sposobach i miejscach leczenia, o środkach psychoaktywnych, dostępnych na siedleckim rynku i nie tylko. Pamiętajcie- z problemami nie zostajecie sami!

17.04.2016

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, również i w tym roku dnia 23 marca spotkaliśmy się na uroczystym Śniadaniu Wielkanocnym, by kultywować polską obyczajowość związaną z tymi świętami. Wszystkim udzielał się podniosły nastrój. Zarówno wychowankowie, jak i pracownicy szkoły ze smakiem degustowali przygotowane specjalnie na tę okazję potrawy. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych tradycyjnych - białej kiełbasy oraz białego barszczu, jak również wielkanocnych jaj, sałatek oraz pysznych bab piaskowych. Spotkanie zakończył Pan Dyrektor, który życzył wszystkim zebranym zdrowych i wesołych świąt spędzonych w rodzinnym gronie.

24.03.2016

Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy w Teatrze Buffo w Warszawie

Dnia 21 marca wybraliśmy się na cieszący się od 25 lat niegasnącą popularnością spektakl muzyczny „Metro”. Wiedząc, iż jest to historia o marzeniach, rozczarowaniach, pasjach, młodzieńczych ideałach, władzy pieniądza, a nade wszystko o wielkiej romantycznej miłości z niecierpliwością oczekiwaliśmy na podniesienie kurtyny. Zachwyciła nas gra aktorska-zatykające dech w piersiach popisy wokalne młodych artystów, a przede wszystkim ich umiejętności taneczne. Spektakl był wspaniała ucztą dla duszy. Pozostawił w nas nadzieję, którą da się wyrazić jednym słowem, wyśpiewanym na finał: WIERZĘ. Po spektaklu udaliśmy się do KFC, by posilić także nasze ciało. Wyjazd bardzo nam się podobał. Czekamy na kolejne………

22.03.2016

ZABAWY Z MALUCHAMI

Dnia 22.03.2016 r. zaraz po przedstawieniu wielkanocnym zaprezentowanym przez nas dla dzieci z oddziału przedszkolnego w Wiśniewie zostaliśmy zaproszeni do wspólnej zabawy. Wychowawczyni klasy zero wymyślała dla nas różne grupowe zabawy- bawiliśmy się w muzykantów, balonika i głuchy telefon. Po wspólnej zabawie rozeszliśmy się po salach i mieliśmy możliwość pobawić się z dziećmi w wybrane przez nich zabawy- budowaliśmy z klocków, bawiliśmy się w berka, rysowaliśmy i układaliśmy puzzle. Połączenie naszej ułańskiej fantazji i dziecięcych marzeń oraz niespożytej energii sprawiło, że zabawy nie było końca. Ciężko było nam pożegnać się z maluszkami i powrócić do placówki. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i możliwość powrotu do beztroskiego, radosnego czasu dzieciństwa. Nie możemy się doczekać kolejnych odwiedzin.

22.03.2016

PRZEDSTAWIENIE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 22 marca grupa wolontariuszy wybrała się do Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, aby zaprezentować przygotowane przez siebie przedstawienie wielkanocne. Chłopcy zrobili niezły show. Poprzebierani za króliczka, pisankę, babę wielkanocną, kogucika i dyngusiarzy przybliżyli przedszkolakom tradycje wielkanocne, śpiewali piosenki a nawet rozegrała się prawdziwa bitwa wodna na sikawki. Uśmiechów i radości nie było końca. Dzieci z zainteresowaniem słuchały recytowanych tekstów, co chwilę wybuchały salwy śmiechu. Na koniec usłyszeliśmy wiele ciepłych słów. Najpierw własnoręcznie wykonane podziękowania wręczyły nam dzieci z zerówki razem z panią wychowawczynią, następnie Pani Dyrektor serdecznie podziękowała nam za przyjazd, pogratulowała talentu aktorskiego i zaprosiła nas na słodki poczęstunek- pączki, ciastka i owoce. Serdecznie dziękujemy za możliwość wystąpienia przed tak uroczą, małą publicznością.

21.03.2016

WYWALCZYLIŚMY II MIEJSCE NA I GRAND PRIX MOW W TENISIE STOŁOWYM

W dniach 19-20.03.2016r. odbyło się I Grand Prix Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym. Gospodarzem zawodów był Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Borowiu. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach drużynowej i indywidualnej. W turnieju oprócz reprezentacji MOW w Gostchorzy wzięły udział reprezentacje MOW z: Borowia, Woli Rowskiej, Kunowa, Podzamcza, Podciernia. Przez dwa dni trwała zażarta, wyrównana, sportowa rywalizacja. W klasyfikacji drużynowej I miejsce zdobyła reprezentacja MOW w Borowiu, II miejsce reprezentacja MOW w Gostchorzy, III miejsce reprezentacja MOW w Woli Rowskiej. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zdobył reprezentant MOW w Woli Rowskiej, II miejsce reprezentant MOW w Podzamczu, III miejsce reprezentant MOW w Gostchorzy.

20.03.2016

WSPÓŁPRACA Z DPS NAD STAWAMI

Czas Wielkanocy zbliża się wielkimi krokami. Wolontariusze Ośrodka postanowili poszerzyć swoją działalność i nawiązać współpracę z Domem Pomocy Społecznej Nad Stawami w Siedlcach. Na pierwsze spotkanie wychowankowie przygotowali występ artystyczny poruszający temat nadchodzących świąt, opowiedzieli pensjonariuszom o swoich zainteresowaniach i mocnych stronach a także przybliżyli profil ośrodka. Po części artystycznej zostaliśmy oprowadzeni przez jednego z terapeutów po placówce. Odwiedziliśmy warsztaty arteterapeutyczne, gdzie mogliśmy zobaczyć piękne prace mieszkańców domu, odpoczelismy chwile w kaplicy, gdzie podziwialismy ręcznie namalowana drogę krzyżową a także odwiedzilismy salę rehabilitacyjna i mini siłownię. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do pokoju jednego z pensjonariuszy, który opowiedział nam czym zajmuje się na codzień i zaproponował abyśmy następnym razem zmierzyli się z nim w turnieju ping ponga. Serdecznie dziękujemy terapeutom, pracownikom i pensjonariuszom DPS-U w Siedlcach za miło spędzony spędzony czas i juz nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

20.03.2016

ODWIEDZINY DOMU PRACY TWÓRCZEJ REYMONTÓWKA

Dnia 19.03.2016r. wybraliśmy się wraz z wychowawca na wycieczkę do domu Noblisty Władysława Stanisława Reymonta. „Reymontówka” położona jest 20 km na zachód od Siedlec, 6 km od międzynarodowej trasy nr 2, w gminie Kotuń. Wśród lasów i łąk położony jest Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" dokładnie Chlewiskach. Po dojechaniu na miejsce każdy z nas był bardzo zachwycony domem i miejscem gdzie on się znajduje. Było tam przepięknie, do około domu znajdowały się rzeźby z drewna. Wnętrze tego domu było naprawdę zdumiewające. Te stare meble, podłogi, obrazy i wspaniały wystrój to nie jest po prostu do opisania tylko do zobaczenia na własne oczy. Po zwiedzenia domu i zrobieniu sobie paru zdjęć na pamiątkę wracaliśmy do ośrodka. Po zajechaniu na miejsce podziękowaliśmy wychowawcy za zabranie nas na wycieczkę i powiedzieliśmy mu żeby takich wyjazdów jak są w tej chwili było coraz więcej. Z góry dziękujemy wychowankowie MOW w Gostchorzy.

18.03.2016

WYCIECZKA DO SERPELIC

W dniu 13.03.2016 zwiedzaliśmy malownicza miejscowość która położona jest na skraju woj. mazowieckiego, w pięknej dolinie Bugu na piaszczystej terasie nadzalewowej, w otoczeniu sosnowych borów porastających piaszczyste wydmy i pobliskie wzgórza morenowe. Wg niektórych źródeł nazwa miejscowości wywodzi się od ruskiego imienia Serpel. Miejscowe przekazy wiążą powstanie wsi z wyprawami Bolesława Chrobrego. Prawdopodobnie powstała ona jednak w poł. XVI w. W najstarszych dokumentach występuje nazwa Siepielicze, a następnie Siepielice, natomiast legenda wiąże nazwę z napadem Tatarów. Zaskoczeni pracujący w polu przy żniwach mieszkańcy cięli napastników „sierpami po licach”. Nazwa powstała z połączenia tych dwóch słów.
Przyrodnicze walory Serpelic sprawiły, że w okresie międzywojennym przybywali do gospodarzy „letnicy”, po wojnie zaś wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych. W centrum wsi , na niewielkiej wydmie znajduje się drewniany kościół z 1947 r. pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra I Pawła oraz klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. W lesie za cmentarzem wytyczona została Droga Krzyżowa, zwana Kalwarią Podlaska. Pomysłodawcą powstania Kalwarii Podlaskiej, jako wiernej kopii jerozolimskiej Via Dolorosa był zmarły w styczniu 2007 r. Brat Adam. Zaczątkiem budowy kalwarii było ok. 50 kg kamieni i ziemi z Jerozolimskiej Via Dolorosa przewiezionej pod koniec października 1980 r. w walizkach przez Zbigniewa Bońka, Władysława Żmudę i Józefa Młynarczyka. Stacje kapliczek I – IX wykonano wg projektu znanego rzeźbiarza Gustawa Zemły, zaś Kaplicę Grobu Pańskiego zaprojektował Daniel Mazur. Prace przy budowie kalwarii rozpoczęto w 1987 r., dwa lata później trwały w latach 1987-1991, w latach następnych prace wykończeniowe. Kaplicę ukończono w 1991 r. Stacje Kalwarii to duże płaskorzeźby ustawione na postumentach. Przy budowie Kalwarii nawiązano do oryginału i na ile było to możliwe zachowane zostały odległości oraz usytuowanie w terenie poszczególnych stacji.

15.03.2016

REKOLEKCJE 2016

Czas Wielkiego postu to czas refleksji, zadumy i szczególnych zachowań, dla wszystkich katolików w Polsce i na świecie. Jak co roku w rekolekcjach wielkopostnych w Kościele w Wiśniewie uczestniczyli wychowankowie Ośrodka w Gostchorzy. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli w naukach, które pozwolą im w spokoju, refleksji i zadumie, spędzić czas który jest szczególnym czasem rozpamiętywania Męki Pańskiej. Ale nie tylko o tym mówił Ksiądz Rekolekcjonista. Podkreślał w swych naukach, że etos pracy i nauki to największy obowiązek wierzącego katolika. Każdy czyn na rzecz bliźniego, a na tym powinno się skupić nasze działanie w czasie wielkiego postu, to jak ziarnko piasku. Z tych ziarenek, gdy jest ich wiele, można zbudować całą długą drogę. Mimo, że główną powinnością młodych ludzi jest nauka, ważne są również obowiązki wobec innych ludzi takie jak: przyjazność, pomoc innym, a w szczególności słabszym i potrzebującym. I takie uniwersalne przesłanie wynika z nauk rekolekcyjnych nie tylko w roku bieżącym, ale zawsze, gdyż czas oczekiwania na Zmartwychwstanie jest szczególnym okresem w życiu każdego Polaka.

15.03.2016

Jest taki dzień gdy świat zamienia się w wielkie oczekiwanie na cud...

Aby bliżej poznać i zrozumieć kulturę szerokorozumianą, dnia 15.03.2016r. wybraliśmy się na spektakl Teatru Es "Dzień Drugi" wg scenariusza i w reżyserii Waldemara Koperkiewicza, na motywach książki i audycji radiowych "Dzień Drugi. Prawda Jedyna" Grzegorza Skwarka. Była to kolejna odsłona cyklu Teatr Mądrego Widza. W spektaklu odśpiewano pieśni wielkopostne z XVI i XVII wieku. "Dzień Drugi" to spektakl pasyjny ukazujący refleksje, przemyślenia współczesnego człowieka na temat wiary, zwątpienia, miejsca Jezusa w naszym codziennym życiu. Całość widowiska świetnie dopełniły projekcje materiałów multimedialnych oraz klimatyczna muzyka. Dużą wartością przedstawienia był współczesny język narracji, stylem przypominający współczesne reportaże z miejsc akcji. Po spektaklu odnieśliśmy wrażenie, że czas między śmiercią Chrystusa, a Zmartwychwstaniem stanął w miejscu, a odradza się w każdy Wielki Tydzień. Ludzki strach i zwątpienie apostołów będących świadkami Jego kaźni, a niewiedzących o zmartwychwstaniu - dla nas, którzy już wiedzą, jest wielkim i radosnym oczekiwaniem na dzień trzeci. I tak właśnie zaczęliśmy przygotowania do świąt Wielkiejnocy.

15.03.2016

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

Pobudka o 6.30, wyjazd chwilę później. Tak zaczęliśmy nasz dzień. Udaliśmy się chwilę później do oddalonego o ok 50 km Borowia gdzie w siedzibie tamtejszego MOW odbyły się eliminację do Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Na miejscu okazało się, że w grupie wylosowaliśmy zaprzyjaźniony MOW Wojnów i MOW Podciernie. W pierwszym meczu nasi rywale uzyskali remis 1:1. My aby awansować już w pierszym meczu musieliśmy wygrać. Niestety z Wojnowem przegraliśmy tylko jedną bramką 0:1. Daliśmy z siebie wszystko jednak to nie wystarczyło na dobrze dysponowaną ekipę rywala. Kolejny mecz to mecz o wszystko. Niestety po bardzo zaciętym spotkaniu przegraliśmy 1:2. Mimo dobrej taktyki ustalonej przez trenera i naszego ogromnego zaangażowania rywale po prostu byli lepsi albo mieli więcej szczęścia ;) W meczu o 5 miejsce z naszego zespołu zeszło już całkowicie powietrze. Przegraliśmy i nie chcemy mówić o wyniku ;) Ogólnym zwycięzcą został MOW Borowie. Zwycięzcom gratulujemy a dla nas to ciekawe doświadczenie, że sport może dostarczyć ogromnych emocji i jest to świetne spędzenie wolnego czasu.

16.03.2016

DZIEŃ KOBIET

W tak wspaniałym dniu, jakim jest Dzień Kobiet wychowankowie Naszej placówki zorganizowali dla naszych Pań uroczysty wieczór połączony z wręczeniem pięknych kwiatów. Ok. godz 16 wszyscy spotkali się w świetlicy. W wejściu naszą płeć piękną witali organizatorzy wraz z kwiatami a następnie spędzili wspólnie czas uczestnicząc w przedstawieniu zorganizowanym przez wychowanków.

15.03.2016

WYJAZD DO FABRYKI STADLER

Dnia 10 Marca 2016 roku pojechaliśmy na wycieczkę do fabryki pociągów "Stadler Polska", która mieści się w Siedlcach. Fabryka ta działa od 2007 roku, i funkcjonuję do tej pory. Obecnie w siedleckim zakładzie produkowane są pojazdy typu FLIRT i GTW dla przewoźników z całej Europy. Zatrudnionych jest ponad 800 osób. To jeden z największych przedsiębiorstw w Siedlcach i okolicach. Kierownik zakładu, który nas oprowadzał bardzo fachowo tłumaczył nam etapy produkcji pociągów i odpowiadał na nasze pytania. Niektórzy z nas potrafili wyobrazić już siebie w tej firmie. Była to dla nas bardzo pouczająca wycieczka i poszerzyła nasze horyzonty.

15.03.2016

HISTORIA ROJA

Dnia 09.03.2016r. Wybraliśmy się z wychowawcą do kina na film pod tytułem „Historia ROJA’’ . Obraz filmu opisuje życie Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój’’, który po utracie brata, zamordowanego przez sowieckich żołnierzy, wraca w swoje rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przez 6 lat dowodził oddziałem partyzanckim, walczył o wolną Polskę. „Historia Roja ’’ ukazuje starcie partyzantki z komunistami, a także życie codzienne polskich żołnierzy. Film przedstawia ludzką stronę, pokazywał zarówno ich bohaterstwo i odwagę oraz ludzkie wady . Film zrobił na nas wielkie wrażenie.

09.03.2016

KIBICUJEMY Z KLASĄ

W dniu 05.03.br. podopieczni naszej placówki ponownie uczestniczyli w „kibicowaniu z klasą” młodszym kolegom reprezentującym Miejski Klub Sportowy - Pogoń Siedlce. Chłopcy pod przewodnictwem trenera Dariusza Blachy zajęli II miejsce. Ponadto nasi wychowankowie mieli również okazję zobaczyć umiejętności zapaśnicze na Mistrzostwach Polski Juniorek, które odbyły się w Siedlcach na hali sportowej ARMS. Jednym słowem przeżyliśmy ten weekend w sportowych klimatach.

07.03.2016

ZAWODY SPORTOWE

Sobota to dzień odpoczynku po całym tygodniu w szkole. Ale to także dzień gdy mamy więcej czasu na rekreację. Na hali w Wiśniewie odbyły się minizawody z udziałem naszych wychowanków zorganizowane przez wuefistę p. Maćka. Zawody polegały na pokonaniu w jak najkrótszym czasie danego dystansu. Wyzwaniem były np. przewroty na materachac w przód i w tył, rzut do kosza z linii rzutów osobistych, przebiegnięcie po ławeczce do siedzenia, podciągnięcia na drążku. Wygrał nasz sportowy as- Mikołaj z czasem 99.9 s. Jednak dla wszystkich chłopców ślemy słowa pochwały bo łatwo nie było :)

09.03.2016

NAUKA JAZDY NA NARTACH BIEGOWYCH

Uczestnicy Sekcji jazdy konnej mają możliwość rozwijania swoich zdolności również w innych dziedzinach. W okresie wiosenno - letnim wielkim powodzeniem cieszą się spacery z kijkami - nordic walking. Natomiast w okresie zimowym szlifujemy umiejętności jazdy na nartach. Najważniejsze w „biegówkach” to przede wszystkim uniwersalność i poczucie wolności. Na biegówkach można zarówno człapać w wolnym tempie, nie mając żadnej kondycji, jak i ścigać się krokiem klasycznym lub łyżwowym. Można na nich jeździć w każdym wieku i co najważniejsze - można jechać gdzie się chce. Ważną zaletą biegówek jest to, że są one bardzo mało urazowym sportem, mało obciążają stawy, a zarazem podczas biegu pracują wszystkie mięśnie. Świetnie także wyrabiają kondycję.

07.03.2016

TURNIEJ FIFA 16

Jak dobrze mieszkać w naszym domku. Ostatnio zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni przez pana Dyrektora zakupem konsoli Playstation 4. Musieliśmy ją wypróbować w grze FIFA 16. W turnieju wzięli udział prawie wszyscy mieszkańcy. Do ścisłego finału dostał się Mateusz, Sylwek i p. Damian. Zwycięzcą turnieju okazał się nasz wychowawca, który w trójmeczu pokonał wszystkich swoim Arsenalem Londyn. Chłopcy na pewno będą liczyli na rewanż :-) Gry komputerowe to nie tylko alternatywa dla spdzania czasu wolnego, to także rozwijanie funkcji poznawczych- koncentracji uwagi, pamięci, spostrzegawczości a także kształtowanie zdrowej rywalizacji z duchem gry fair play.

07.03.2016

ZAJĘCIA W GALERII KULTURA

W Niedzielę jak co tydzień uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych w Galerii Kultura w Siedlcach. Na ostatnim spotkaniu rysowaliśmy ołówkami. Uczestnicy mieli za zadanie naszkicować buty. Zadanie nie było łatwe, ale nie chodzi o wynik lecz o trening. Jesteśmy ciekawi co przyjdzie nam wykonać na kolejnych zajęciach z Panią Izą. 

01.03.2016

KOLEJNA ODSŁONA WOLONTARIATU

Po długiej, zimowej przerwie ruszamy pełną parą z wolontariatem.W miniony poniedziałek pełni pozytywnej energii i chęci niesienia pomocy wybraliśmy się do świetlicy socjoterapeutycznej Caritas w Siedlcach, gdzie mogliśmy wywołać uśmiech na niejednej, dziecięcej buzi. Arek zajął się sferą ruchową, bawił się z dziećmi w berka, rozśmieszał je i wymyślał dużo różnych gier zespołowych. Mateusz i Sylwek dzielnie próbowali nie dać się ograć w karty, Krzysiu "walczył" z chińczykiem a Damian i Mateusz motywowali dzieci do odrabiania lekcji by móc później grać w gry planszowe. Czas przeminął nam błyskawicznie i w sympatycznej atmosferze. Niedługo znowu odwiedzimy dzieci ze świetlicy, które serdecznie pozdrawiamy.

29.02.2016

BIEG TROPEM WILCZYM

W dniu 28.02. 2016 r. wybraliśmy się do Mińska Mazowieckiego w celu uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzez ogólnopolską akcję „Bieg Tropem Wilczym” Wszyscy wychowankowie przebiegli trasę 1963m. Organizatorzy przygotowali dla nas pamiątkowe koszulki oraz medale. W ten sposób oddaliśmy hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Po biegu wszyscy uczestniczy udali się na bardzo smaczną zupę grochową oraz gorącą herbatę.

29.02.2016

ROCZNICA WYKONANIA WYROKU NA GEN. NILU

Dnia 24.02.2016 w naszym domu w ramach sekcji historyczno – patriotycznej została przeprowadzona prelekcja o „Żołnierzach Wyklętych”. Uczciliśmy 63 rocznicę wykonania wyroku śmierci na Emilu Fieldorfie – szefie KEDYWU. Dzień zakończyliśmy projekcją filmu „Generał Nil”. Film Ryszarda Bugajskiego to obraz nakręcony ku czci bohatera. Opowiada o naszej historii, dramatycznych wyborach i wielkiej, niezłomnej odwadze gen. Augusta Emila Fieldorfaa (pseud. Nil). Mówi o człowieku, który chciał żyć i kochać. Za wybór prawdy, za odrzucenie możliwości współpracy z komunistami - zapłacił życiem. Opowieść o gen. Fieldorfie nie pozostawia widza obojętnym. Wychowankowie wyszli z projekcji pełni zadumy.

29.02.2016

ROZWIJAMY ZAINTERESOWANIA

Do Naszego Ośrodka trafiają różni chłopcy. Często ze sportową przeszłością. Jednym z nich jest Mateusz. Przed przybyciem do nas trenował w juniorskich klubach KS Mikołów i GKS Katowice na pozycji bramkarza. W tej rundzie zapisał się do naszego zaprzyjaźnionego klubu ULKS Gołąbek. Jeździmy z nim i innymi chłopcami dwa razy w tygodniu na treningi. Obecnie jest czas przygotowania przed rundą wiosenną więc jest dużo biegania:) Pierwsza możliwość zagrania w barwach klubowych znalazła się w ta sobotę. Rywalem sparingowym był Grodzisk Krzymosze. Mateusz znalazł się w szerokiej kadrze klubu na ten mecz. NIestety nie dane było mu jeszcze wykazać się swoimi umiejętnościami. Mimo to trener pochwalił młodego zawodnika za chęć gry oraz integrację z zespołem. Po meczu udaliśmy się również na Siedlecką Ligę Szóstek Halowych gdzie miał szansę zaprezentować się również w barwach klubowych. Mateusz nareszcie zaliczył debiut :) Wygraliśmy 5:1 a nasz wychowanek puścił tylko jedną bramkę. Piłka nożna i zawody sportowe to bardzo dobry sposób na integrację chłopców ze społeczeńśtwem. Zajęcia sportowe pomagają rozładować nieprzyjemne emocję i uczą zespołowej pracy.

29.02.2016

WERNISAŻ "FENOMEN MIEJSCA"

Dnia 25.02.2016 dzięki zaproszeniu Pani Izy Staręgi, która prowadzi dla nas zajęcia plastyczne mieliśmy możliwość uczestniczenia w wernisażu wystawy malarskiej pt. „Fenomen miejsca”. Autorką dzieł sztuki jest Pani HALINA CHOLEWKA, która w 1971 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a następnie studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1976 r. uzyskała Dyplom z grafiki artystycznej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza. Prezentuje prace z dziedziny grafiki i rysunku na indywidualnych i zbiorowych wystawach. W latach 1986 -2014 była wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Za pracę dydaktyczną i organizacyjną na uczelni została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Tak Pani Halina wypowiada się o swojej wystawie:
„Fenomen miejsca tworzą elementy zapamiętane. Przywoływane we wspomnieniach stają się źródłem skojarzeń, współtworząc z nimi wyobrażenia. W konsekwencji powstają obrazy, których zawartość zależy od intensywności doznań wynikających z kontaktu z rzeczywistością oraz sugestywności skojarzeń. Oba komponenty użyte są w proporcjach zależnych od hierarchii ważności. Na ostateczną formę wypowiedzi plastycznej ma więc wpływ zarówno sprawność pamięci przechowującej spostrzeżone fragmenty realnego świata , jak i wyobraźnia umożliwiająca kreowanie nowej jakości wizualnej.”
Wystawa bardzo nam się podobała, czas spędziliśmy w bardzo miłej atmosferze.

21.02.2016

SEKCJA BILARDOWA

Od Października 2015 w naszym domu funkcjonuje sekcja bilardowa. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszyscy wychowankowie Ośrodka. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Gra na zielonym suknie uczy precyzji i koncentracji, pobudza wyobraźnię, uczy sportowego współzawodnictwa, przypomina prawa fizyki i geometrii, zmusza do przewidywania. Ze względu na swój charakter bilard jest sportem grupowym. Mogą w niego grać wszyscy chętni, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. W ramach zajęć wychowankowie mogą nauczyć się podstaw uderzeń w bile i kombinacji uderzeń, zapoznać się z poszczególnymi odmianami gry w bilard. W czasie Zajęć wyszukujemy zabawy doskonalące technikę gry i precyzję uderzeń – sami wymyślamy gry zręcznościowe. Nasze doświadczenia pokazują, że bilard jest dobrym narzędziem w resocjalizacji, a także płaszczyzną integracji społeczności Ośrodka.

21.02.2016

SEKCJA FILMOWA

Zajęcia sekcji filmowej prowadzone są w świetlicy naszego domu. W seansach mogą uczestniczyć wszyscy wychowankowie Ośrodka. Najbardziej zagorzali fani filmów mają możliwość obejrzenia najciekawszych premier na dużym ekranie siedlecki kin. W ramachsekcji odbywają się dwa rodzaje spotkań: 1. Dyskusyjny Klub Filmowy: Podczas spotkań prezentujemy naszym zdaniem warte obejrzenia obrazy, znaczące w kinematografii; filmy i stare i nowe, a po seansie wymieniamy się refleksjami na temat danego filmu. Ta propozycja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. 2. Młodzi twórcy: To grupa młodzieży pasjonująca się robieniem własnych filmów. Jej członkowie maja już na swoim koncie kilka swoich produkcji, ale i wiele pomysłów do zrealizowania. Z twórczością Naszych wychowanków można zapoznać się za pośrednictwem zakładki filmy video.

16.02.2016

ZIMOWISKO W KRYNICY ZDRÓJ

Dnia 08.02.2016 r. na ferie zimowe wyruszyli wychowankowie dwóch ośrodków - MOW Gostchorz i MOW Wojnów - do Krynicy Zdrój. Po uciążliwej i męczącej podróży dojechaliśmy na miejsce. Zakwaterowaliśmy się w pensjonacie „Adam”, zostaliśmy przyjęci bardzo gościnie i serdecznie przez gospodarzy hotelu.
Po rozpakowaniu się byliśmy ciekawi jakie czekają nas atrakcje, więc poszliśmy zapytać wychowawców, lecz wychowawcy nie chcieli nam zdradzić, powiedzieli, że jutro się wszystkiego dowiemy. Na drugi dzień po wstaniu i umyciu się poszliśmy zjeść śniadanie do jadłodajni, po zjedzeniu wychowawcy zorganizowali nam wycieczkę do pijalni wód. Po spróbowaniu wody poszliśmy zwiedzać miasto. Urok Krynicy Zdrój jest piękny zarówno w dzień jak i w nocy. Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad do gospody - jedzenie było bardzo dobre i syte. Następnie pojechaliśmy odpocząć do pensjonatu. Kolejnego dnia pojechaliśmy na stok narciarski. Trochę się baliśmy, ponieważ był to nasz pierwszy wyjazd na narty, ale nikt nie zrezygnował. Na nartach było fantastycznie - spędziliśmy tam dużo czasu. Wychowawcy zorganizowali nam także wyjazd na łyżwy. Pojechaliśmy też do kina na seans pt. "Planeta singli". Film był fantastyczny, śmieszny, inspirujący. Dnia 10.02.2016 r. przyjechał po nas autokar turystyczny, po czym pojechaliśmy nim na Słowację do starożytnego i pięknego miasta Barejow. Wyjazd zorganizowany był przez PTTK Krynica. W wycieczce uczestniczył przewodnik, który opowiadał nam o mieście. Zwiedzaliśmy stary rynek oraz katedrę z XV wieku, było tam bardzo dużo pięknych i starych obrazów. Zwiedzaliśmy miasto przez ponad 3 godziny. Następnego dnia wybraliśmy się z wychowawcami na Górę Parkową, szlak miał ponad 6 km. Jak dotarliśmy na górę, zrobiliśmy sobie kilka fantastycznych zdjęć. Droga była ciężka. Potem poszliśmy odpocząć do pensjonatu. Gdy nabraliśmy siły, pojechaliśmy na obiad. Po posiłku wychowawcy powiedzieli nam, że zamówili dla nas bilety do kina na seans "Moje córki krowy". Film był ciekawy, ale smutny. Następnego dnia kolejką gondolową wjechaliśmy na najwyższą górę - Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.). Widoki były rewelacyjne, widzieliśmy stamtąd góry Tatry.
Nie wiadomo kiedy nadeszła smutna chwila - musieliśmy wracać. Spakowaliśmy się i o godzinie 8 byliśmy wszyscy już w busie i odjeżdżaliśmy z pięknego miasta - Krynicy Zdrój. Po długiej jeździe, gdy dotarliśmy do naszej placówki, podziękowaliśmy Panu kierownikowi za wspaniałą wycieczkę. Chcielibyśmy, żeby było więcej takich wycieczek.

11.02.2016

WARSZTATY PLASTYCZNE

Od listopada 2015 grupa wychowanków bierze aktywny udział w warsztatach plastyczne w Galerii Kultura w Siedlcach. Czujemy się wyróżnieni, że możemy zgłębiać tajniki sztuk plastycznych i eksperymentować w zakresie różnych technik i form ekspresji pod kierunkiem Pani Izy Staręgi, malarki której prace znane są nie tylko w Siedlcach ale również w całej Polsce i na Świecie.  Zajęcia rozbudzają wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, są dostosowane do indywidualnych potrzeb, zainteresowań i wizji młodych twórców. Niektórzy z nas odkryli w sobie talent plastyczny i nawet nie przypuszczaliśmy, że umiemy  stworzyć  naprawdę ładne "dzieła".

03.02.2016

KOLĘDA

Dnia 26.01.2016r odwiedził nas z Kolędą Ksiądz Proboszcz z parafii p.w. NAJSWIETRZEGO Serca Jezusowego w Wiśniewie. Kapłan poświecił nasz dom po czym Wspólnie pomodliliśmy się w osobistych intencjach. Ksiądz Henryk opowiedział nam tak że kawałek historii naszej parafii. My wychowankowie wspólnie z dyrekcja placówki pokazaliśmy nasze świąteczne prace wykonane na szkle, opowiedzieliśmy jak spędzamy wolny czas w placówce. Ten radosny czas wykorzystamy dla własnego dobra oraz naszych rodzin. Spotkanie przyczyniło się do naszego coraz większego zaangażowania w życie parafii.  Na koniec wizyty dostaliśmy pamiątkowe obrazki oraz kapłańskie błogosławieństwo.

24.01.2016

TRENING KONDYCYJNY I WYTRZYMAŁOŚCIOWY

Dla niektórych zima to czas błogiego lenistwa i odpoczynku. Nie dla nas! Właśnie zima to najlepszy czas to trenowania siły i kondycji. Razem z naszym wychowawcą i trenerem piłki nożnej udaliśmy się na środowy trening to zaprzyjaźnionego klubu ULKS Gołąbek. Tam mimo 10 stopniowego mrozu wytrwale trenowaliśmy. W sumie przebiegliśmy prawie 10 km w śniegu po kostki! Była to dla nas ogromna frajda mimo dużego wysiłku. Nie możemy się doczekać co za tydzień wymyśli nasz trener.

21.01.2016

WYJAZD DO KINA

Dnia 19.01.16 r. wraz z wychowawcą wybraliśmy się na film Creed: Narodziny legendy. Film jest kolejną częścią znanego na całym świecie ROCKY, ego. Opowiada historie młdego chłopaka który przyjeżdża do Filadelfii, aby trenować u legendarnego zawodnika. Okazuje się, że jest On synem Apolla, niegdyś zaciekłego rywala i jednocześnie wielkiego przyjaciela Rocky'ego. Młody mężczyzna nigdy nie poznał ojca, ale boks niewątpliwie ma we krwi. Rzuca świetnie zapowiadającą się karierę, ryzykując swoją przyszłość, stawia na realizację marzeń. Nieakceptowany przez środowisko zawodowców, mentora znajduje w Rockym. Mistrz, początkowo niechętny, dostrzega w końcu w Adonisie siłę i determinację ojca. Przy wsparciu legendarnego pięściarza i ukochanej kobiety młody Creed próbuje osiągnąć sukces. Film bardzo nam się podobał, działa motywująco pokazując, że należy dążyć do wyznaczonego celu pomimo trudności.

05.01.2016

AKTUALNOŚCI

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających nasz nowy dom, w którym mieszkają chłopcy z grupy usamodzielnienia. Teraz mamy więcej miejsca na rozwijanie zainteresowń w sekcji kulinarnej, majsterkowicza , bilardowej, filmowej i plastycznej. W nowym budynku odbywają się też spotkania społeczności MOW, terapia indywidualna i grupowa z psychologiem i pedagogiem.A gdy przyjdzie wiosna zadbamy o teren zielony.Wystarczy kliknąć na ikonę po lewej stronie aby przenieść się do naszej galerii.

21.01.2016

WALKA SZPILKA - WILDER O PAS WBC

W sobotnią noc 16.01 położyliśmy się wcześniej spać. Powód to walka naszego rodaka Artura Szpilki. O godz. 3 zebraliśmy się na kanapie w salonie naszego domku aby śledzić rozpoczynającą  się galę boksu zawodowego w Nowym Jorku. Wstanie tak wcześnie było dla nas niemałym wyzwaniem. Jednak liczyliśmy, że nasz doping wspomoże go w walce o tytuł mistrza świata WBC. Nasz wychowawca zbudził nas i razem kibicowaliśmy. Niestety nasz bokser nie dał rady i przegrał choć po pięknej walce. Tacy sportowcy są dla nas w pewnym sensie wzorem ponieważ dają nam nadzieję, że można wyjść z trudnej sytuacji życiowej i walczyć o najwyższe cele w życiu.

21.01.2016

TRENING NA HALI SPORTOWEJ

Dnia 16.01.2016 kolejny już raz wybraliśmy się w sobotnie południe na halę do pobliskiego Wiśniewa. Mogliśmy odpocząć po całotygodniowej nauce. Razem z p. Damianem spędziliśmy ponad 2 godziny na grze w siatkówkę i piłkę halową. Jest to dla nas świetna okazja do rozwijania naszych pasji. Zwłaszcza, że wielu z nas w przeszłości rezprezentowało różne kluby sportowe. Dzięki treningom możemy dalej trzymać formę i rowzijać hart ciała i ducha.

21.01.2016

SZLIFUJEMY JAZDĘ NA ŁYŻWACH

W dniu 16 I 2016 r. po raz kolejny wybraliśmy się na lodowisko znajdujące się w OSiR Siedlce. Przygotowania do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byliśmy gotowi, postanowiliśmy wejść na taflę. Przez ponad 2 godziny cieszyliśmy się z możliwości aktywnego spędzania czasu. Każdy jeździł jak umiał: niektórzy częściej leżeli na lodzie niż przyjmowali postawę pionową, ale z czasem było coraz lepiej :)

05.01.2016

PREZENT OD PIŁKARZY LEGII WARSZAWA

Nasi wychowankowie zostali Nagrodzeni za głośny doping jaki prowadzili na Stadionie przy ul. Łazienkowskiej w trakcie roku 2015. W podziekowaniu za wielokrotne wyjazdy otrzymali koszulkę LEGII WARSZAWA podpisaną przez piłkarzy występujących w tym klubie wraz z dedykacją dla MOW GOSTCHORZ. Piłkarze sprawili ogromną niespodziankę wychowankom naszej placówki. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy na stadion Wojska Polskiego.

31.12.2015

PODZIĘKOWANIA DLA MŁODZIEŻOWEGO OŚRODKA WYCHOWAWCZEGO W GOSTCHORZY OD RZECZNIKA PRAW DZIECKA

29.12.2015

JASEŁKA 2015

Boże Narodzenie to okres niezwykły, magiczny, przesycony głęboką symboliką.To czas, kiedy zapominamy o waśniach i sporach. Stajemy się lepsi, milsi, życzliwsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. To także czas refleksji, nadziei, radosnego świętowania w gronie najbliższych, wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń. 

05.01.2016

LODOWISKO

Święta za pasem a śniegu ani widać ani słychać. Aby bardziej poczuć świąteczną aftmosferę udaliśmy się dzisiejszej niedzieli na lodowisko. Tam kilkunastu z nas jeździło na łyżwach cały wieczór. Zabawa byłą niesamowita. Mogliśmy spędzić ten wolny czas aby odpocząć od natłoku nauki szkolnej. Cieszymy się, że w naszym ośrodku możemy rozwijać nasze pasje.

05.01.2016

PRZEKAZANIE NOWOROCZNEJ SZOPKI

Dnia 21.12.2015 r. Nasi wychowankowie przekazali przedszkolakom z Wiśniewa szopkę bożonarodzenioą własnoręcznie wykonaną na zajęciach sekcji majsterkowania prowadzonych przez Pana Marka. Szopkę wykonało czterech wychowanków MOW Gostchorz. Ma ona wprowadzić do przedszkola świąteczną atmosferę. Dzieciom bardzo podobał się prezent. Cieszymy się, że w Tym szczególnym okresie mogliśmy uszczęsliwić dzieci, które corocznie będą wykorzystywały nasz prezent w Świątecznych przedstawieniach.

05.01.2016

BAJKA O ĆWIERĆLANDZIE

W dniu 18 grudnia 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Wiśniewie oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy wzięli udział w zajęciach animacyjnych opartych na motywach opowiadania Giny Ruck – Pauquet. „Ćwierćland” to część świata, która składa się z czterech krajów zwanych landami. W pierwszym kraju wszystko jest zielone,w drugim wszystko jest czerwone,w trzecim – żółte, a w czwartym – niebieskie. Głównym celem tych niecodziennych zajęć było budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych oraz kształtowanie społecznie akceptowanych postaw. Przedszkolaki razem z wychowankami Ośrodka i panem Łukaszem świetnie się rozumieli wykonując kolejne zadania. Kreatywnością i ogromną pomysłowością wykazali się tworząc strój i pojazd dla Mikołaja. Wszyscy bawiły się zgodnie, starali się respektować wspólnie ustalonych zasad oraz uczestniczyć w planowaniu i wykonywaniu zadań. Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem.

16.12.2015

29.12.2015

GALA LADYS FIGHT NIGHT

Dnia 18 grudnia, wychowankowie uczestniczący w zajęciach sekcji Muay Thai wyjechali wraz z wychowawcą do Łodzi na galę „Ladys Fight Night” czyli pierwszą galę federacji sztuk walki, w całości dedykowanej kobietom. Na ringu, w hotelu Double Tree Hilton, starło się 16 zawodniczek z czterech krajów. Gala rozpoczęła się przywitaniem gości oraz zaprezentowaniem zawodniczek. Po prezentacji, gwiazdy wieczoru udały się na rozgrzewkę, a na ringu rozegrały się trzy tzw. walki undercartowe. Trzecią główną walkę rozegrano w formule K-1. W niebieskim narożniku stanęła Veronika Cmarova (Guard Kosice, Słowacja), najlepsza słowacka zawodniczka kickboxingu. Jej przeciwniczką była Katarzyna Posiadała z Gladiatora Siedlce. Pierwsza runda była wyrównana. Zawodniczki wymieniały ciosy, ale druga odsłona pojedynku, to coraz efektywniejsza walka zawodnicznki z klubu w którym mamy przyjemność trenować. Pani Kasia, co chwilę uruchamiała kombinację kopnięcie w tułów - lewy prosty – kołowrotek. Finałowa runda, to postawienie przez Kasię kropki nad „i”. Niesiona dopingiem publiczności nie dała już sobie wyrwać zwycięstwa. Ostatecznie Katarzyna Podsiadło wygrała na punkty. Następnie miało dojść do walki Ilony Dziashkevich (Kondor Grodno, Białoruś) z Judytą Niepogodą (Gladiator Siedlce). Pojedynek, jednak walkowerem wygrała Polka, ponieważ Białorusinka podczas rozgrzewki nabawiła się kontuzji.
Impreza bardzo się nam podobała. Emocje dawały o sobie znać, kiedy walczyły dziewczyny z Gladiatora. Organizatorom bardzo dziękujemy.

07.12.2015

SEKCJA KULINARNA

W roku szkolnym 2015/2016 w naszym domu rozpoczęło swoją działalność koło kulinarne. Uczestniczyć w nim nim mogą wszyscy wychowankowie MOW w Gostchorzy Program koła uwzględnia najważniejsze zagadnienia z zakresu organizacji i higieny żywienia. Głównym jego założeniem jest rozwijanie zainteresowań uczniów sztuką kulinarną przygotowaniem potraw i ich wyeksponowaniem. W czasie zajęć poruszane są także takie tematy jak: BHP w pracowni, wartości odżywcze warzyw i owoców, jadłospis nastolatka.  Zajęcia w wesołej i swobodnej atmosferze odbywają się w każdy poniedziałek. W czasie dwugodzinnych zajęć uczniowie poprzez zabawę dowiadują wielu ciekawych rzeczy. Rozpoznają składniki, uczą się je ze sobą łączyć, wspólnie pracują przy tworzeniu efektu ostatecznego. Ważną rolę odgrywają zajęcia praktyczne podczas których uczniowie, zdobywają umiejętności przydatne im w życiu codziennym. Dzięki tym zajęciom uczniowie się integrują, uczą współpracy i współdziałania. Zajęcia kulinarne są bardzo lubiane przez uczniów także ze względu na wspólną degustację wykonywanych potraw. Najwspanialszy moment to radość ze wspólnie zrobionej potrawy. Uczestnicy koła biorą także czynny udział w realizowanym w naszej placówce programie edukacyjnym „ Żyj smacznie i zdrowo” którego rusza już 6 edycja. Więcej informacji o programie można znaleźć pod adresem www.facebook.pl/zyjsmacznieizdrowo.

03.12.2015

Aktualności

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI VIDEO PODSUMOWUJĄCEJ II OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA OBCHODZONY W MOW GOSTCHORZ. WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA IKONĘ PRZY TEKŚCIE.

02.12.2015

ROCZNICA POWSTANIA LISTOPADOWEGO

W dniu 29 listopada z okazji rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę w celu poznania miejscowości w obrębie których toczyły się walki powstańcze. Historia Powstania Listopadowego jest trwale związana z miejscowościami położonymi w naszym rejonie takimi jak Stoczek Łukowski oraz Iganie. Wycieczka miała na celu utrwalenie historii oraz uczczenie pamięci o Powstańcach. Wychowankowie uczcili pamięć zapalając znicz przy pomnikach.

29.11.2015

DAJ SOBIE SZANSĘ

"Daj sobie szansę"- to spotkanie w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć dnia 28.11.2015 r. Prelekcję przeprowadził ks. Artur Więsik- dyrektor administracyjny Radia Warszawa. Odbyło się ono w naszym internacie. Cieszymy się, że udało się je zorganizować, ponieważ czas Adwentu oraz nadchodzący czas świąt Bożego Narodzenia jest czasem do którego chcieliśmy się dobrze przygotować. Ksiądz w czasie pogadanki rozwiał wiele wątpliwości odnośnie naszego życia moralnego. Starał się wyjaśnić nam wiele kwestii związanych z naszym dorastaniem oraz dojrzałością. Mówił o tym, żebyśmy czas w ośrodku potrafili wykorzystać jako nadarzającą się szansę w poprawie samego siebie. Słychać było w jego słowach doświadczenie oraz mądrość. Nic dziwnego, jeśli ksiądz Artur pracuje z osobami skazanymi oraz prowadzi audycje radiowe. Na końcu dyskusji był również czas przeznaczony na zadawanie pytań. Warto wspomnieć, że chętni mogli również skorzystać z sakramentu spowiedzi. Podsumowując był to bardzo dobry czas dla nas- ułożenia myśli i chwili refleksji nad sobą.

29.11.2015

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś
Znam się z dziećmi nie od dziś …………….

22.11.2015

II OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada był dniem dla nas szczególnym. Po raz kolejny przyłączylismy się do wspólnego świętowania II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka a przygotowywalismy sie do niego przez caly tydzień. Od samego rana nauczyciele i wychowawcy zapewnili nam mnóstwo atrakcji. Na początek pani Iwona przeprowadziła ciekawe spotkanie przypominające o naszych gwarantowanych prawach- do nauki, wolności wypowiedzi, rodziny, jedzenia itp. Następnie dowiedzieliśmy się o idei i historii Kawalerskiego Orderu Uśmiechu i w tajnym głosowaniu wybraliśmy z grona pedagogicznego osoby, które chcieliśmy uhonorować tym odznaczeniem. W kategorii wychowawca największą liczbę głosów zdobył pan Piotr a w kategorii nauczyciele nasz wuefista pan Maciek. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które własnoręcznie wykonaliśmy oraz musieli wypić szklankę świeżo wycisnietego soku z cytryny z uśmiechem na twarzy. Kolejnym elementem obchodów Dnia Praw Dziecka była projekcja filmu p.t. "Janusz Korczak- król dzieci", przybliżona została sylwetka doktora oraz jego biografia. Po skończonym filmie wzięliśmy udział w debacie poprowadzonej przez pana Lukasza i pania Karoline na temat "Czy przestrzegane są moje prawa dziecka?". Każdy wychowanek miał prawo głosu, mógł wyrazić swoje potrzeby i wskazać czy jego prawa są przestrzegane. Na zakończenie obchodów został rozstrzygnięty konkurs plastyczny- " Znam swoje prawa dziecka". Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Po długiej debacie trzecie miejsce zajęli Konrad i Maciek, drugie miejsce Bartek a zaszczytne pierwsze miejsce przypadło Michałowi i Kacprowi. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania swoich zdolności. Podsumowując dzisiejszy dzień możemy z dumą powiedzieć, że teraz wszyscy znamy nasze prawa dziecka, wiemy, że nie mogą być one łamane przez nikogo i zawsze możemy liczyć na wsparcie naszej kadry pedagogicznej i pana Marka Michalaka Rzecznika Naszych Praw.

29.11.2015

PRZECIWDZIAŁANIE DOPALACZOM

Dnia 17 listopada 2015 roku kadra naszego ośrodka wzięła udział w konferencji organizowanej przez Mazowieckie Kuratorium Oswiaty we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji w Radomiu na temat: Przeciwdziałanie powszechności dopalaczy i innych środków psychotropowych w szkole/placówce. Mając świadomość problemu uzależnienia od substancji psychoaktywnych w tym od dopalaczy wśród młodzieży gimnazjalnej staramy się poszerzać nasza wiedzę na ten temat oraz szukać jak najwięcej możliwości pomocy uzależnionym osobom.

22.11.2015

KIBICUJ Z KLASĄ: PUCHAR POLSKI W PIŁCE NOŻNEJ

W sezonie 2015/2016 podonie jak w latach poprzednich wspieramy klub Legia Warszawa w drodze po Puchar Polski. Dnia 18 listopada 2015 r. wychowankowie, pod opieką Pana Łukasza wybrali się do Warszawy na Stadion przy ul. Łazienkowskiej 3 na mecz piłki nożnej pomiędzy Legią Warszawa a Chojniczanką Chojnice. Był to mecz rewanżowy. W pierwszym starciu górą była Legia wygrywając na wyjeździe 2:1. W wycieczce wzięło udział 8 wychowanków. Dla większości chłopców był to pierwszy udział w meczu tej klasy rozgrywek. Przed wejściem na stadion wychowankowie mieli okazję poznać procedury bezpieczeństwa obowiązujące w tego typu obiektach sportowych. Po zajęciu miejsc w sektorze, chłopcy obejrzeli najpierw rozgrzewkę zawodników, a następnie fantastyczny mecz. Po widowiskowym spotkaniu mecz zakończył się wynikiem 4:1. Legia Warszawa wygrały to spotkanie i pewnie awansowała do kolejnej rundy. Chłopcy byli pod wrażeniem widowiska. Jednocześnie przekonali się, że wspólne kibicowanie podczas meczu piłki nożnej może być przyjemne, jak również bezpieczne. Pełni wrażeń, późnym wieczorem powrócili do ośrodka.

17.11.2015

WOLONTARIAT PEŁNĄ PARĄ

Dnia 12 listopada po raz kolejny odwiedziliśmy zaprzyjaźniona Zawodową Specjalistyczną Rodzinę Zastępczą w Wisniewie. Mimo ponurej I mokrej pogody postanowiliśmy się wybrać z podopiecznymi placówki na długi i radosny spacer. Było dużo śmiechu, zabawy a także "dorosłe" rozmowy z najstarszym chłopcem, aby się uczył, nie opuszczał lekcji i dobrze się zachowywał. Zmarznieci, ale naładowani pozytywna energią i pomysłami na kolejne spotkanie wróciliśmy do Ośrodka.

17.11.2015

XXVII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 11 listopada 2015 o godz. 11:11grupa 7 wychowanków wraz z 4 opiekunami wystartowała w XXVII Biegu Niepodległości organizowanym na ulicach Warszawy. Po wcześniejszych przygotowaniach prowadzonych przez Pana Jacka grupa godnie reprezentowała nasz Ośrodek. Wszyscy zawodnicy dotarli do mety i otrzymali pamiątkowe medale za udział w biegu. Głównym założeniem startu w impreziebyła integracja międzypokoleniowa, promowanie aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz propagowanie wartości patriotycznych. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Gostchorzy stawia na upowszechnianie kultury fizycznej i popularyzację sportu, jako zdrowego sposobu na życie. Już nie możemy doczekać się kolejnych startów.

17.11.2015

SPOTKANIE Z TIMEM GUENARD

Dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia„SZANSA" mogliśmy uczestniczyć w poruszającym spotkaniu z Timem Guenard, które odbyło się w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Podczas spotkania Gość podzielił się głęboko poruszającą historią swojego życia. Tim o swojej historii opowiadał mądrze wyciągając bardzo proste wnioski, fundamentalne wręcz prawdy. Mówił o wielkiej wadze zwykłych prostych gestów życzliwości i miłości: uwadze, spojrzeniu, dobrym słowie. Tim mówił o pragnieniach i potrzebach dziecka, których nie doświadczył, o relacji z ojcem, kontakcie z drugim człowiekiem, które uratowało go przed ostateczną zgubą. Mówił o potrzebie przebaczenia, temu kto zranił, ale również samemu sobie, jeśli się zawiniło komuś innemu. Na zakończenie spotkań wychowankowie mogli porozmawiać bezpośrednio z Timem i otrzymaść autografem z dedykacją dla wszystkich wychowanków MOW Gostchorz w książce jego autorstwa. Tim Guénard swoim świadectwem udowodnił, że nie ma takiego życiowego piekła, z którego nie można zostać wyzwolonym. Dał nadzieję, siłę i motywację oraz wiarę w to, że można wygrać swoje życie, i że nie ma takiego życiowego piekła, z którego nie można się wyzwolić.

17.11.2015

KARIERY CZAS ...

Po raz kolejny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym ruszyły zajęcia z poradnictwa zawodowego, prowadzone przez przemiłe Panie z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej przy OHP w Siedlcach. Pomoc doradców zawodowych jest nieodzowna, zwłaszcza w sytuacji tak wielkiego bezrobocia. Coraz częściej, bowiem młody człowiek będzie zmuszony wielokrotnie zmieniać zawód, uzupełniać kwalifikacje oraz poszukiwać pracy. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji i ich zmiana stają się czynnikami na trwale wpisanymi w życiorys zawodowy każdego pracownika. W tym roku szkolnym 2015/16 w zajęciach uczestniczą uczniowie klas: trzeciej oraz pierwszej i drugiej. Zajęcia zapewniają naszym wychowankom m.in. wyposażenie w umiejętności przydatne w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu, które rzutować będą na dalszy przebieg pracy, umożliwiaja także rozwijanie świadomości własnych uzdolnień, posiadanych umiejętności kwalifikacji i zainteresowań, a także umiejętności radzenia sobie ze zmianami poprzez rozwijanie umiejętności adaptacyjnych oraz umiejętności wychodzenia naprzeciw nowym sytuacjom i nowym wyzwaniom. Poznania siebie i własnych predyspozycji zawodowych, zasad rządzących rynkiem pracy, uzyskania informacji o lokalnym rynku pracy, zaplanowania własnej kariery zawodowej- to również cele na ten rok szkolny!

17.11.2015

Obchody 97 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dnia 10.11.2015r. w wigilię odzyskania Niepodległości przez Polskę uczestniczyliśmy w I Wieczorze Pieśni Patriotycznych z udziałem chóru Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego z Siedlec, pod kierownictwem ks. Michała Romana Szulika i Michała Hołowni. Spotkanie odbyło się wieczorną porą w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniewie. Wspólnie z mieszkańcami śpiewaliśmy o historii naszego niepodległego kraju. Do wspólnego śpiewania włączyli się przedstawiciele władz Gminy Wiśniew z Panem wójtem na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas również ksiądz naszej parafii,Pani Dyrektor ZO w Wiśniewie, Pani Dyrektor GOK w Wiśniewie. Było coś dla ucha i dla „brzucha”- na zakończenie zaproszono nas na uroczysty poczęstunek. W rozmowach z osobami starszymi, mogliśmy bliżej poznać okres Polski powojennej. Z nowymi doświadczeniami, umocnieni patriotycznie następnego dnia wybraliśmy się na XXVII Bieg Niepodległości do Warszawy.

17.11.2015

Kampania społeczna bezpieczny przejazd – „zatrzymaj się i żyj!”

Dnia 30 października 2015r. nasi wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej bezpieczny przejazd – „zatrzymaj się i żyj!” Nadrzędnym celem tego spotkania było kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. w konsekwencji dążymy do ograniczenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych.

17.11.2015

Wielkie sprzątanie cmentarza

„Dobro i zło należy pamiętać wiecznie. Dobro, ponieważ wspomnienie, że kiedyś nam je wyświadczono, uszlachetnia nas. Zło, ponieważ od chwili, w której je nam wyrządzono, spoczywa na nas obowiązek odpłacenia za nie dobrem."

28.10.2015

ODWIEDZILIŚMY ŚWIETLICĘ SOCJOTERAPEUTYCZNĄ

Dnia 26 października grupa pozytywnych wolontariuszy kolejny raz wybrała się w odwiedziny do zaprzyjaźnionej Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas w Siedlcach. Spotkanie było bardzo radosne- graliśmy w gry planszowe, prowadziliśmy ciekawe rozmowy, pomagalismy odrabiać lekcje najmłodszym dzieciakom. Bezinteresowne pomaganie innym daje nam możliwość rozwijania postawy empatycznej wobec drugiego człowieka, skupia uwagę na potrzeby innych osób, buduje poczucie naszej własnej wartości. Za poświęcony czas i energię dostaliśmy w nagrodę uśmiech podopiecznych świetlicy i zachętę do dalszego pomagania.

28.10.2015

ZAJĘCIA Z PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

W roku szkolnym 2015/2016 kontynuujemy współpracę ze Stowarzyszeniem „Szansa” i Poradnią „Powrót z U”. Nasi wychowankowie systematycznie uczestniczą w zajęciach, których głównym celem jest zmiana postaw osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych i współuzależnionych od substancji psychoaktywnych.
W trakcie zajęć prowadzący kładą nacisk na dokonywanie zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu wychowanków, dążą do ukształtowania dojrzałych postaw wobec siebie, innych, własnego życia i całego świata. Wraz z kadra terapeutyczna młodzież pracuje nad tzw. czynnikami chroniącymi:
- umiejętnością poszanowania prawa, norm, wartości i autorytetów społecznych;
- nawiązaniem dojrzałych relacji z rodziną lub z osobami ważnymi;
- zainteresowaniem nauką szkolną;
- nawiązaniem kontaktów i wchodzeniem w nowe środowiska, które będą wspierały rozwój wychowanka po opuszczeniu Ośrodka;
Terapia w kolejnych etapach ma pozwolić wychowankom na:
- poznanie przyczyny sięgania po narkotyki;
- zdobycie umiejętności radzenia sobie z lękiem, napięciami i agresją;
- radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych;
- doskonalenie umiejętności komunikowania się z innymi;
- budowanie pozytywnych relacji rodzinnych;
- kontynuowanie nauki po opuszczeniu Ośrodka;
- doskonalenie rozwoju osobistego, swoich zainteresowań oraz zrealizować plany na przyszłość;
- szanownie własnego zdrowie.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Stowarzyszenia „Szansa” i Poradni „Powrót z U” za wsparcie i owocną współpracę.

25.10.2015

ANTYDOPALACZE - SPORT, MUZYKA, PASJA !

Dnia 24.10.15 mieliśmy możliwość uczestniczyć w festiwalu Drużyny Mistrzów pod hasłem „Antydopalacze - Sport, Muzyka Pasja!”, który odbył się w Piasecznie. Jesteśmy wielkimi fanami aktywnego spędzania wolnego czasu w rytm najlepszej muzyki, dlatego nie mogło Nas tam zabraknąć. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji takich jak rap koncerty, graffiti jam czy pokaz tańca i pokazy sportowe. Główny celem przedsięwzięcia było przeciwdziałanie rozpowszechnianiu dopalaczy wśród młodzieży. Punktem kulminacyjnym imprezy był koncert Miejskiego Sortu oraz Bosskiego i Młodego Bosskiego. Pomiędzy występami obu ekip na scenę wkroczyli wychowankowie zaprzyjaźnionego Ośrodka w Wojnowie i zaprezentowali swój utwór wpisujący się w tematykę wydarzenia. Dominikowi i Damianowi serdecznie gratulujemy i czekamy na nagranie z naszą ekipą. Na zakończenie mieliśmy możliwość porozmawiania z Bosskim Romanem, który przekazał nam kilka cennych spostrzeżeń wynikających z jego doświadczeń. Spotkanie uwieczniliśmy pamiątkową fotografią z naszym idolem, którego muzyka motywuje nas do codziennego działania oraz rozwijania pasji i zainteresowań.

25.10.2015

DZIECI POWSTANIA 44

Dnia 20 października 18 osobowa reprezentacja MOW Gostchorz miała przyjemność obejrzeć musicalu w wykonaniu Alternatywnego Teatru Tańca LUZ i Studia Musicalowego LUZ prezentowany w Sali Widowiskowej "Podlasie" Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Spektakl objęty jest honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Dzieci Powstania ‘44" to taneczno-wokalny zapis wspomnień dzieci, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Musical jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytania czym jest wojna, jak się wobec niej zachować, co zrobić. Młodzi artyści LUZ-u poprzez taniec i piosenki walczącej Waszawy chcieli pokazać wrażliwość i emocje towarzyszące małym powstańcom. Tym samym skłonić publiczność do refleksji i zadumy nad sensem i siłą patriotyzmu, tak wtedy, jak i dziś. Musical zrobił na nas wielkie wrażenie, przypomniał o wartościach patriotycznych.

25.10.2015

KANTATA NA CZTERY SKRZYDŁA

We wtorkowe południe (20.10) postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach i w dziesięcioosobowym składzie wybraliśmy się na spektakl zatytułowany „Kantata na cztery skrzydła”. Z przyjemnością patrzyliśmy na kunsztowną grę znakomitych aktorów Sceny Teatralnej Miasta Siedlce: Uli Gotowickiej („Ruda”), Roberta Protasewicza (anioł Beatiel) i Macieja Czapskiego (anioł Amhiel).
Dzięki opowieści o „Rudej” dowiedzieliśmy się, co tak naprawdę ma największą wartość na tym świecie, ale też z jakim trudem nam to przychodzi. To umiejętność wybaczania ma największą moc, może w krytycznym momencie przechylić szalę losu i uratować nas od zagłady. I jakby się wszystkim wydawało, najtrudniejsze nie jest wcale wybaczenie mężowi czy nawet teściowej, ale wybaczenie samemu sobie. Ono ma też największą wartość.
W sztuce poruszony został również problem słabości ludzkiej psychiki, która po doświadczeniu kilku następujących po sobie niepowodzeń, podsuwa na myśl człowiekowi najłatwiejsze rozwiązanie sytuacji… samobójstwo. Na szczęście czuwa nad każdym z nas Anioł Stróż. „Ruda” była wyjątkowa, czuwały nad nią dwa anioły.
Za sprawą zabawnych dialogów i komizmu sytuacyjnego nie czuliśmy się przytłoczeni dramatem, który rozgrywał się w życiu głównej bohaterki i miło spędziliśmy czas. Według nas widowisko zasługuje na pięć gwiazdek.

25.10.2015

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

19 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Chcąc docenić pracę naszych wychowawców i pedagogów przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny zakończony krótkim koncertem życzeń. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pracowników oświaty. Dziękowaliśmy im za cierpliwość, wyrozumiałość, czujność i troskę o nasze dobro. Wszystkich obdarowaliśmy pięknymi różami i własnoręcznie wykonanymi prezencikami. Zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek.
Dziękujemy i życzymy sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

25.10.2015

GRAMY W BILARD

Nowy tydzień to nowe przeżycia w Grupie Usamodzielnienia. Nasz Dom, który nabrał już kolorów i kształtów pozyskał stół bilardowy! Dzięki niemu po ciężkich dniach szkoły i praktyk będziemy mogli odpocząć w ciekawy i aktywny sposób. Dzięki niemu łatwiej nam się odstresować i rozwijać nowe pasje i zainteresowania. Już niedługo rozegrany zostanie I Turniej Bilarda o Puchar Dyrektora. Wszyscy trenujemy i liczymy na niezapomniane emocje.

17.10.2015

TWÓRCZA RESOCJALIZACJA

Zapraszamy do obejrzenia video nagranego przez Naszych wychowanków do utworu stworzonego na sekcji ekspresji wokalnej. WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA GRAFIKĘ

17.10.2015

WYCIECZKA ROWEROWA

W sobotnie popołudnie udaliśmy się z całą grupą usamodzielnienia na wycieczkę rowerową. Trasa naszej eskapady to przymiejscowe tereny Gostchorzy. Była to bardzo miła rozrywka i odpoczynek od sobotnich zajęć. Trasa była iście survivalowa- przejazd lasem, przenoszenie roweru przez strumyk, jazda żwirową drogą. Naszym marzeniem jest jednak nocna przejażdzka rowerowa. Mamy nadzieje, że prędzej czy później się to spełni :)

17.10.2015

NASZE WYBORY

Dnia 10 października 2015 odbyły się coroczne wybory do Samorządu Wychowanków. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą i prezentacją kandydatów, na której przedstawili oni swoje propozycje. Każdy z kandydatów oferował nam inne pomysły.Tuż przed głosowaniem wychowawcy wyjaśnili wszystkim, na czym polegają demokratyczne wybory i zgodnie z ich zasadami przeprowadzono głosowanie, a zasady te to:
* zasada powszechności – oznaczająca, że każdy ma prawo wziąć udział w wyborach,
* zasada równości – oznaczająca, że każdy oddany głos jest tak samo ważny i równy głosowi innego wyborcy,
* zasada tajności - mówi o tym, że obywatele powinni mieć odpowiednie warunki do tego, aby mogli anonimowo oddawać głosy podczas wyborów i aby nikt nie mógł rozpoznać głosu konkretnego wyborcy,
* zasada bezpośredniości głosowania - oznacza, że wyborca bezpośrednio oddaje swój głos na wybranego przez siebie kandydata, nie ma więc żadnych ogniw pośrednich.
Większością głosów zwyciężyła Michał oraz Maciej. GRATULUJEMY i życzymy powodzenia.

17.10.2015

RUSZYŁY ZAJĘCIA POZALEKCYJNE W SKKS „DRAGON” w SIEDLCACH- sekcja strzelectwa sportowego

Pod opieką wychowawcy odbył się kolejny wyjazd na strzelnicę do Siedleckiego Klubu Strzelectwa Sportowego„Dragon”. Pan Piotr-opiekun naszej sekcji przypomniał nam zasady oraz regulamin strzelnicy. Jedna z nich dotyczyła bezpiecznego posługiwania się bronią. Pod nadzorem opiekunów i trenerów przystąpiliśmy do otwarcia w nowym roku szkolnym zajęć. Strzelaliśmy z karbinu pneumatycznego do tarcz z odległości 10 metrów w pozycji siedzącej oraz stojącej. Uczestnictwo w zajęciach umożliwia nam kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo ruchowej i panowania nad stresem. Mamy nadzieję, że i w tym roku przystąpimy do zawodów zaplanowanych na strzelnicy i będziemy mogli godnie reprezentować Nasz Ośrodek.

03.10.2015

SPORT TO NASZA PASJA

Po przerwie wakacyjnej wznowiliśmy wyjazdy do naszego zaprzyjaźnionego klubu sportowego Gladiator (muay thai) gdzie nasi wychowankowie mają szansę rozwijać swoje pasję pod okiem profesjonalistów. Muay thai jest dyscypliną sportu wywodzącą się z Tajlandii. Jest to piękna, efektowna i skuteczna sztuka walki zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Kompleksowo rozwija ciało i umysł, kształtuje charakter, pomaga zredukować stres i budować wiarę we własne siły. Daje poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję z przełamywania własnych barier. Zajęcia w klubie Gladiator prowadzone są w sposób bezpieczny i dostosowany do predyspozycji fizycznych ćwiczących. Techniki wykonywane podczas treningów polegają w większym stopniu na wykorzystaniu całego ciała (między innymi skręt tułowia i bioder, balans, ułożenie stopy), niż siły mięśni. Treningi są różnorodne, a nauka i doskonalenie technik nigdy się nie kończy. Specjalistyczne ćwiczenia pomagają wyrzeźbić sylwetkę, utwardzić mięśnie brzucha, ud i pośladków.Uprawianie sztuk walki wpływa wszechstronnie na kondycję fizyczną oraz hartuje ćwiczących psychicznie, działa kojąco na nerwy, poprawia samopoczucie i uczy panowania nad emocjami.

03.10.2015

DOPALACZE TO NIE TYLKO TWOJA SPRAWA

Zapraszamy do obejrzenia spotu nakręconego przez wychowanków MOW Gostchorz pod patronatem Pani Karoliny i Pana Łukasza. Film został nakręcony na potrzeby konkursu „Przytomni” organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z wykorzystaniem bitu znanego polskiego rapera O.S.T.R. Konkurs wpisuje się w promocję zdrowego i wolnego od używek trybu życia, który jest promowany w Naszym Ośrodku. Celem akcji jest zwiększenie świadomości młodych osób, w zakresie niebezpieczeństw związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Konkurs jest częścią rozpoczętej w lipcu kampanii społecznej „Dopalacze Kradną Życie”. W CELU URUCHOMIENIA FILMU KLIKNIJ NA GRAFIKĘ

03.10.2015

Żyj smacznie i zdrowo - bierzemy udział w projekcie

W tym roku po raz pierwszy bierzemy udział w konkursie zdrowego odżywiania organizowanym przez markę WINIARY "Żyj smacznie i zdrowo". Od dłuższego czasu ośrodek podejmuje szereg działań mających na celu kształtowanie właściwych nawyków. W tym roku rozszerzyliśmy dobre praktyki żywieniowe o coś więcej. Po zakończonym Programie przedstawimy relację z jego przebiegu.WIECEJ NA: www.winiary.pl/zyjsmacznieizdrowo/

03.10.2015

Wolontariusze wznawiają działaność

Jak co roku w październiku rozpoczynamy wolontariat. Pełni pozytywnej energii i chęci niesienia pomocy innym odwiedziliśmy zaprzyjaźniona z naszą placówką Zawodową Specjalistyczną Rodzinę Zastępczą w Wisniewie. Zaoferowalismy podopiecznym rodziny- swój czas i pomysły na dobra, bezpieczną zabawę. Graliśmy w piłkę nożną, bawiliśmy się na placu zabaw i udaliśmy się na spacer po okolicy. Był to bardzo radośnie i przyjemnie spożytkowany czas wolny a największą nagroda dla nas były uśmiechy i radość podopiecznych rodziny. Mamy nadzieje, ze niedługo znowu ich odwiedzimy.

03.10.2015

Romeo i Julia

Dnia 27.09.15 reprezentacja naszego ośrodka udała się do miejscowych Siedlec na przedstawienie „Romeo i Julia”. Jest to sztuka Williama Szekspira z 1597r. opowiadająca o nieszczęśliwej miłości tytułowych Romea i Julii z rodu Capuletich i Monteccich. Przedstawienie odbyło się w sali Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Udaliśmy się tam w 8 osobowym składzie: Maciej, Andrzej, Krzysztof, Adam, Sylwester, Damian, Marcin oraz opiekun p. Damian. Aktorzy zafascynowali nas przedstawioną historią o miłości opowiedzianą magicznym językiem tańca. Na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce przedstawili nam tancerze i aktorzy Teatru Tańca Caro Dance. Dużym atutem spektaklu była ciekawa scenografia, porywająca muzyka i przede wszystkim profesjonalny taniec i poruszająca gra aktorska. Bardzo miło będziemy wspominali ten udany wyjazd.

03.10.2015

MGU gra w tenisa ziemnego

Dnia 28 września 2015 Młodzieżowa Grupa Usamodzielnienia uczestniczyła w zajęciach tenisa ziemnego w OSiR Siedlcach. Podopieczni uczyli się podstawowych zasad gry w tenisa ziemnego, serwowania  i odbierania piłek. Wychowankowie po zapoznaniu się z zasadami gry odbyli mecze sparingowe pomiędzy sobą. Czas spędzony na grze minął bardzo szybko i przyjemnie a Wychowankowie MGU byli bardzo zadowoleni z gry. Już nie mogą się doczekać kolejnych zajęć.

03.10.2015

Mecz Piłki Nożnej: MOW Gostchorz vs MOW Wojnów

Dnia 23 września reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy rozegrała kolejny już, a pierwszy w tym roku szkolnym mecz piłkarski z reprezentacją zaprzyjaźnionego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Wojnowa. Rywalizacja o zwycięstwo była bardzo zacięta i wyrównana. Jednak na pierwszym miejscu wszyscy uczestnicy meczu stawiali zasady fair play. Mecz zakończył się wynikiem 7 do 3 dla reprezentacji naszego Ośrodka trenującej pod okiem Pana Grzegorza i Pana Damiana. Uczestnicy po meczu choć zmęczeni byli bardzo zadowoleni z możliwości rywalizacji i aktywnego spędzenie wolnego czasu. Jedno jest pewne już niebawem dojdzie do kolejnego spotkania między tymi drużynami.

22.09.2015

GRUPA USAMODZIELNIENIA MOW GOSTCHORZ

Grupa Usamodzielnienia powstała w 2015 roku, na skutek wieloletnich doświadczeń w zakresie przygotowania do samodzielnego życia wychowanków Ośrodka. Dzięki przekształceniu mieszkania i domu jednorodzinnego powstała wielofunkcyjna, otwarta na środowisko placówka. Jednym z elementów tego programu jest utworzenie Grupa Usamodzielnienia, jako formy, która ma zapewnić najbardziej skuteczne i efektywne przygotowanie do samodzielnego, dorosłego życia. Więcej informacji w zakładce  GRUPA USAMODZIELNIENIA 

06.08.2015

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 25 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbył się ceremoniał wręczenia "Szkolnych Gostchorków". Na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej Pierwsza Szkolna Gala wyłoniła kilkunastu zdobywców Złotych Gostchorków w 15 kategoriach. Nominowani zostali wybrani spośród uczniów klasy III Gimnazjum. Wyboru dokonał specjalnie do tego powołany komitet organizacyjny, zwany Szanowną Szkolną Kapitułą składający się z nauczycieli, wychowawców i przedstawicieli uczniów klasy II. Organizatorzy zadbali też, żeby nie zabrakło elementów charakterystycznych dla Gostchorkowej Gali, jak czerwony dywan, dyplomy czy statuetki Złotego Gostchorka, które podkreślały rangę tego pierwszego w historii szkoły wydarzenia.
Galę poprowadziły charyzmatyczne konferansjerki, pani Jolanta Mazurkiewicz i pani Katarzyna Tarasiuk. W ciekawy i żartobliwy sposób, utrzymując cały czas wszystkich w napięciu, przedstawiały uczniów nominowanych w poszczególnych kategoriach oraz zapowiadały nauczycieli lub wychowawców, którzy mieli zaszczyt wskazać szczęśliwego wybranka w danej kategorii i wręczyć nagrodę.
Tak więc, Pierwsza Szkolna Gala Wręczania Gostchorków 2015 wyłoniła piętnastu zwycięzców w następujących kategoriach:
• Weteran MOW Gostchorz
• Złoty Bit
• Strongman
• Poszukiwacz Zaginionej Prawdy
• AutoMotoTerabajt
• Diamentowa Kłódka
• Purpurowa Poduszka
• Gwiazda Futbolu
• Uśmiechnięty Optymista
• Angielski Pacjent
• Struś Pędziwiatr
• Żartowniś Roku
• Znawca śrubki, wkrętki i pokrętki
• Zaskoczony Życiem
Laureaci byli wyraźnie zaskoczeni. Gala wręczenia Gostchorków spotkała się z ciepłym i emocjonalnym przyjęciem ze strony zarówno Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców, jak i nas- uczniów klasy III.
WSZYSTKIM ZWYCIĘZCOM SZKOLNYCH GOSTCHORKÓW SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Ale to nie był koniec wielkich wrażeń i wspaniałych wyróżnień. Specjalnego Gostchorka za przyjazną uczniom i pracownikom organizację życia szkoły, wielkie serce i niewyczerpaną energię w kategorii SUPERSZEF otrzymał pan Jan Michalik – dyrektor MOW w Gostchorzy.
Symboliczną różę, własnoręcznie wykonane podziękowania i ciepłe słowa za trud i pracę włożoną w naszą edukację i wychowanie ofiarowaliśmy również wszystkim nauczycielom i wychowawcom.
Następnie wszyscy zebrani obejrzeli prezentację multimedialną, która przypomniała najciekawsze chwile uczniowskiego życia. Nie obyło się bez wzruszeń.
Nadszedł wreszcie moment podsumowania naszej całorocznej pracy. Każdy z nas odebrał z rąk dyrekcji i wychowawczyni klasy - pani Iwony Jastrzębskiej gratulacje i dyplomy absolwenta gimnazjum. Najlepsi otrzymali wyróżnienia i nagrody książkowe za wysokie wyniki w nauce oraz na innych płaszczyznach.
Odśpiewana na finał piosenka „To już jest koniec” z repertuaru zespołu Elektryczne Gitary była sygnałem, że czas nauki w Gimnazjum w Gostchorzy minął (przeszedł do historii). Teraz, zgodnie z mottem dzisiejszej uroczystości:
W drogę, żegnajcie chłopcy,
W drogę, już na nas czas
W drogę bez drogowskazów
W drogę, po własny los.
By ta droga była słodka, pani dyrektor Jolanta Mazurkiewicz i wychowawczyni klasy III życząc nam szczęśliwego i miłego życia, wolnego od trosk i kłopotów poczęstowały nas smacznym, bezowym tortem. Mniam, mniam – palce lizać.
A więc ruszamy po własny los…………….. To był już ostatni dzwonek w murach tej szkoły. Żegnajcie! Dziękujemy!

10.08.2015

MECZ O PUCHAR DYREKTORA MOW

21 czerwca 2015 r. z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego na Orliku przy ZS Wiśniew odbył się mecz pomiędzy drużyną z MOW w Wojnowie i drużyną chłopców z naszego Ośrodka. Młodzi zawodnicy grali o puchar Dyrektora MOW. Nasi chłopcy zagrali w składzie: Sebastian, Dominik, Daniel, Sebastian, Michał, Norbert, Łukasz i Daniel. Drużynę z ławki trenerskiej wspierał z-ca dyrektora p. Łukasz. Zawodnikom obu drużyn nie brakowało zaangażowania i woli zwycięstwa. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie wzbudzając aplauz miejscowej publiczności. Mecz trwający 2x35 minut zakończył się naszym zwycięstwem 4:1. Wychowankowie otrzymali piękny pamiątkowy puchar. Na koniec wszyscy udali się do pizzerii, gdzie w towarzystwie kadry uczcili zwycięstwo. Przyjęliśmy również zaproszenie na mecz rewanżowy, który ma się odbyć na inaugurację roku szkolnego 2015/2016.

24.06.2015

DZIEŃ OJCA

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II

22.06.2015

ROK WOLONTARIATU ZA NAMI

Dnia 18.06.2015 r. pojechaliśmy po raz ostatni w tym roku szkolnym do Specjalistycznej Zawodowej Rodziny Zastępczej Państwa Oslowskich. Uśmiechów i dobrej zabawy nie było końca. Spędziliśmy ten czas na placu zabaw i boisku szkolnym. Dzieciaki miały dużo radości a my mogliśmy powrócić do czasów dzieciństwa- graliśmy w piłkę i hustalismy się na huśtawce. Na sam koniec, kiedy odprowadzilismy dzieci do domu Mama zastępcza przygotowała dla nas niezwykłą niespodziankę. Każdy z nas otrzymał imienny dyplom z podziękowaniem za serce i trud włożony w wolontariat. Usłyszeliśmy tez wiele cieplych słów i zachęty do dalszej współpracy. Ten rok wolontariatu pokazał nam, że każdy może pomagać i naprawdę niewiele potrzeba, aby wywoływać uśmiech na twarzach innych osób. Po wakacjach planujemy ponownie otworzyć nasze serca dla innych.

22.06.2015

ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI SEKCJE ZAINTERESOWAŃ W CELU ZAPOZNANIA SIĘ Z PODSUMOWANIEM DZIAŁALOŚCI SEKCJI INFORMATYCZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014 -2015

22.06.2015

ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI SEKCJE ZAINTERESOWAŃ W CELU ZAPOZNANIA SIĘ Z PODSUMOWANIEM DZIAŁALOŚCI SEKCJI TENISA STOŁOWEGO W ROKU SZKOLNYM 2014 -2015

22.06.2015

ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI SEKCJE ZAINTERESOWAŃ W CELU ZAPOZNANIA SIĘ Z PODSUMOWANIEM DZIAŁALOŚCI SEKCJI PŁYWACKO - REKREACYJNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014 -2015

17.06.2015

WYCIECZKA DLA PASJONATÓW HISTORII I SPORTU

Dnia 12.06.2015r. skorzystaliśmy z zaproszenia kolegów i kadry z MOW Wojnów i pojechaliśmy na 3 dniową wycieczkę. Pierwszym przystankiem była Częstochowa, w której zwiedziliśmy Jasną Górę, część miasta i uczestniczyliśmy w gali K1, gdzie walczył nasz idol Michał Wlazło o tytuł mistrza. Następnego dnia byliśmy już w Krakowie, gdzie mieliśmy nocleg. Od samego rana zaczęliśmy zwiedzanie od Wawelu, gdzie oprowadzał nas przyjazny przewodnik. Kolejnym punktem w Krakowie, był rynek i Kościół Mariacki. Przy okazji przewodnik poprowadził nas przyjemnymi ścieżkami tego pięknego miasta. Po drodze odwiedziliśmy park przy miejscu, w którym papież Jan Paweł II spotykał się z pielgrzymami. Po obiedzie wróciliśmy do schroniska chwilę odpocząć. Wieczorem wybraliśmy się na koncert Drużyny Mistrzów, gdzie oglądaliśmy pokazy najróżniejszych sportowców i bawiliśmy się przy muzyce najlepszych polskich raperów. Ostatniego dnia pojechaliśmy do Oświęcimia. Zwiedziliśmy cały obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Przewodniczka opowiadała nam o życiu więźniów, o tym co znajdowało się w obozie i opowiadała różne ciekawostki. Kolejnym i ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy były Wadowice, w których zobaczyliśmy kościół i... poszliśmy na pyszne papieskie kremówki. Wyczerpani, choć zadowoleni i pełni nowej wiedzy wróciliśmy do ośrodków. Dziękujemy Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Wojnowie za zaproszenie na wycieczkę, która była naprawdę ciekawa. Myślimy, że to nie była nasza ostatnia, wspólna wycieczka.

17.06.2015

ALTERNATYWA DLA SIŁOWNI - WOREK BUŁGARSKI

We wtorkowe wieczory dzięki uprzejmości klubu sportowego Gladiator mamy możliwość uczestniczenia w treningach workami bułgarskimi. Jest to przyrząd który świetnie uzupełnia trening różnorakich sportów oraz sztuk walki, dzieje się tak dlatego, że zakres ćwiczeń jaki daje nam to urządzenie jest prawie nieograniczony a co za tym idzie angażujemy do pracy najistotniejsze partie mięśniowe. Treningi są bardzo wymagające, ale z wielką chęcią w nich uczestniczymy.

PRZYGOTOWANIA DO TRENINGU
PRZYGOTOWANIA DO TRENINGU
15.06.2015

POZNAJEMY INNOWACYJNE FORMY TRENINGÓW

Dnia 13.06.2015 r. wraz z Panem Łukaszem mieliśmy możliwość uczestniczenia w treningu przekrojowym organizowanym przez klub sportowy Gladiator, który wykorzystuje w pracy z ciałem opony od samochodów ciężarowych. Jest to ciekawa i innowacyjna formą pracy, dzięki czemu przestaje być nudnym schematem, pozwala w atrakcyjny sposób zwiększać świadomość i wiedzę w zakresie możliwości swojego organizmu, jak i polepszyć kondycję i odnaleźć optymalny dla siebie zdrowy styl życia. Dzięki systematycznym treningom można osiągnąć wyśmienite samopoczucie, zwiększyć wydolności krążeniowo – oddechową, wytrzymałość mięśniową, rozwinąć dynamikę, koordynację ruchową, oraz zwiększyć poziom energii, na co dzień, dzięki czemu można efektywniej się uczyć i spędzać czas wolny. Zajęcia były bardzo intensywne i wycieńczające ale już nie możemy doczekać się kolejnego treningu.

15.06.2015

EWAKUACJA DORAŹNA

W sobotę, dnia 13.06.2015r. przeprowadziliśmy ewakuację w naszej placówce. Koordynator p. Piotr – opracował scenariusz ewakuacji. Opiekunowie wyjaśniali nam czym jest ewakuacja ludności, jakie są jej rodzaje, jak ją planować. Po zapoznaniu się z zasadami przystąpiliśmy do akcji. Według znaków ostrzegawczych - wszyscy opuściliśmy placówkę kierując się oznaczoną drogą ewakuacyjną. Miejscem zbiórki do ewakuacji jest u nas boisko do gry w koszykówkę. Przy liczeniu osób-na zbiórce okazało się, że jednego z naszych kolegów nie ma wśród nas. Opiekunowie sprawdzili pomieszczenia placówki - okazało się, że jest ranny. Wychowawcy udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystko skończyło się bezpiecznie. Z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do placówki. Kolejny raz przekonaliśmy się jak ważne jest bezpieczeństwo własne i innych. Dziękujemy.

09.06.2015

WSPÓŁPRACA ZE STOWARZYSZENIEM "SZANSA"

W dniu 08.06.2015 po raz kolejny udaliśmy się do Stowarzyszenia Szansa celem wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym wsparcia rozwoju psychicznego młodzieży oraz podniesienia świadomości na temat zagrożeń płynących z zażywania środków odurzających. W trakcie zajęć uzyskujemy wiedze o szkodliwości działania narkotyków i innych środków psychoaktywnych. W sposób bardzo aktywny uczestniczymy w zajęciach. Formy prowadzenia tych zajęć są bardzo atrakcyjne i aktywują Nas do pracy.
Po spotkaniu udaliśmy się na sportowy relaks nad sieleckim Zalewem.

09.06.2015

KIBICOWANIE Z KLASĄ I PARK WODNY

Nasi młodsi koledzy – mamy nadzieję, że również dzięki Naszemu wsparciu osiągnęli świetny wynik w lidze rocznika 2004 zajmując w niej wysokie 3 miejsce!
Pomożemy też kibicować w turnieju, który ma się odbyć na siedleckim stadionie w dniach 13-14 czerwca.
Po kibicowaniu przyszedł czas na odprężenie na obiekcie siedleckiego Parku Wodnego.

04.06.2015

UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

Dnia 04.06.2015r. uczestniczyliśmy w Uroczystościach Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Z opiekunem panem Piotrem wybraliśmy się do kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie. W procesji po ulicach parafii, kolejno przy czterech ołtarzach-skupieni, mogliśmy rozważać liturgię. Fragmenty słów czterech ewangelli-dały nam pretekst do przemyśleń nad sensem życia i pozwoliły nam przybliżyć wartości płynące z wiary katolickiej.

09.06.2015

Kibicowanie z klasą - Raz się wygrywa, raz się przegrywa.


Tym razem nasza zaprzyjaźniona drużyna Pogoni Siedlce rocznik 2005 pomimo walki przegrała z bardzo dobrze dysponowanym przeciwnikiem UKS Dobre 6:1
Chłopaki nie martwcie się jesteśmy z Wami – jesteśmy wiernymi kibicami!!! Już czekamy na kolejny mecz – będzie dobrze!

03.06.2015

TWÓRCZA RESOCJALIZACJA - NAGRALIŚMY TELEDYSK DO BAD BOY

Zapraszamy do obejrzenia teledysku do utworu "Czarny x Eme - Bad Boy".
Wraz z Eme chcemy bardzo podziękować P. Łukaszowi za pomoc i trud, który włożył w tą pracę (za sceny) , dziękujemy również kolegom, którzy byli z nami ,którzy nas wspierali . Spontaniczne wyjazdy do Siedlec spowodowały nakręcenie scen i pomysł na następny klip. Jest to już nasz drugi teledysk , cięzko nad tym pracowaliśmy, żeby wszystko było dopracowane. Sami zajeliśmy się montażem teledysku, który kosztował nas wiele godzin cięzkiej i mozolnej pracy. Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników i osiągnięc, już planujmy kolejne projekty. Warto przypomnieć, że Nasz utwór zajął II miejsce  w Ogólnopolskim Konkursie Muzyczno - Wokalny " Hip - Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów"

01.06.2015

PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Dzień Dziecka w Mow Gostchorz przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Przepiękna pogoda dopisała i mogliśmy zgodnie z programem spędzić cały dzień na dworze. Kadra ośrodka przygotowała dla nas mnóstwo atrakcji m.in. kilkugodzinne zawody sportowe rozegrane w warunkach fair play, gry i zabawy na świeżym powietrzu, słodki poczęstunek i zabawę przy muzyce. Zawody w siłowaniu na rękę wygrał Michał a siłowo- sprawnościowy tor przeszkód w najkrótszym czasie pokonał Łukasz. Atrakcją tego dnia był profesjonalny pokaz dwóch siedleckich DJ - ów, którzy opowiedzieli nam ciekawe historie ze swojej pracy, przybliżyli parametry techniczne sprzętu a także pozwolili stanąć za konsoleta. Nasi ośrodkowi koledzy Czarny i Eme dali świetny koncert przy profesjonalnym nagłośnieniu. Wszystkich wprawiło to w bardzo pozytywne nastroje, które przydały się podczas nietypowej bitwy balonowej. Cali mokrzy i uśmiechnięci rozegraliśmy jeszcze mecz rugby, po którym udaliśmy się na regeneracyjny posiłek- przysmaki z grilla. Żałujemy, że Dzień Dziecka jest tylko raz w roku.

31.05.2015

ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE CZYSTA GMINA - WESOŁA MINA

W przepiękne, niedzielne popołudnie wybraliśmy się do Dworu Moscibrody na rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Czysta gmina, wesoła mina". Czekając na ogłoszenie wyników mieliśmy możliwość podziwiać młodych wykonawców w konkursie piosenki naszych rodziców, skorzystać z przygotowanych przez organizatorów atrakcji- skosztować pyszne lody, postrzelac z łuku a także podziwiać piękne krajobrazy. Wreszcie przyszła długo oczekiwana chwila- ogłoszenie wyników konkursu ekologicznego. Jakże wielkie było nasze zdziwienie kiedy nagroda główna całego konkursu- laptop została przyznana naszemu koledze Tomkowi!!! Serdecznie gratulujemy i zachęceni sukcesem kolegi zamierzamy startować w kolejnych konkursach.

25.05.2015

KOLEJNE KURSY CZAS ZACZĄĆ

Od Poniedziałku 25.05.2015 r. kolejna grupa naszych wychowanków rozpoczeła profesjonalny kurs na wózki widłowe. Kursy tego typu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych wychowanków wkraczających w okres samodzielności, ponieważ posiadanie uprawień na wózki widłowe jest częstym wymogiem i warunkiem zdobycia pracy w wielu branżach. Chcąc podnieść kwalifikacje naszych wychowanków proponujemy im szeroki wachlarz kursów i szkoleń. Celem kursu jest zdobycie potwierdzonych uprawnień do pracy przy obsłudze wózków jezdniowych. Uzyskanie uprawnień operatora zwiększy szanse potencjalnego pracownika na rynku pracy krajowym i zagranicznym. W trakcie szkolenia na wózki widłowe młodzieży zostanie przekazana wiedza w taki sposób, aby nauka odbyła się bez zbędnego stresu, profesjonalnie i z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji kursantów.

20.05.2015

PODNOSIMY KWALIFIKACJE

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, podobnie jak w poprzednich latach część wychowanków przystąpiła do kursu na Prawo Jazdy kategorii B. W dzisiejszych czasach to uprawnienie jest jednym z priorytetów młodzieży wkraczającej w etap samodzielności. Jest jednym z wymagań większości pracodawców, podnosi kwalifikacje, pozwala zaoszczędzić cenny czas. Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów czyni młodych niezależnymi oraz daje im satysfakcję.

31.05.2015

WYCIECZKA ROWEROWA DO KOŚCIOŁA

…w poszukiwaniu „dróg”…

GALERIA
GALERIA
28.05.2015

I OŚRODKOWY PRZEGLĄD DOBREGO HUMORU

Dnia 28 maja 2015r. odbył się I Ośrodkowy Przegląd Dobrego Humoru. Każdy wychowanek miał możliwość pokazać swój talent komediowy i sprawdzić się w czterech kategoriach:
1. Boki zrywać- opowiedz dowcip o blondynkach, o policjantach, o szkole i jeden w dowolnie wybranej przez siebie kategorii;
2. Najlepszy żart- wymyśl najlepszego psikusa, którego możesz zrobić koledze, rodzinie, nauczycielowi itp. Pamiętaj o tym, aby z żartu śmiały się wszystkie osoby, był bezpieczny i na odpowiednim poziomie. Profesjonalne jury oceni jakość kawału;
3. Trudne pytania- jury będzie zadawało Ci serię szybkich, dosyć łatwych pytań. Twoim zadaniem będzie odpowiadać nie używając słowa „tak” i „nie”; Ciekawe na ile pytań uda Ci się odpowiedzieć.
4. Parodia- wylosuj karteczkę z imieniem i nazwiskiem charakterystycznej osoby. Stań przed publicznością i postaraj się sparodiować tą osobę. Publiczność ma za zadanie odgadnąć kim jest pokazana przez Ciebie postać. Jury oceniają prezentację;
Do konkursu zapisało się ośmiu wychowanków, dwóch na drodze losowania zasiadło w jury a reszta kibicowała i dopingowała jako publiczność. Bezsprzecznym zwycięzcą został Daniel, który rozbawił jury i wszystkich wychowanków do łez. Drugie miejsce zajął Sebastian, który swoim ostrym żartem zostawił w tyle konkurencję. Na podium znalazł się również Kacper, który kawałem o koniu powalił wszystkich na łopatki. Na zakończenie obejrzeliśmy kompilację śmiesznych filmików w Internecie. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody a wszystkim dopisywały przednie humory.

28.05.2015

SZLAKIEM POJEZIERZA MAZURSKIEGO

Dnia 23 maja o godz. 6.00 wyruszyliśmy w podróż na Mazury, na wycieczkę, która była zwieńczeniem trzyletniej edukacji w gimnazjum. Ostatni raz chcieliśmy wspólnie przeżyć wiele wspaniałych chwil i poznać nowe, nieznane tereny.
O godzinie 12.00 po czterogodzinnej podróży dotarliśmy do celu. W Krutyni, nad rzeką Krutyń czekał na nas ratownik WOPR, który przeprowadził krótkie szkolenie na temat bezpiecznego zachowania się w wodzie oraz udzielił instrukcji jak sterować kajakiem. Poinformował nas także o trasie, którą będziemy płynąć oraz przeszkodach, które mogą wystąpić i sposobach ich pokonania. Nastał wreszcie ten moment! Podekscytowani, jak również pełni obaw, ubrani w kamizelki ratownicze pobraliśmy wiosła i rozlokowaliśmy się w dwuosobowych kajakach. Następnie kajaki zostały zepchnięte na wodę. No i zaczęło się… Mimo, że dla większości był to pierwszy spływ w życiu, podeszliśmy do sprawy ambitnie i obraliśmy za cel dopłynięcie do miejscowości Ukta oddalonej o 16 km, co oznaczało 4 godziny wysiłku. Ale – co to dla nas! Każdy wiosłował najmocniej jak umiał. Pomimo pojedynczych niewielkich kłopotów na wodzie, wszystkim dopisywał dobry humor. Pogodę oczywiście zamówiliśmy sobie wcześniej. Mogliśmy więc nie tylko zasmakować wiosłowania, ale przede wszystkim rozkoszować się pięknymi widokami otaczającej nas zewsząd przyrody. Na szlaku urozmaiconym przez liczne meandry, powalone drzewa, trzcinowisko i pływające wyspy ujrzeliśmy również malownicze mazurskie domki, urokliwie pochylające się nad wodą. Na mecie czekało na nas ognisko. Podczas wiosłowania spaliliśmy dużo kalorii, dlatego z wielkim apetytem zjedliśmy pieczone nad ogniskiem kiełbaski i chleb. Następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Po kilku godzinach podróży zatrzymaliśmy się na przepyszny obiad. Najedzeni i pełni dobrego humoru ruszyliśmy w dalszą podróż, która minęła nam śpiewająco, gdyż kierowca włączył karaoke i wszyscy włączyli się do zabawy.Wycieczka bardzo nam się podobała,  wspaniale się bawiliśmy, a pogoda dopisała. Chociaż wielu uczestników kończyło spływ w zmoczonym ubraniu, wszyscy wywieźli fantastyczne wspomnienia. Wychowankowie bardzo dziękują za wyjazd na Mazury i chcą więcej i więcej …...

26.05.2015

DZIEŃ MATKI

Wychowankowie MOW Gotchorz z okazji dnia Mamy przygotowali uroczystą i wyjątkową gazetkę ścienną, która zawisła w eksponowanym miejscu. Młodzież przygotowała również pamiątkowe laurki wraz z życzeniami. Każdy wychowanek miał możliwość telefonicznego skontaktowania się z mamą i osobistego złożenia życzeń. Z okazji tego święta życzymy mamą wszystkiego co najlepsze.

13.05.2015

W IMIENIU GRONA PEDAGOGICZNEGO ORAZ UCZNIÓW GIMNAZJUM PRZY MOW W GOSTCHORZY ZAPRASZAMY RODZICÓW, OPIEKUNÓW NA UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ DNIA 25.06.2015 r O GODZ. 08:30. SERDECZNIE ZAPRASZAMY

19.05.2015

WSPIERAMY DRUŻYNĘ MISTRZÓW

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Gostchorzy wspiera projekt „Drużyna Mistrzów” mającym na celu zachęcenie do uprawiania sportu młodych ludzi, którzy wraz z postępem technologii coraz chętniej spędzają swój wolny czas przy komputerze. W akcji biorą udział czołowi polscy raperzy jak i sportowcy zachęcając młodzież do aktywnego trybu życia. My również stawiamy na SPORT :-) Zapraszamy na profil Drużyny Mistrzów na Facebooku w celu zapoznania się z krótkim materiałem przygotowenym przez naszych wychowanków.  SPORT MUZYKA PASJA

21.05.2015

TWÓRCZA RESOCJALIZACJA - KRĘCIMY TELEDYSKI

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia teledysku ’’PROGRES’’ z udziałem wychowanków naszego Ośrodka. Utwór wraz z teledyskiem został w pełni stworzony przez naszych wychowanków. Młodzież poprzez uczestnictwo w projekcie zrealizowała własny pomysł artystyczny wykorzystując utwory muzyczne stworzone na zajęciach sekcji ekspresji wokalnej. Godziny poświęcone na tworzenie filmu przyniosły oczekiwane efekty. Nagranie można znaleźć na naszej stronie w zakładce filmy. Wychowankowie zapewniają, że nie jest to ich ostatnie zrealizowane przedsięwzięcie. Obecnie powstaje kolejny teledysk do utworu ‘’BAD BOY’’. Utwory wykorzystane przy tworzeniu materiału brały udział w I Ogólnopolskim Konkursie Muzyczno - Wokalnym " Hip - Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów".

11.05.2015

SPOTKANIE Z MOBILNYM CENTRUM INFORMACJI ZAWODOWEJ

Dnia 11.05.2015 r. po raz kolejny odbyło się spotkanie z pracownikami OHP Siedlce- CENTRUM EDUKACJI I PRACY MŁODZIEŻY W SIEDLCACH. Wykwalifikowani doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Siedlcach przeprowadzili zajęcia dotyczące: autoprezentacji, mowy ciała, przygotowania do rozmowy z pracodawcą, rozmów kwalifikacyjnych.

11.05.2015

KIBICOWANIA Z KLASĄ CIĄG DALSZY…

Zachęceni zaproszeniem drużyny młodzieżowej Pogoni Siedlce Rocznik 2005 ponownie udaliśmy się na kibicowanie tym chłopakom. Piękna pogoda zachęcała Pogonistów do fantastycznej gry, a Nas do dodawania im motywacji głośnym dopingiem. Wynik 7:1 dla Pogoni.
Przyjedziemy do Was jeszcze nie raz OBIECUJEMY!
Ponadto w trakcie powrotu odwiedziliśmy Zamek-Zbrojownię w Liwie, która przepełniła nas rycerskością po wygranym meczu naszych młodszych kolegów.

10.05.2015

I runda Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów - byliśmy i my

W sobotę 09.05.2015r. udaliśmy się na wycieczkę do Łukowa, gdzie odbyła się I runda Drużynowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów. Ciekawi wrażeń oglądaliśmy uczestników zawodów sportów siłowych. Jak zawsze były emocje, dopingowaliśmy drużynę Orlęta Łuków. Gospodarze zmierzyli się z drużyną z Pułtuska. Na zawodach spotkała nas miła niespodzianka - poznaliśmy polskiego sztangistę Pana Marcina Dołęgę - trzykrotnego mistrza świata i mistrza Europy, byłego rekordzistę świata. Spotkanie zakończyliśmy pamiątkową fotografią.

WYCHOWANKOWIE POSADZILI KWIATY W DONICACH WYKONANYCH NA SEKCJI MAJSTERKOWANIA
WYCHOWANKOWIE POSADZILI KWIATY W DONICACH WYKONANYCH NA SEKCJI MAJSTERKOWANIA
09.05.2015

MŁODZI OGRODNICY

W tym sezonie z inicjatywy wychowanków powstało koło przyjaciół zieleni. Członkowie sekcji rozwijają swoje zainteresowania i umiejętności dotyczące wykonywania prac związanych z sadzeniem oraz pielęgnacją kwiatów i roślin. Przyswajają wiedzę o roślinach, uczą się jak o nie dbać i jak je sadzić. W ramach zajęć młodzież dba o czystość wokół Ośrodka, pielęgnują tereny zielone.

09.05.2015

Hip - Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów

W Osiedlowej Instytucji Kultury w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Konkurs Muzyczno - Wokalny " Hip - Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów"., organizowany przez wychowawczynię z Ośrodka Socjoterapii nr 6 w Warszawie Panią Renatę Kęsik.
W konkursie swoje uczestnictwo zgłosili nasi wychowankowie Daniel Szypuła oraz Łukasz Golański pod wodzą wychowawcy Kamila Walczewskiego, którzy zaprezentowali wspólny utwór, pt. „Bad Boy”. Piosenka okazała się Wielkim Sukcesem, jednogłośnie zakwalifikowana do FINAŁU.
W części finałowej wystąpiło 10 uczestników w tym Łukasz i Daniel z MOW w Gostchorzy. Podczas występu na żywo chłopaki otrzymali ogromne brawa od publiczności jak i jury, która była pod wrażeniem umiejętności scenicznych duetu.
Po ogłoszeniu ostatecznego werdyktu nasi wychowankowie uplasowali się na bardzo wysokim drugim miejscu. Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz powtórnie gromkie brawa, zostali również poproszeni o „Bis”.

06.05.2015

ZWIEDZAMY OKOLICE NA ROWERACH

"Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza" Adam Mickiewicz
………za słowami wieszcza Adama Mickiewicza dnia 05.04.2015r. wraz z wychowawcami udaliśmy się do położonego nieopodal  „Dworu Mościbrody”. Pan Piotr opowiedział nam kawałek historii tego pięknego zabytku. Folwark w Mościbrodach powstał w latach 40 XIX wieku. Zwiedziliśmy odrestaurowany, zabytkowy, elegancko wyposażony Dwór wraz z oficyną w której funkcjonuje Restauracja Dworska, Podwórze Biesiadne, okoliczny parki i stawy obfitujące w ryby. Nasza trasa liczyła 31km. Zachęcamy wszystkich do jazdy na dwóch kółkach.  

03.05.2015

KAJAKIEM PO LIWCU

Pierwszy weekend maja postanowiliśmy spędzić nietypowo, bo na kajakach. Okazało się, że całkiem niedaleko Siedlec są organizowane spływy rzeką Liwiec. Postanowiliśmy sprawdzić na własnej skórze, jak to dokładnie wygląda. Z Gostchorzy musieliśmy dotrzeć do Wolki Proszewskiej. Zanim dojechaliśmy na start naszego spływu zostawiliśmy zbędne bagaże w miejscu naszego wypoczynku. Następnie wraz z kajakami zostaliśmy przewiezieni do miejscowości Kisielany, gdzie rozpoczęliśmy spływ. Przed rozpoczęciem wyprawy otrzymaliśmy od wychowawców instruktarz dotyczący zachowania się w kajaku oraz zapoznano nas z trasą całego spływu. Uczulono nas, aby na wodzie zachowywać się rozsądnie i bezpiecznie. Osoby, które poraz pierwszy siedziały tego dnia w kajaku szybko załapały o co chodzi i dosyć sprawnie zaczęliśmy pokonywać rzekę. Jednak już w miejscowości Ziomaki czekał nas trudny do przepłynięcia odcinek i pierwsze „bujanie” kajaków. Wszystko to przez pozostałości po starym drzewostanie. Na szczęście wspólnymi siłami przeprawiliśmy się wszyscy przez wystające w tym miejscu na całej szerokości rzeki konary. Po drodze podziwialiśmy piękno rzeki Liwiec i otaczający krajobraz. Rozkoszowaliśmy się promieniami majowego słońca. Dalsza droga przebiegła bez większych problemów i tuż przed wieczorem dotarliśmy na kemping w miejscowości Wolka Proszewska. Tego dnia , mimo wcześniejszych nieprzyjaznych prognoz, pogoda była wręcz wymarzona. Kilka razy robiliśmy sobie postoje na schładzającą kąpiel. Poza tym płynęliśmy bardzo spokojnie, relaksacyjnie. Rozkoszowaliśmy się otaczającą przyrodą i opalającym słońcem. Na kilka kilometrów przed końcem spływu czekała nas najpoważniejsza przeszkoda. Był to odcinek rzeki o bardzo rwącym nurcie. Wszyscy byli bardzo dzielni. Uzbrojeni w kapoki postanowiliśmy pokonać nieprzyjazną wodę nie wychodząc z kajaków. Dzięki wspólnej pomocy każdy przepłynął niebezpieczny odcinek rzeki Liwiec bez większych problemów. Po pokonaniu tej przeszkody poczuliśmy niezmierną satysfakcję, że mimo braku doświadczenia poradziliśmy sobie tak dobrze:) W końcu dotarliśmy do celu. Na zakończenie zorganizowane było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. To była niezwykła przygoda.

03.05.2015

ROWEREM NA WYŻYNIE LUBELSKIEJ

W piątek, pierwszego maja- Święto Pracy wybraliśmy się wraz z opiekunami na wycieczkę rowerową na teren województwa lubelskiego, z którym sąsiadujemy. Wychowawcy przypomnieli nam zasady poruszania się w ruchu drogowym, zapoznali nas z trasą podróży a także opowiadali ciekawostki związane z okolicą lubelskich krajobrazów. Wyżyna słynie z wąwozów lessowych w okolicach Kazimierza Dolnego, Bochotnicy i Kraśnika. Dzięki żyznym glebom – czarnoziemom – Wyżyna Lubelska jest jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo obszarów Polski. My trafiliśmy na ciekawe miejsce. Dotarliśmy do miejscowości Klimki k/Łukowa. Zatrzymaliśmy się przy Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Cardinal Palace, które zostało otwarte we wrześniu 2013 roku i położone jest w spokojnej okolicy, 8 km od Łukowa. Na miejscu znajduje się fontanna oraz staw z niewielką wyspą. Trasa naszej wycieczki liczyła niecałe 30 km. Pogoda dopisywała, przy niewielkich strugach deszczu majowego powróciliśmy cali i zdrowi do placówki.

26.04.2015

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Sekcja piłki nożnej jest jedną z wielu sekcji zawartych w sekcji ogólnorozwojowej. Nasi wychowankowie systematycznie rozgrywają mecze na boisku typu Orlik znajdującym się przy ZO Wiśniew. W meczach występują drużyny 5 - 6 osobowe. Młodzież trenuje przynajmniej raz w tygodniu przygotowując się do XIV Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w piłce nożnej na boiskach trawiastych. Na treningach panuje przyjacielska atmosfera, więc każdy znajdzie dla siebie miejsce w drużynie i spędzi miło czas wzmacniając jednocześnie swoją kondycję fizyczną.

01.05.2015

CZARNY & EME SHOW

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo występu naszych wychowanków w Finale I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyczno – Wokalnego „HIP HOP, piszę, śpiewam bez wulgaryzmów”, którzy z utworem „BAD BOY” zajęli drugie miejsce. Film znajduje się w zakładce SEKCJE ZAINTERESOWAŃ – SEKCJA EKSPRESJI WOKLANEJ

25.04.2015

Nasi wychowankowie nagrodzeni w powiatowym konkursie dla uczniów gimnazjów

25. kwietnia uczestniczyliśmy w dniu otwartym I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z uwagi na finał konkursu "bezpieczny uczeń" , w ktoryn brały udział Gimnazja z powiatu siedleckiego a także i nasz Ośrodek. Na początku wysluchalismy ciekawego wykładu na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, po ktorym nastąpił długo oczekiwany przez nas moment rozdania nagród. Emocje sięgnęły zenitu kiedy przewodniczący komisji zaczął wyczytywac nazwiska zwycięzców i prezentować ich pracę na dużym ekranie. Zostaliśmy wyczytani trzykrotnie!!! Michał zdobył trzecie miejsce, praca Arka zaszczytne drugie a Damian wywalczył Nagrodę Publiczności. Chłopcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Ponad to mieliśmy okazję poznać profil szkoły oraz uzyskać istotne informacje dotyczące rekrutacji. Z dumą i uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Ośrodka.

25.04.2015

OGNISKO INTEGRACYJNE

Piątkowe popołudnie spędziliśmy w gronie wychowanków, oraz wychowawców na ognisku integracyjnym. Spotkanie zorganizowaliśmy po ciężkiej pracy nad egzaminami gimnazjalnymi. Imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanych. Dopisali uczestnicy, pogoda, oraz dobre nastroje. W miłej atmosferze na świeżym powietrzu słuchaliśmy muzyki, piekliśmy kiełbaski, które świetnie smakowały.. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wychowawcy. Mieliśmy okazję do długich rozmów ze swoimi kolegami.

23.04.2015

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Z okazji wielkiego święta naszej planety – Światowego Dnia Ziemi podobnie jak w zeszłym roku nasi wychowankowie podjęli wiele działań związanych z ekologią. Nasza młodzież posadziła drzewa i zadbała o roślinność znajdującą się na terenie wokół ośrodka. Część wychowanków zajęła się sprzątaniem okolicznych lasów. Łącząc przyjemne z pożytecznym mamy szansę wpływać na ekologię i rozwijać w sobie szacunek dla środowiska naturalnego.

23.04.2015

W REGIONALNEJ STACJI RADIOWEJ – ODWIEDZAMY RADIO PODLASIE

W środę, 22 kwietnia odwiedziliśmy siedzibę Katolickiego Radia „Podlasie”. To lokalna stacja radiowa obejmująca swym zasięgiem środkową część wschodniej Polski. Rozgłośnia została powołana 4 września 1991 roku. Pierwsza emisja programu miała miejsce 7 lipca 1992 roku o godzinie 12:45 i trwała niespełna godzinę. Radio rozpoczęło regularne nadawanie 9 lipca 1992 roku, jako radio diecezjalne w Siedlcach.
W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się czym jest ramówka, kto wchodzi w skład zespołu radiowego, jakie są zadania archiwum dźwięku. Poznaliśmy także zabawne sytuacje związane z pracą w stacji radiowej.
Mieliśmy okazję wcielić się w rolę dziennikarza radiowego prowadzącego audycję na żywo, co okazało się ciekawym doświadczeniem.

23.04.2015

WARSZTATY Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

Podczas gdy trzecioklasiści pisali egzamin gimnazjalny, uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego na terenie Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach.
W trakcie spotkania uzyskaliśmy informacje: jak należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jakich błędów należy unikać podczas pierwszego spotkania z ewentualnym przyszłym pracodawcą, otrzymaliśmy wzory życiorysu zawodowego oraz listu motywacyjnego. Mówiliśmy także o swoich mocnych i słabych stronach, poznaliśmy funkcjonowanie Urzędu Pracy oraz przydatne adresy portali internetowych na których umieszczane są informacje o miejscach zatrudnienia.
Wiedzę uzyskaną podczas szkolenia na pewno niebawem wykorzystamy!".

22.04.2015

EGZAMINY GIMNAZJALNE

Podsumowanie trzech lat nauki w gimnazjum czas zacząć

21.04.2015

WIOSENNA ODSŁONA WOLONTARIATU


Po raz kolejny w tym roku w ramach wolontariatu odwiedziliśmy zaprzyjazniona świetlicę socjoterapeutyczna w Siedlcach oraz Zawodowa Specjalistyczną Rodzinę Zastępczą w Wisniewie. Tradycyjnie organizowaliśmy wolny czas podopiecznym obu placówek- skakalismy na skakance, graliśmy w gry planszowe, odwiedziliśmy boisko sportowe. Było dużo uśmiechów i pozytywnej energii. Niebawem po raz kolejny otworzymy nasze serca dla innych.

23.04.2015

Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.


W niedzielę 19 kwietnia br. po raz 72 wspominaliśmy rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W polskich szkołach dzień ten jest stałą datą obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Żonkile stały się symbolem pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Wydarzenia z tamtego okresu stały się dla nas uczniów okazją do dyskusji i rozmów na temat praw człowieka, konsekwencji braku tolerancji i szacunku dla innych narodów, Holokaustu oraz skutków dyskryminacji, uprzedzeń oraz stereotypów.

21.04.2015

WALCZYMY O NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI

Walczymy o nagrodę publiczności w Międzypowiatowym konkursie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów gimnazjum organizowanym przez WORD w Siedlcach i I Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Siedlcach. Pięciu wychowanków przygotowało prace konkursowe na zadany temat. Przygotowania do konkursu trwały prawie miesiąc czasu. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością, zaangażowaniem, poświęcić wolny czas na uporządkowanie pomysłów i organizację materiałów potrzebnych do stworzenia konkursowych projektów. W tym czasie doskonalili również swój warsztat fotograficzny, aby jak najlepiej wykonać zadanie. Teraz potrzebują wsparcia w postaci kliknięcia "Lubie to!" pod ich zdjęciem.

20.04.2015

THE ANALOGS

Dnia 18 kwietnia 2015 r. pod osłoną nocy i pod opieką pani Karoliny wybraliśmy się na emocjonujący, jubileuszowy koncert zespołu THE ANALOGS. Jest to punk rockowa kapela założona w Szczecinie 20 lat temu, której utwory mimo upływającego czasu są dalej kultowe. Mieliśmy okazję posłuchać historii punk rocka na żywo, porozmawiać z muzykami zespołu oraz tańczyć w rytm muzyki. Zmęczeni, ale pełni pozytywnej energii i mnóstwa fantastycznych wrażeń wróciliśmy do Ośrodka i z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty.
„To tacy jak ja są esencją tych ulic i brudnych bram.
W szarości tramwajowej potrafią wesoło spędzać wolny czas.
To nasze ciężkie buty, to uśmiechnięte gęby,
To wybryki chuligańskie, to wybite zęby. Czasem radośni, a czasem wredni.
To my Oi! Młodzież idziemy tędy”.

13.04.2015

Sezon rowerowy 2015 rozpoczęty!

Piękna weekendowa pogoda zachęciła nas bardzo do wskoczenia na rowery.
Rozpoczęliśmy naszą przygodę z dwoma kółkami podziwiając piękne okolice oraz przyrodę, która budzi się do życia. Pierwszy raz przejechaliśmy 20 km, ale już planujemy dłuższe trasy.

11.04.2015

SZYBCY I WŚCIEKLI

Z okazji premiery filmu Szybcy i Wściekli 7 mieliśmy okazję wziąć udział w pokazach samochodów tuningowanych i sportowych. Na zlocie można było zobaczyć kilkadziesiąt samochodów z przeprowadzonymi różnego rodzaju modyfikacjami. Od zamontowania profesjonalnego nagłośnienia, poprzez oryginalne tapicerki i malowanie do kompleksowego tuningu, łącznie z rasowaniem silnika i wydechu. W Ośrodku ogłoszony został konkurs a jego zwycięzcy pojadą do kina na projekcję siódmej części popularnej serii.

GAZETKA WYKONANA PRZEZ WYCHOWANKÓW
GAZETKA WYKONANA PRZEZ WYCHOWANKÓW
10.04.2015

SMOLEŃSK 2010 - PAMIĘTAMY

Dnia 30 października 2015r. nasi wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Gostchorzy po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej bezpieczny przejazd – „zatrzymaj się i żyj!” Nadrzędnym celem tego spotkania było kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw społecznie pożądanych, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. w konsekwencji dążymy do ograniczenia liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych.

09.04.2015

WYJAZD NA MECZ PUCHARU POLSKI

W środę 08 kwietnia wychowankowie MOW Gostchorz mieli okazję uczestniczyć w meczu półfinałowym o Puchar Polski rozgrywanym w Warszawie pomiędzy Legią a Podbeskidziem. Środowy wieczór okazał się szczęśliwy dla gospodarzy, którzy dosyć przekonywująco wygrali z gośćmi z Bielska-Białej 2:0. Mimo niezbyt sprzyjającej temperatury otoczenia nikt nie mógł narzekać na zimno, ponieważ atmosfera na trybunach była gorąca. A to za sprawą m.in. żywiołowego dopingu naszych wychowanków!!!

01.04.2015

SPOTKANIE WIELKANOCNE


Dnia 31 marca 2015 odbyło się tradycyjne spotkanie wielkanocne wychowanków i pracowników ośrodka. Prawdziwe święta oprócz duchowego wymiaru kojarzą się, większości z nas z bliskością rodziny, wspólnymi przygotowaniami i niezapomnianymi smakami. Nasza młodzież przygotowała program artystyczny i wręczyła wychowawcom własnoręcznie wykonane drobne upominki. Podczas tego spotkania wychowankowie przypomnieli sobie tradycje związane z obchodami Dnia Wielkiej Nocy, m.in.: zwyczaj święcenia pokarmów i symbolikę potraw. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, było wesoło, momentami śmiesznie.

CZARNY & EME
CZARNY & EME
31.03.2015

HIP HOP NIGDY STOP

Chcielibyśmy przedstawić wam dwóch wychowanków, którzy mocno interesują się Hip-Hopem oraz bezpośrednio nagrywaniem piosenek. Obecnie tych dwóch młodych talentów przygotuwuję się do 1 Ogólnopolskiego Konkursu Muzyczno-Wokalnego pt:"Hip-Hop piszę, śpiewam bez wulgaryzmów".
Wychowankowie naszego ośrodka zaprezentują utwór pt:"Czarny ft.Eme - Nigdy Więcej"

27.03.2015

Konkurs Wiedzy „OMNIBUS”

26 marca 2015 wychowankowie MOW Gostchorz, wzięli udział w Konkursie Wiedzy „Omnibus” zorganizowanym w Naszej Placówce. Po pasjonującej rywalizacji zwycięstwo odniósł zespół w składzie Tomek i Michał. Dziękujemy i gratulujemy osiągniętego wyniku.

27.03.2015

Siatkówka I Liga: KPS Siedlce-Victoria Wałbrzych

W dniu 25.03.br. wraz z wychowawcami udaliśmy się na mecz rozgrywany na hali OSiR przy ul. Prusa 6 w Siedlcach. Siatkarze walczyli
w ostatnim meczu rundy zasadniczej. Od tego spotkania zależało czy wejdą do rozgrywek play-off.
Siatkarze z KPS Siedlce po zaciętej walce przegrali przed własną publicznością z drużyną Victoria Wałbrzych 2:3 (29:27, 19:25, 21:25, 25:21, 13:15).
Wygrana była szansą KPS na dalszą rywalizację w play-offach. Przegrana KPS spowodowała, że zawodnicy zakończyli już swój sezon.
Mimo wszystko trzymamy kciuki i już wkrótce zamierzamy kibicować na kolejnych meczach!

27.03.2015

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

25 marca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Puławach odbył się turniej półfinałowy Mistrzostw Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w tenisie stołowym. W imprezie wzięły udział reprezentacje sześciu MOWów, wśród nich reprezentacja MOW w Gostchorzy. Rywalizacja turniejowa była bardzo wyrównana o czym świadczy fakt, że nie było drużyny która nie straciłaby seta oraz odbywała się na zasadach fair play. Ogólny poziom zawodników był bardzo wysoki i wyrównany. Ostatecznie turniej wygrała reprezentacja MOW w Woli Rowskiej, reprezentacja MOW w Gostchorzy zdobyła czwarte miejsce.

25.03.2015

ELIMINACJE DO XIV MISTRZOSTW POLSKI W HALOWEJ PIŁCE NOŻNE

W sobotę 21.03.15 r., wczesnym rankiem, naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy w drogę wraz z opiekunami Panem Grzegorzem i Panem Łukaszem na eliminacje do XIV Mistrzostw Polski MOW w halowej piłce nożnej. Po godzinnej podróży dotarliśmy do Borowia. Turniej rozpoczął się od losowania grup i oficjalnego rozpoczęcia eliminacji do XIV Mistrzostw Polski MOW w halowej piłce nożnej. Trafiliśmy na przeciwników z Wojnowa, Gołotczyzny i Puław. W drugiej grupie znalazły się drużyny z Włocławka, Jaworka, Kolonii Szczerbackiej oraz Borowia. Po bardzo emocjonujących pojedynkach grupowych awansowaliśmy do kolejnej rundy wraz z Puławami, Włocławkiem i Borowiem. W półfinale zmierzyliśmy się z drużyną z Borowia, która jak się później okazało wygrała turniej prezentując momentami poziom nieosiągalny dla pozostałych drużyn.
W meczu o trzecie miejsce ulegliśmy drużynie z Włocławka i ostatecznie zajęliśmy czwarte miejsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim przeciwnikom za sportową rywalizację w duchu fair play. Gratulujemy zwycięzcom, którzy zasłużenie będą reprezentować nasz region w meczach finałowych. Był to nasz debiut na tego typu zawodach, dlatego do wyniku podchodzimy z pokorą i motywujemy się na kolejne mecze. Już w najbliższym czasie weźmiemy udział w Mistrzostwach rozgrywanych na boiskach typu Orlik. Mamy nadzieje,że uda nam się osiągnąć lepszy rezultat. 

25.03.2015

VIII Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie Zlot Orlików


Finał zawodów Strzelanie w Sieci
STRZELNICA „DRAGON” Siedlce

21.03.2015

Marzanna odeszła... odeszła stąd...


W Sobotę, 21.03.2015 roku poszliśmy z wychowawcami nad pobliską rzekę by utopić „Zimową Pannę” , żeby przywitać naszą długo oczekiwaną „Wiosnę”. Wychowawcy opowiedzieli nam staropolski obyczaj topienia Marzanny oraz jak powinna być wykonana. To postać „Zimy” ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku. Zaciekłe wysiłki Marzanny nie wstrzymają gwałtownego tętna życia, szybkiego krążenia soków w słojach drzew, w krwi ludzi i zwierząt; nie ostudzą rozsianych niewidzialnie drożdży.
Słowami: Marzanno, Marzanno Ty zimowa Panno w wodę Cię wrzucamy i Wiosnę Witamy… powitaliśmy Wiosnę

21.03.2015

Ciekawscy astronomowie


W dniu 20 marca 2015 o godzinie 10:20 wraz z nauczycielami naszej placówki wyszyliśmy na dwór by zobaczyć zjawisko zaćmienia słońca.
Dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji-Zaćmienie Słońca – to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. Zaćmienie częściowe – występuje, gdy obserwator nie znajduje się wystarczająco blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc, by znaleźć się całkowicie w cieniu Księżyca, lecz na tyle blisko, że znajduje się w półcieniu. W takim przypadku widoczna staje się korona słoneczna. Jest to możliwe dzięki temu, że obserwowane rozmiary kątowe Księżyca są tylko nieznacznie większe od rozmiarów kątowych Słońca i w przypadku zaćmienia całkowitego, Księżyc przysłania całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłania korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstaje przepiękne zjawisko nazywane poetycko „pierścień z diamentem”….
Najbliższe obrączkowe zaćmienie widoczne w Polsce nastąpi 13 lipca 2075 roku, zaś najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski dopiero 7 października 2135 roku. Z powodu ruchów pływowych występujących na Ziemi Księżyc stopniowo oddala się od naszej planety. Tempo tego ruchu to około 4 cm rocznie. Za mniej więcej 600 mln lat średnica kątowa tarczy Księżyca stanie się na tyle mała, że całkowite zaćmienia Słońca przestaną występować na Ziemi, natomiast będą zdarzać się jedynie zaćmienia częściowe i obrączkowe. Z tą lekcją „astronomii” czekamy na następne ciekawe zjawiska…
                                                                                                             

12.03.2015

POPULARYZACJA KULTURY - SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

Dnia 7 marca o godzinie 15.00 dziewięciu wychowanków rządnych wrażeń wyruszyło w podróż do stolicy. Celem naszej wycieczki był Teatr Capitol, a w nim spektakl pt. „Dwie połówki pomarańczy”. By móc w pełni delektować się sztuką postanowiliśmy najpierw nakarmić nasze ciała w restauracji KFC. Syci i zadowoleni udaliśmy się następnie do teatru. Już na wejściu wszystkich urzekła zmysłowa aura teatralnych wnętrz zaprojektowanych przez Dorotę Banasik.
W oczekiwaniu na spektakl w lekkim półmroku, w świetle bocznych, nastrojowych świateł z fascynacją podziwialiśmy afisze teatralne sztuk granych na deskach Capitolu.
O godzinie 19.30 rozległ się ostatni gong, który dał sygnał, aby zapomnieć o kłopotach i rozterkach dnia codziennego i razem z aktorami odpłynąć w świat sztuki.
„Dwie połówki pomarańczy” to czarna komedia romantyczna, która w zabawny sposób opowiada o miłości. Zaskakujące zwroty akcji, duża dawka humoru, a przede wszystkim prawdziwe kreacje aktorskie sprawiły, że z zapartym tchem śledziliśmy coraz bardziej absurdalne sytuacje rozgrywające się na scenie. Swoją grą zachwyciła nas Cyntia Kaszyńska, która na scenie jako Karolina doświadczała różnych stanów emocjonalnych po stracie ukochanego męża Adama. Pomocą miała służyć jej psycholog Joanna. W postać tę wcielił się Jarosław Boberek. Facet w damskich ciuszkach i na obcasach to gwarant dużej dawki śmiechu. Aktorką przykuwającą nasz wzrok była zaś Aleksandra Szwed, która w brawurowy sposób zagrała młodą amerykankę o imieniu Alex. Jednak najbardziej rozbawiła nas imprezowiczka z wesela, którą zagrała Maria Ciunelis. Jej żartobliwe uwagi, powiedzenia wywoływały fale radości.
Sztukę gorącą wszystkim polecamy, szczególnie osobom zakochanym, gdyż daje ona możliwość spojrzenia z uśmiechem i dystansem na siebie i swoją „druga połówkę”.
Do Teatru Capitol z przyjemnością wrócimy jeszcze raz.

06.03.2015

MECZ LEGIA - ŚLĄSK

Już po raz trzeci w tym sezonie pojechaliśmy na mecz piłki nożnej rozgrywany na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3. Tym razem mieliśmy przyjemność oglądać rozgrywki o Puchar Polski Legia Warszawa – Śląsk Wrocław. Po otrzymaniu biletów wstępu oraz poddaniu rewizji osobistej weszliśmy na stadion i udaliśmy się na naszą trybunę. Widok rozentuzjazmowanego tłumu zrobił na nas niemałe wrażenie – na mecz przybyło prawie 22 000 osób, a kibice obu drużyn nie ustawali w dopingowaniu swoich faworytów! Pierwsza połowa meczu należała do Śląska , który prowadziła 1:0, natomiast drugą połowę meczu zdominowała Legia Warszawa – doprowadzając do remisu 1:1. Zwycięzcę spotkania wyłoniły dopiero rzuty karne. Do kolejnej rundy awansowała nasza ukochana Legia. Po meczu udaliśmy się w drogę powrotną i około 1 w nocy wróciliśmy do Gostchorzy. 

02.03.2015

Sprawni jak żołnierze

Dnia 28.02.br. pojechaliśmy z naszym kierownikiem mgr Piotrem do stadniny koni „ Zielony Raj”. Spotkaliśmy się tam z naszymi kolegami z sąsiedniego ośrodka. Zapewniono nam sporo atrakcji. Między innymi: wycieczkę rowerową, jazdę konno oraz test sprawnościowy z torem przeszkód pod okiem zawodowca. Byliśmy miło zaskoczeni, ponieważ test ten miał nam pokazać jak wygląda praca żołnierza. Cienkie belki, po których biegaliśmy, doły przez które skakaliśmy i ciężkie cele do trafienia. Najlepszy okazał się nasz kolega Dawid, który osiągnął najlepszy czas. Dawid odebrał z rąk opiekuna pamiątkę.
Choć było to duże wyzwanie, to i tak dumni z siebie poszliśmy na ciastka i herbatę :) Mimo zmęczenia nie możemy się doczekać następnych misji.

02.03.2015

Aktualności

VIII Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie Zlot Orlików,
Finał zawodów Strzelanie w Sieci
STRZELNICA „DRAGON” Siedlce

26.02.2015

KIBICUJEMY Z KLASĄ

W dniu 22.02.2015r grupa młodzieży z MOW w Gostchorzy kibicowała młodym adeptom piłki nożnej z Pogoni Siedlce rocznik 2005 na turnieju Pruszków Football Festival 2015. Dzięki fantastycznemu dopingowi drużyna Pogoni Siedlce zajęła III miejsce. Podczas turnieju panowała wspaniała i radosna, a przede wszystkim sportowa atmosfera, a kibice już dostali zaproszenie na kolejny turniej.

21.02.2015

Dzień Kibica

W Naszym Ośrodku z okazji rozpoczynającej się rundy rewanżowej rozgrywek piłki nożnej o tytuł Mistrza Polski Samorząd wychowanków wraz z wychowawcami i nauczycielami zorganizował Dzień Kibica. W tym dniu wychowankowie brali udział w konkursach z wiedzy ogólnej dot. piłki nożnej, wykonywali prace plastyczne, prezentowali przyśpiewki zagrzewające do boju swoje ulubione drużyny. Młodzież wykazała się kreatywnością i udowodniła, że jest bardzo dobrze przygotowana, aby wspierać swoje ulubione drużyny.

18.02.2015

„Romeo i Julia”- historia nieszczęśliwej miłości.

Już po raz szósty w tym roku szkolnym odwiedziliśmy siedlecki Teatr.

16.02.2015

Ośrodkowy turniej strzelecki i bilardowy

10.02.2015

Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy

W nowy roku w naszym osrodku odbywają się szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, w których udział biorą wychowankowie naszej placówki. Zajęcia prowadzi wykwalifikowany pracownik.

03.02.2015

FERIE ZIMOWE 2015

Wychowankowie MOW Gostchorz w trakcie drugiego tygodnia ferii uczestniczyli w Obozie Zimowym w Krynicy Zdrój. Aktywnie spędzali czas ucząc się jazdy na nartach, grając turnieje bilardowe oraz szachowe, spacerując po malowniczej okolicy. Chętne osoby uczestniczyły w Mszy Świętej odprawionej w pięknym kościele w Krynicy. Ponadto młodzież miała możliwość obejrzenia na żywo meczu hokejowego, w którym zmierzyły się dwie pierwszoligowe drużyny. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie i obfitował w piękne akcje obu drużyn. W wolnym czasie wychowankowie korzystali również z oferty Centrum Kultury w ramach której oglądali filmy na dużym ekranie oraz wystawę regionalnych prac plastycznych. W trakcie wyjazdu panowała sympatyczna atmosfera a wychowankowie nie mogą się już doczekać kolejnej wyprawy :-)

13.01.2015

Braliśmy udział w akcji WOŚP!!!

SIEMACIE!!!23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógł odbyć się bez naszego udziału. Z samego rana pełni uśmiechu i pozytywnej energii pod opieką pedagoga p. Karoliny i wychowawcy p. Łukasza wyruszyliśmy na ulice Siedlec zbierać pieniądze dla najbardziej potrzebujących- tych małych i tych trochę starszych. Byliśmy zmotywowani, aby uzbierać jak najwięcej. Przechadzaliśmy się ulicami miasta i zachęcaliśmy mieszkańców do wspierania akcji. W trakcie całego dnia pokonaliśmy kilkanaście kilometrów pieszo. Dla każdego mieliśmy przygotowane charakterystyczne serduszka i smaczne, zdrowe jabłka. Udało nam się zebrać całkiem sporą sumę- 320 złotych i 84 grosze. Już planujemy wspierać akcję w przyszłym roku. MOW Gostchorz gra z Orkiestrą do końca Świata i o jeden dzień dłużej!!!

24.12.2014

Jasełka

Boże Narodzenie to okres niezwykły, magiczny, przesycony głęboką symboliką.
To czas, kiedy zapominamy o waśniach i sporach. Stajemy się lepsi, milsi, życzliwsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. To także czas refleksji, nadziei, radosnego świętowania w gronie najbliższych, wspólnego kolędowania, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń.
Podtrzymując piękną tradycję naszej placówki dnia 18 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem wychowanków, dyrekcji, nauczycieli i wychowawców.
W atmosferę tego szczególnego okresu wprowadziło nas przedstawienie bożonarodzeniowe
w wykonaniu uczniów klasy II i III. Treść Jasełek nawiązywała do czasów współczesnych.
Z wielkim zapałem wcieliliśmy się w role bohaterów.
Występy dopełniała piękna dekoracja: szopka betlejemska wykonana przez nas na zajęciach z majsterkowania, bogato ustrojona i oświetlona choinka oraz kostiumy aktorów. Szczególny aplauz wzbudziły diabły, policjantka na hulajnodze, którą zagrała pani dyrektor oraz Maryja i Józef. Całość przedstawienia ukazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, przeplatana była kolędami i świątecznymi piosenkami w wykonaniu naszych rapujących kolegów.
Zwieńczeniem inscenizacji były życzenia złożone przez przedstawiciela samorządu uczniowskiego Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Wychowawcom i Pracownikom oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych przez uczniów kart świątecznych i ozdób choinkowych.
Następnie głos zabrał Pan Dyrektor, który złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia,
pogratulował młodzieży występu podkreślając piękno wykonanych kolęd i piosenek, humorystyczny dobór tekstu oraz zaangażowanie.
W dalszej części wigilijnego spotkania podzieliliśmy się opłatkiem, przekazując sobie ciepłe i pełne wzajemnej sympatii słowa, a następnie zasiedliśmy do suto zastawionego stołu. Uczniowie, którzy przez cały dzień pomagali w ich przygotowywaniu, mogli wreszcie skosztować tych wyjątkowych potraw. Zgodnie z tradycją było ich dwanaście.
Na słowa pochwały zasługują także nasi koledzy, którzy nakryli świąteczny stół oraz zadbali
o nastrojowe oświetlenie i właściwą oprawę muzyczną tej wieczerzy.
Po poczęstunku wszyscy obecni na spotkaniu włączyli się w śpiewanie kolęd.
Swoją obecnością zaszczycił nas także Święty Mikołaj, w którego wcielił się pan Dyrektor. Otrzymane prezenty bardzo się wszystkim podobały.
.Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

14.12.2014

DWOREK MILUSIN I MUZEUM WP

W niedzielny poranek wraz z naszym wychowawcą Panem Jackiem wyruszyliśmy na wycieczkę do Sulejówka, gdzie znajduje się dworek Józefa Piłsudskiego. Dworek „Milusin” został zbudowany w roku 1923, według projektu wybitnego polskiego architekta Kazimierza Skórewicza i ofiarowany Marszałkowi Pisłudzkiemu przez oficerów Wojska Polskiego. Józef Piłsudski mieszkał w nim z rodziną w latach 1923 – 1926.
Obecny właściciel opowiedział nam co nie co o dworku, marszałku i jego rodzinie. Pozwiedzaliśmy trochę dworek, ogród i ruszyliśmy dalej.
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy. ”
- Józef Piłsudski
Po drodze Pan Jacek opowiadał nam historię Polski i różne historyczne anegdoty.
Dojechaliśmy do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.
Spędziliśmy połowę dnia na oglądaniu i debatowaniu o wystawionych tam broniach, zbrojach i wielu innych ciekawych rzeczach.
Zmęczeni, choć zadowoleni wróciliśmy do ośrodka. 

14.12.2014

I OŚRODKOWY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH


Dnia 11.12.14r. przy okazji Mikołajek odbył się I Ośrodkowy Turniej Gier Planszowych. Zawody zostały rozegrane w czterech kategoriach.
1. Rummikub Wychowankowie;
2. Zwycięzca Daniel 
3. Rummikub Wychowawcy i Nauczyciele;
Zwycięzca: p. Karolina 
4. Jenga Wychowankowie;
Zwycięzca Łukasz 
5. Jenga Wychowawcy i Nauczyciele;
Zwycięzca: p. Tatiana 
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Było bardzo dużo uśmiechów, zabawnych sytuacji, panowała sympatyczna atmosfera sprzyjająca integracji. Oprócz gier turniejowych, każdy wychowanek mógł sprawdzić swoje możliwości w innych dostępnych grach m.in. Skaczących Małpkach, Chińczyku, Bierkach i Kościach.

11.12.2014

WYJAZD DO PARKU WODNEGO

11.12.2014

LODOWISKO

W dniu 6 XII 2014 r. wybraliśmy się na lodowisko znajdujące się w OSiR Siedlce. Przygotowania do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem.

11.12.2014

STRZELECKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Dzięki aktywnemu uczestnictwu w sekcji strzelectwa sportowego mieliśmy możliwość wystartować w II Strzeleckich Mistrzostwach Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych.

Więcej zdjęć znajduje się w galerii
Więcej zdjęć znajduje się w galerii
05.12.2014

Pomaganie jest fajne

Od października 2014 r. dzięki uprzejmości jedynej na naszym terenie zawodowej, specjalistycznej rodziny zastępczej mamy możliwość spełniać się jako wolontariusze i spędzać miło czas w towarzystwie podopiecznych rodziny. Pod opieką pedagoga p. Karoliny i wychowawcy zabieramy chłopaków na spacery, gramy w piłkę nożną, spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Ostatnio postanowiliśmy przekazać rodzinie własnoręcznie wykonaną pod okiem p. Marka na sekcji majsterkowania trzyosobową, drewnianą huśtawkę. Zabaw i uśmiechów nie zabrakło przy składaniu elementów huśtawki a chłopaki i Mama zastępcza chętnie dotrzymywali nam towarzystwa. Mimo deszczu i zimna dopisywały nam świetne humory, panowała ciepła i przyjazna atmosfera. Cieszymy się z każdego spotkania i nie możemy doczekać się kolejnego.

05.12.2014

KOLEJNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ - Opowieść Wigilijna

Dnia 02.12.2014r. pojechaliśmy na wycieczkę do Teatru w Siedlcach. Obejrzeliśmy tam przedstawienie pt. „Opowieść Wigilijna”. pod reżyserią i choreografia Iwony Orzełowskiej.
„Opowieść Wigilijna” to wzruszająca historia przemiany skąpca w człowieka hojnego i dobrego dla innych ludzi, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Wigilii Bożego Narodzenia. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Wystąpili: Teatr Tańca Caro Dance, Teatr Es, Chór Miasta Siedlce.

05.12.2014

Spotkanie ze sztuką… Z wizytą w teatrze.

Już po raz trzeci w tym roku szkolnym wystąpiliśmy w roli widza w siedleckim teatrze. Tym razem obejrzeliśmy przedstawienie „Skąpiec. Work in progress”. Lektura Moliera zyskała nowe oblicze! Spektakl to historia o powstawaniu przedstawienia. Kłopoty reżyserów, scenografów, dylematy aktorów, czyli to, co zwykle ukrywa się przed widzem, przeplecione z perypetiami molierowskich bohaterów. Świetna rola Waldemara Obłozy!
Wcześniej zobaczyliśmy przedstawienia „Wolę żyć!” i „Za co giniemy?”. Pierwsze powstałena motywach książki Barbary Rosiek  „Pamiętnik narkomanki”. Celem było uświadomienie młodym ludziom szkodliwości zażywania narkotyków. Sztuka „Za co giniemy?” dotyczyła bezradności przeciętnego człowieka wobec agresji mediów, polityki i terroryzmu. Czasami jednak w młodych ludziach budzi się bunt. Nie jesteśmy obojętni na obłudę, fałsz i zakłamanie. Jedną z form obrony przed zagubieniem w świecie staje się obcowanie ze sztuką, bo ona zawsze nas uwrażliwia i uszlachetnia. Atutem przedstawienia okazała się muzyka i piosenki w formie musicalowej.

05.12.2014

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

20 listopada b.r. obchodziliśmy po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Data ta, to także 25 rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka- Konwencji o Prawach Dziecka.
W trakcie spotkania z psychologiem dowiedzieliśmy się, że Międzynarodowa konwencja przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. jest dokumentem obowiązującym w niemal wszystkich państwach świata.
W konwencji o prawach dziecka zostały spisane wszystkie prawa dziecka.
Poznaliśmy swoje prawa oraz obowiązki. Wiemy do jakich instytucji możemy zwrócić się o pomoc. Z okazji Naszego Święta przypomnieliśmy, że to nie jedyny dzień w którym świętujemy, bo przecież mamy jeszcze Dzień Dziecka. W Polsce i w około 120 innych krajach datę obchodów ustalono na 1 czerwca.

05.12.2014

11 Listopada

We wtorek 11 listopada o godz.10.00 wyruszyliśmy do Kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie. Zagrany został koncert „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu artystów Teatru Es i Chóru Miasta Siedlce. Były też wyświetlane fotografie z życia Karola Wojtyły. Braliśmy również udział w uroczystościach 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości odbyły się przy pomniku niepodległościowym w Wiśniewie. Wójt Gminy Wiśniew wraz z mieszkańcami złożył pamiątkowy wieniec.

Świetlica socjoterapeutyczna
Świetlica socjoterapeutyczna
20.11.2014

Wizyta w świetlicy socjoterapeutycznej

Kolejny wyjazd do świetlicy socjoterapeutycznej Caritas w Siedlcach można uznać za bardzo udany. Nasi wychowankowie poważnie podeszli to tematu wolontariatu i z zaangażowaniem uczestniczyli w zabawie. Chłopcy mieli głowy pełne pomysłów a dzieciaki były bardzo zadowolone z ich realizacji.

Terapia metodą Warnke'go
Terapia metodą Warnke'go
20.11.2014

Terapia metoda Warnke'go

Od listopada ruszamy z nową terapią- Terapią Warnkego. Terapia skierowana jest do wszystkich wychowanków placówki. Według koncepcji Warnke, przyczyną problemów z nauką prawidłowego czytania, pisania i mówienia są trudności w automatyzacji przetwarzania słuchowego, wzrokowego i motorycznego. Czytanie, pisanie i mówienie to złożone czynności umysłowe, które przebiegać mogą prawidłowo wyłącznie wtedy, gdy są w pełni zautomatyzowane. Jeżeli przetwarzanie bodźców zmysłowych w mózgu jest opóźnione, zwiększenie ilości ćwiczeń czytania

Widok na Żyletę
Widok na Żyletę
17.11.2014

Wyjazd na mecz na mecz Pucharu Polski Legia Warszawa – Pogoń Szczecin

W dniu 30 października 2014 r. wychowankowie, pod opieką Pana Łukasza Smolińskiego wybrali się do Warszawy na Stadion przy ul. Łazienkowskiej 3 na mecz piłki nożnej pomiędzy Legią Warszawa a Pogonią Szczecin. W wycieczce wzięło udział 8 wychowanków.

Spotkanie z podróżnikiem
Spotkanie z podróżnikiem
20.11.2014

Mogę wszystko

Dnia 29 września odbyło się spotkanie z Bartkiem Krypskim- założycielem bloga "Mogę Wszystko". Jest to człowiek zainspirowany życiem, chcący przeżyć je tak, jak nikt inny, idąc w stronę marzeń, łamiąc schematy, nie zamykając się na nowych ludzi i doświadczenia, do tego mający ogromną chęć poznania świata oraz innych kultur. Jego głównym celem jest inspirowanie ludzi swoją postawą, pokazanie wszystkim, że mimo przeciwności losu da się zmienić swoje życie i żyć tak jak się tego pragnie.

Zwycięska praca
Zwycięska praca
17.11.2014

Wycieczka do Straży Pożarnej KMP PSP SIEDLCE

10 września 2014 roku udaliśmy się razem z klasą na wycieczkę do straży pożarnej w Siedlcach. O godz. 9.30 wyruszyliśmy spod szkoły do celu .Wszyscy byli podekscytowani i ciekawi pracy strażaka. Gdy dotarliśmy na miejsce zobaczyliśmy siedzibę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, w której stały duże wozy strażackie.

08.09.2014

OBÓZ LETNI W GÓRACH

14.12.2014

Mazury 2014 - Mikołajki


Dnia 17 maja 2014 roku w dziewięcioosobowym składzie (7 uczniów i 2 opiekunki) wyruszyliśmy na ostatnią wycieczkę realizowaną w ramach projektu „Przez twórczość do wiedzy i kompetencji."